7 طرز تهیه یخ در بهشت ایرانی و فرنگی بدون دستگاه

به گزارش تعطیلات رو، یخ در بهشت یکی از قدیمی ترین و سنتی ترین نوشیدنی های سرد و خنک برای روزهای گرم تابستان است. به نظر می رسد اصالت یخ در بهشت اصفهانی باشد و بعدها پای آن به اروپا و آمریکا هم باز شده است. انواع یخ در بهشت جزو است. یخ در بهشت در اروپا و آمریکا به نام slush هم تهیه و فروخته می گردد و اتفاقا بسیار هم محبوب است. در سال های دورتر در هر کوی و برزنی بساط فروش یخ در بهشت به پا بود و گرمای تابستان را قابل تحمل می کرد. حالا که سنت یخ در بهشت فروشی کم کم دارد به فراموشی سپرده می گردد بد نیست طرز تهیه چند مدل یخ در بهشت سنتی ایرانی و فرنگی به سبک قدیمی و خیابانی و بدون دستگاه را در این مقاله از در بخوانید.

7 طرز تهیه یخ در بهشت ایرانی و فرنگی بدون دستگاه

فهرست انواع یخ در بهشت ایرانی و فرنگی

یخ در بهشت از آن دسته نوشیدنی های یخی تابستانی است که شما می توانید با انواع آبمیوه یا میوه تازه و حتی با پودر شربت میوه آن را به آسانی تهیه کنید و روزهای گرم تابستان را خنک تر پشت سر بگذارید. انواع یخ در بهشت قدیمی و سنتی به روش بازاری هنوز هم در بازارهای قدیمی و سنتی به فروش می رسند. یخ در بهشت خیابانی معمولا با دستگاه درست می گردد اما شما در خانه بدون دستگاه هم می توانید یخ در بهشت درست کنید.

برای درست کردن انواع یخ در بهشت شما به، ، آبمیوه های مختلف مثل، ، میوه تازه یا ، ، ، و… احتیاج دارید. این مواد را می توانید به صورت و اینترنتی از فروشگاه های خریداری نمایید.

یخ در بهشت نعنایی

یخ در بهشت نعنایی از جمله برترین نوشیدنی هایی سرد و تگری است که یک جرعه از آن گلوی شما را تازه نموده و احساس خستگی تان را کاهش می دهد. برای تهیه این یخ در بهشت سنتی باید برگ های تازه نعناع را بعد از شستشو، ساطوری و ریز خرد کنید.

سپس در یک ظرف فلزی مانند شیر جوش، یک لیوان دسته دار فرانسوی آب را با شکر ترکیب کنید. ظرف را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا آب کاملاً به جوش آمده و ذرات شکر در آب حل شوند. حالا زمان اضافه کردن آبلیمو یا آب لیموترش است. با استفاده از دستگاه آب پرتقال گیری دستی یا برقی یا به وسیله فشردن لیمو با دست می توانید آب لیموهای تازه را بگیرید. حتما هسته های لیمو را از آب آن جدا کنید. در صورت عدم دسترسی به لیموی تازه می توانید از آبلیمو نیز بهره ببرید.

برای خواندن ادامه مراحل و جزییات روی لینک مطلب آن کلیک کنید.

گرانیتای هندوانه (یخ در بهشت هندوانه ایتالیایی)

گرانتیای هندوانه در واقع یک مدل یخ در بهشت هندوانه ایتالیایی است. برای درست کردن این یخ در بهشت هندوانه ای باید آب را با شکر در شیر جوش یا یک قابلمه کوچک مخلوط نموده و روی حرارت ملایم قرار دهید تا کاملا ذرات شکر در آب حل شوند.

بعد از اینکه کاملا شکر در آب حل شد، ظرف را از روی حرارت بردارید تا خنک گردد. در ادامه هندوانه را برش داده، مغز هندوانه را خرد کنید و هسته های آن را کاملاً خارج نمایید. شما بعلاوه برای تهیه گرانیتای هندوانه می توانید با یک قاشق مغز هندوانه را از پوست آن جدا کنید.

در ادامه باید هندوانه های خرد شده را داخل دستگاه مخلوط کن یا میکسر بریزید و کاملاً پوره نمایید. پس از پوره کردن هندوانه باید پوره را از صافی عبور دهید.

برای خواندن ادامه مراحل و جزییات روی لینک مطلب آن کلیک کنید.

یخ در بهشت لیمویی

اگر می خواهید با کمترین مواد موجود در خانه یک نوشیدنی عالی با طعم بهشتی داشته باشید یخ در بهشت لیمویی یک گزینه عالی است. برای درست کردن یخ در بهشت لیمویی که جزو یخ در بهشت های قدیمی و سنتی خیابانی است شما باید آب و شکر را با هم مخلوط نموده و روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب به جوش آید.

در طی مدت زمانی که قابلمه روی حرارت است، شکر و آب را مرتب هم بزنید تا شکر کاملاً در آب حل گردد. بعد از حل شدن کامل شکر در آب، قابلمه را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید کاملاً این ترکیب خنک گردد.

در ادامه باید پوست لیموی درسته را رنده کنید. مراقب باشید تا هنگام رنده کردن پوست سفید لیمو رنده نگردد. در واقع شما باید سطح رویی نازک و زرد یا سبز رنگ لیمو را رنده کنید تا رنده پوست لیمو تلخ نگردد. بعد از رنده کردن پوست لیمو باید آب بقیه لیموها را گرفته و به شربت شکر اضافه کنید. سپس پوست لیموی رنده شده را به شربت آبلیموی خود اضافه نموده و همراه با مقداری یخ داخل دستگاه میکسر بریزید تا یخ به خوبی خرد شده و حالت پودری پیدا کند.

برای خواندن ادامه مراحل و جزییات روی لینک مطلب آن کلیک کنید.

یخ در بهشت آلبالو

یخ در بهشت آلبالو یکی از خوشمزه ترین انواع یخ در بهشت سنتی و خیابانی است که بدنتان را از درون خنک و کم آبی بدن را در روزهای گرم سال جبران می نماید. یخ در بهشت آلبالو را با دستگاه به روش بازاری درست می نمایند اما شما یخ در بهشت پرتقال سنتی و قدیمی را در خانه بدون دستگاه هم می توانید درست کنید.

در طرز تهیه یخ در بهشت آلبالو معمولاً هم از آلبالوی تازه استفاده می گردد و هم آب آلبالوی تازه، شربت آلبالو یا پودر شربت. اما چگونه بدون دستگاه در خانه یخ در بهشت آلبالو درست کنیم؟

برای تهیه این یخ در بهشت ساده و سنتی باید آلبالوها را در قابلمه بریزید. سپس به قابلمه شکر و آب لیموترش تازه یا آبلیمو را اضافه کنید. در ادامه قابلمه را روی شعله ملایم گاز قرار دهید تا شکر به آرامی در آب آلبالوها حل گردد. نباید فراموش کنید باید ترکیب شکر و آلبالوها داخل قابلمه را هر از گاهی روی گاز هم بزنید تا کاملاً با هم ترکیب شوند.

بعد از ترکیب شدن مواد شعله گاز را تا آخرین حد کم کنید و اجازه دهید که آلبالوها برای 2 تا 3 دقیقه دیگر بجوشند. سپس شعله گاز را خاموش کنید و صبر کنید تا مواد یخ در بهشت خنک گردد.

برای خواندن ادامه مراحل و جزییات روی لینک مطلب آن کلیک کنید.

یخ در بهشت پرتقالی

یخ در بهشت پرتقالی یکی از انواع یخ در بهشت نوستالژیک قدیمی و خیابانی است. برای تهیه یک یخ در بهشت خنک و تگری پرتقالی ابتدا باید با استفاده از آبمیوه گیری دستی یا آبمیوه گیری برقی، آب پرتقال ها را بگیرید. در ادامه شکر را به آب پرتقال اضافه کنید و کاملاً آن را هم بزنید تا شکر داخل آبمیوه حل گردد.

استفاده از شکر برای درست کردن یخ در بهشت پرتقال اختیاری است. اگر می خواهید نوشیدنی خنک پرتقالی شما شیرین تر گردد می توانید به آن شکر اضافه کنید. اگر به خاطر تناسب اندام خود تمایلی به استفاده از شکر ندارید یا از آبمیوه آماده که مقداری شکر دارد استفاده می کنید می توانید شکر را حذف کنید.

اضافه کردن گلاب هم به ترکیب پرتقالی باعث می گردد تا عطر نوشیدنی یخی شما دوچندان گردد و طعم و کیفیت یخ در بهشت را بهتر می نماید. بعلاوه گلاب باعث می گردد یخ این نوشیدنی دیرتر آب گردد.

برای خواندن ادامه مراحل و جزییات روی لینک مطلب آن کلیک کنید.

یخ در بهشت شکلاتی

یخ در بهشت شکلاتی یک نوشیدنی خاص و خنک تابستانی است که به شکل های متنوع می توان آن را درست کرد. شما می توانید از بستنی شکلاتی، انواع شکلات، خامه، چاشنی های معطر و انواع شیر و شیرین نماینده های مختلف برای تهیه این یخ در بهشت خوشمزه بهره ببرید. این یخ در بهشت را با بستنی شکلاتی، پودر کاکائو و شکلات تلخ و سفید هم می توانید درست کنید.

برای تهیه یخ در بهشت شکلاتی با بستنی، در مخلوط کن، نصف لیوان خامه ترش، شیر، بستنی شکلاتی و عسل را بریزید و با هم بزنید تا کاملا یکدست گردد. حدود 2 تا 3 دقیقه مواد را هم بزنید. مواد میکس شده یخ در بهشت را در یک ظرف ترجیحا استیل یا روحی بریزید و به مدت 40 الی 60 دقیقه در فریزر بگذارید تا حالت برفکی و پفکی به خودش بگیرد.

برای خواندن ادامه مراحل و جزییات به چند روش روی لینک مطلب آن کلیک کنید.

یخ در بهشت ایتالیایی

یخ در بهشت ایتالیایی یکی از انواع خوشمزه یخ در بهشت است. نوشیدنی یخ در بهشت جزو نوشیدنی های محبوب در سراسر دنیاست که در کشورهای مختلف به سبک های گوناگون و با میوه های تازه یا عصاره و پودر شربت میوه درست می گردد. یخ در بهشت ایتالیایی با ترکیب عصاره چند میوه متنوع درست می گردد و علاوه بر رنگ جذابی که دارد، طعم آن هم بسیار خوشمزه است.

این یخ در بهشت خوشرنگ ایتالیایی بدون دستگاه را می توانید به عنوان نوشیدنی سالم و خوشمزه برای بچه ها یا مهمانی ها یا دورهمی های خود در روزهای گرم درست کنید. برای درست کردن این یخ در بهشت خوشمزه ابتدا پرتقال ها را بشویید و آنها را با دستمال تمیز خشک کنید. پوست پرتقال را رنده کنید. فقط قسمت نارنجی را با رنده ریز یا درشت، رنده کنید. مراقب باشید قسمت سفید را رنده نکنید چون یخ در بهشت تلخ می گردد.

به میزان 1 قاشق غذاخوری از پوست پرتقال را رنده کنید. پرتقال را از وسط نصف کنید و آب آن را بگیرید. هسته های پرتقال را جدا کنید. پوست پرتقال رنده شده و آب پرتقال را در یک پارچ یا تنگ بریزید. برای مطالعه ادامه مراحل روی لینک مطلب آن کلیک کنید.

سوالات متداول درباره درست کردن انواع یخ در بهشت

آیا می توان شکر را از دستور اصلی انواع یخ در بهشت حذف کرد؟

اگر به علت تناسب اندام و شرایط سلامتی خود تمایلی به استفاده از شکر ندارید، می توانید آن را حذف کنید و به جای شکر از عسل بهره ببرید.

برای بهتر شدن رنگ یخ در بهشت چه کار کنیم؟

اگر دوست دارید نوشیدنی خنک تابستانی شما خوش رنگ تر گردد، می توانید از انواع رنگ خوراکی بهره ببرید.

آیا می توان از عسل به جای شکر برای درست کردن یخ در بهشت استفاده کرد؟

بله در صورت تمایل می توانید به جای شکر از عسل بهره ببرید.

آیا می توان یخ در بهشت را برای مدت طولانی در فریزر نگهداری کرد؟

قرار دادن انواع یخ در بهشت در فریزر باعث می گردد تا بافت نوشیدنی شما سفت و یخی گردد. بنابراین بهتر است یخ در بهشت را به میزان لازم درست کنید و در همان مرحله تهیه حدود 40 تا 60 دقیقه در فریزر بگذارید تا حالت یخ پودری پیدا کند.

منبع: افق کوروش
انتشار: 26 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1403 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2372

به "7 طرز تهیه یخ در بهشت ایرانی و فرنگی بدون دستگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 طرز تهیه یخ در بهشت ایرانی و فرنگی بدون دستگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید