5 نشانه ترسناک که از مرگ احتمالی رم کامپیوتر خبر می دهند

به گزارش تعطیلات رو، آیا اخیرا با یک مشکل سخت افزاری روبه رو شده اید و به این شک افتاده اید که رم کامپیوتر شما دچار اختلال شده و رسما با خرابی رم روبه رو شده اید؟ در این مطلب به شما یاری می کنیم تا رمِ در حال مرگ خود را زودتر از موعد مقرر شناسایی کنید. بعلاوه اگر شک دارید که رم کامپیوتر دچار مشکل شده، به شما هدایت می کنیم تا چطور از صحت و سقم سلامت رم کامپیوتر خود اطمینان حاصل کنید.

5 نشانه ترسناک که از مرگ احتمالی رم کامپیوتر خبر می دهند

اگر با دقت حواستان به قطعات الکتریکی و کامپیوتری باشد، بیشتر وسایل و اجزای الکتریکی تا مدت زمان زیادی دوام خواهند داشت. با این حال، ماهیت ذاتی وسایل و اجزای کامپیوتری معمولا در این مسئله نهفته که بالاخره و در نهایت امر با مرگ روبه رو شوند یا با گذر زمان، اختلالاتی در عملکرد قطعات بروز پیدا کند. بینِ اجزای داخل کیس کامپیوتر، قطعه ی رم (RAM) معمولا بیشتر از سایر قطعات مستعد آسیب و خرابی است. در این مطلب قصد داریم بعضی از نشانه های یک رمِ در حال مرگ را با هم مرور کنیم. البته ناگفته نماند مشکلاتی که در این مطلب ذکر می گردد، تنها یکی از صدها دلیل احتمالی ناشی از اختلال یا نارسایی رم محسوب می شوند.

چرا خرابی رم اهمیت دارد؟

آیا واقعا برای تان سوال شده که چرا خرابی رم اهمیت دارد؟ شاید این طرز تفکر را مثل خیلی از افراد دیگر دارید که قطعات زیادی مثل کیبورد و حتی گوشی های هوشمند هم وجود دارند که دچار نقص و عیب می شوند اما مردم به مدت بسیار طولانی از این قطعات و دستگاه ها استفاده می نمایند. متاسفانه قطعه رم جزء آن دسته از قطعات نیست که بتوان خرابی آن را نادیده گرفت. رم، یکی از مهم ترین قطعات در هر سیستم کامپیوتری محسوب می گردد. بعلاوه، بیشترین نرخِ خرابی در بین اجزای کامپیوتری متعلق به رم است.

به زبان بسیار ساده، تعداد رم های هر کامپیوتر معین می نمایند که دستگاه تا چه اندازه می تواند از نرم افزارهای مختلف به طور هم زمان استفاده کند. طبیعتا بیشترین حجمِ کاری قطعه رم مربوط به سیستم عامل و مرورگر اینترنت تان است اما به طور یک قانون کلی می توان این طور حکم صادر کرد که هر اندازه یک برنامه پیچیده تر و به اصطلاح سنگین تر باشد، رم بیشتری برای روان اجرا شدن احتیاج دارد. شما می توانید رم را یک مدل حافظه کوتاه مدت تلقی کنید. این قطعه، اطلاعات کامپیوترتان را که به صورت فعالانه مورد بهره برداری قرار می گیرد ذخیره می نماید. در این سناریو، هارد درایوها حافظه بلند مدت تلقی می شوند که اطلاعات را در بلند مدت ذخیره می نمایند تا کاربر هر زمان که دلش بخواهد به آنها دسترسی داشته باشد. در ادامه، به معرفی نشانه هایی می پردازیم که یک رم خراب از خود نشان می دهد.

1. تخریب عملکرد بهینه سیستم

یکی از بیشترین مواردی که یک کارشناس کامپیوتر هنگام تعویض رم به گوش خود می شنود، تضعیف عملکرد سیستم است. اگر شما متوجه شده اید که کامپیوترتان در ابتدا خیلی عالی و بی نقص کار می نماید اما با گذر زمان به نظر می رسد که سیستم کندتر می گردد، محتمل است که رم دچار نقص شده است. این نشانه بیشتر در حین استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر حافظه مثل فوتوشاپ، مرورگرهای وب و حتی بازی های ویدیویی سنگین بیشتر و به وضوح قابل رویت است.

با تمامی این تفاسیر، حکم قطعی نمی توان صادر کرد که دلیل این ماجرا، خرابی رم است. شاید یک نرم افزار با رفتار غیرطبیعی خود در حال کشیدن بیش از اندازه قدرت پردازنده و رم کامپیوتر است. شما می توانید استفاده قطعات مختلف سیستم خود را به راحتی آنالیز کنید. اگر شما با حذف دلایل احتمالی نتوانسته اید به دلیل دیگری برسید، امکان دارد سلامت رم شما به خطر افتاده باشد.

تستی که می توانید بهره ببرید، ری استارت کامپیوتر است اما در این حین، هیچ برنامه ای را نباید اجرا کنید. اگر چنین مسئله ای همچنان بدون اجرای هیچ برنامه ای مجدد رخ داد، شاید وقت آن رسیده تا برای خرید یک رم تازه اقدام کنید.

2. کرش های تصادفی

تقریبا شبیه به تخریب عملکردِ بهینه سیستم کامپیوترتان، تنها به خاطر این که کرش های تصادفی را تجربه می کنید دلیلِ قطعی بر خرابی رم نیست. اگرچه، این احتمال وجود دارد که شاید رم خراب شده باشد.

اگر هیچ تداومی بین ظهور کرش ها وجود نداشته و رسما هیچ الگوریتم رفتاری در مشاهده کرش ها رویت نگردد، خرابی رم محتمل تر خواهد بود. برای مثال، اگر شما صفحه آبی مرگ را هر بار که یک نرم افزار خاص را باز می کنید با آن روبه رو می شوید، محتمل است که نرم افزار مربوطه و نه رم کامپیوترتان عیب و ایراد خاصی پیدا نموده است. اگر شما به این موضوع پی ببرید که کرش ها بدون هیچ اخطار قبلی و به صورت کاملا تصادفی ظاهر می شوند، احتمالا رم سیستم شما دچار مشکل شده است.

شما بعلاوه شاید متوجه این موضوع شوید که کامپیوترتان به محض روشن شدن و نمایش صفحه دسکتاپ به یک باره ری استارت می گردد یا هر دفعه که شما کوشش می کنید تا یک چیز تازه اعم از نرم افزار یا بازی ویدیویی نصب کنید کرش می نماید.

3. کارت گرافیک در بارگذاری ناموفق است

وقتی که شما رایانه شخصی خود را روشن می کنید، تقریبا در هر دفعه یک صدایِ بیپ بلند و کوتاه می شنوید. این صدا نشان می دهد که کارت گرافیک و سخت افزار مربوط به تصویر به درستی سر جای خود نصب شده اند. اگر شما صدای بیپ نشنوید، این معنی را می توان استنباط کرد که کارت گرافیک به درستی بارگذاری نشده یا شاید هم رم خراب شده است. بعلاوه شما ممکن است یک ارور را روی صفحه مانیتور در همین رابطه برای چند لحظه مشاهده کنید.

با تمامی این تفاسیر، وحی منزل نیست که رم دچار اختلال شده و امکان دارد به جای رم، کارت گرافیک خراب شده باشد. اگر روی مک بوک خود به نشانه هایی مرتبط با خرابی رم شک نموده اید، وقتی که دستگاه روشن است با دقت به صدای آن گوش دهید. به طور معمول، یک صدای بیپِ سه تایی نشان دهنده خرابی رم بوده که دستگاه به خوبی آن را شناسایی نموده است.

4. فایل های دیتای خراب

امکان دارد که شما در حین کار با سیستم کامپیوتری با فایل هایی روبه رو شوید که خراب شده و نمی توان آنها را باز کرد. در این حالت، شما شاید از یک فایل بکاپ برای کارهای خود بهره ببرید اما ممکن است رم در آستانه خرابی باشد.

اگر شما با تعداد فایل های خراب بیشتری با گذر زمان روبه رو شوید، احتمال خرابی رم هم بیشتر می گردد. خرابی فایل ها می تواند به خاطر یک رم مشکل دار ایجاد شده باشد. یک رم خراب موجب می گردد تا ساختار هارد درایو تجزیه گردد. در نهایت امر اگر رم دچار تخریب گردد، شما نمی توانید حتی سیستم عامل کامپیوترتان را هم بالا بیاورید.

5. نمایش نادرست رم سیستم

نمایش اندازه رم سیستم، در سیستم عامل ویندوز و همینطور در سیستم عامل مک کار بسیار آسانی است. شما بعلاوه می توانید حدبیشتر اندازه رمی که می توانید نصب کنید را هم آنالیز کنید.

روی منوی استارت در سیستم عامل ویندوز راست کلیک نموده و در بخش System، گزینه About را کلیک کنید. در صفحه ای تازه به شما نمایی از آمار کلی اجزای سیستم کامپیوتری تان نظیر اندازه رمی که نصب شده به نمایش کشیده می گردد. اگر سیستم شما داده های اشتباهی را به تصویر کشید، شاید نشانه خرابی رم باشد.

اگر از سیستم عامل مک استفاده می کنید، از بخش Apple به سراغ گزینه About This Mac بروید. سپس در سربرگ Overview می توانید وارد صفحه دیگری شوید. تقریبا شبیه به سیستم عامل ویندوز، در مک هم آمار اجزای سیستم به تصویر درمی آید.

چطور می توان خرابی رم را آنالیز کرد؟

همان طور که بارها در متون قبلی اشاره نموده ایم، تجربه یکی از موارد فوق قرار نیست الزاما به معنای خرابی رم باشد. برای هر یک از موارد ذکر شده صدها دلیل می تواند وجود داشته باشد. برای مثال اختلال در منبع تغذیه ی سیستم، گرمای بسیار زیاد در داخل کیس، ویروسی شدن کامپیوتر، نصبِ دارای ایرادِ سیستم عامل و حتی خرابی سایر اجزای سخت افزاری می تواند بیشتر نشانه های اشاره شده در این مطلب را بروز دهند. اگرچه، تجربه بعضی از نشانه های این مطلب به طور مکرر می تواند گزینه خرابی رم را نسبت به سایر دلایل موجه تر نشان دهد. با این حال بهتر است از تست های تشخیصی برای مطمئن شدن خرابی رم بهره ببرید.

آنالیز خرابی رم در ویندوز

در بطنِ هسته نرم افزاری ویندوز، ابزاری برای تشخیص خرابی حافظه وجود دارد. برای استفاده از این ابزار کافی است تا Windows Key + R را فشار داده داده، سپس عبارت mdsched را تایپ نموده و در نهایت امر دکمه اینتر را فشار دهید.

به شما پیامی داده می گردد تا کامپیوتر را ری استارت کنید. پس از این کار، چند تست اجرا می گردد و در نهایت امر پس از چند ری استارتِ احتمالی، شما وارد صفحه دسکتاپ می شوید. هر مسئله ای که به وسیله نرم افزار پیدا گردد، در بخش اعلان (نوتیفیکیشن) در بخش تسک بار به نمایش در می آید.

در کنارِ این تست که به شدت رایج است، شما می توانید از Memtest هم بهره ببرید. این تست دوم، تقریبا نزدیک به 20 سال به وسیله کارشناسان و کاربران مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از متداول ترین ابزار برای تست رم به شمار می رود.

آنالیز خرابی رم در سیستم عامل مک

سیستم عامل مک هم شبیه به ویندوز از یک ابزار برای آنالیز حافظه بهره مند است. برای استفاده از این قابلیت، ابتدا باید دستگاه را ری استارت نموده و سپس دکمه D را در هنگام بوت سیستم عامل فشار داده و پایین نگه دارید. سپس شما وارد صفحه عیب یابی می شوید.

در مدل های تازه، یک تست حافظه به طور اتوماتیک آغاز می گردد. کاربران در مدل های قدیمی تر احتیاج دارند تا سربرگ Hardware Tests را انتخاب نموده، تیکِ بخش Perform extended testing را هم زده و سپس دکمه Test را کلیک نمایند. مدت زمان به نسبت زیادی برای این کار احتیاج است.

Memtest علاوه بر ویندوز، روی سیستم عامل مک هم می تواند اجرا گردد.

هر خرابی رم مساوی با خرید یک رم تازه نیست

حتی اگر مطمئن شده اید که یکی از رم های سیستم دچار عیب و ایراد شده، برای خرید یک رم تازه عجله نکنید. در ابتدا نحوه نصب رم را چند مرتبه با دقت آنالیز کنید. شاید یکی از رم ها به درستی سر جای خود نصب نشده یا شاید هم باید قطعات رم را با آرایش دیگری روی مادربرد نصب کنید.

اگر هیچ یک از مواردی که به آن اشاره نموده ایم کارساز نبود، تنها یک راهکار برای مرتفع کردن ایراد وجود دارد و آن هم چیزی نیست جز خرید یک رم تازه. اگر در بخش سخت افزار کار بلد نبوده و هیچ تخصصی در اسمبل کردن اجزای کامپیوتر ندارید، بهتر است از یک کارشناس کامپیوتر برای خرید یک رم تازه یاری بگیرید؛ چراکه برای خرید یک رم تازه کامپیوتر، مولفه و مواردی وجود دارد که قبل از خرید باید آنها را در نظر گرفت تا برترین و سازگارترین رم موجود برای یک رایانه شخصی خریداری گردد.

منبع: makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 5 دی 1401 بروزرسانی: 5 دی 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2247

به "5 نشانه ترسناک که از مرگ احتمالی رم کامپیوتر خبر می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 نشانه ترسناک که از مرگ احتمالی رم کامپیوتر خبر می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید