7 میلیارد دلار هزینه مرگ های ناشی از آلودگی هوا در ایران

به گزارش تعطیلات رو، تهران (پانا) - وزارت بهداشت به مناسبت بیست و نهم دی، روز ملی هوای پاک در بیانیه ای بر لزوم اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور تاکید کرد.

7 میلیارد دلار هزینه مرگ های ناشی از آلودگی هوا در ایران

در متن بیانیه وزارت بهداشت آمده است: بیست و نهم دی ماه مصادف با روز ملی هوای پای، توجه همگان را به نقش هوای پاک در تأمین سلامتی و بهبود کیفیت زندگی شهروندان و اقتصاد کشور فرا می خواند. همچنین انتخاب شعار هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی در سال 1400 لزوم توجه به این مهم به ویژه در شهرهای با آلودگی بالا را گوشزد می نماید.

آلودگی هوا به عنوان مهم ترین فاکتور خطر محیطی بر سلامت انسان و چهارمین عامل مرگ زودرس و دومین عامل مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر مانند بیماری های ایسکمیک قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه در دنیا شناخته شده است.

مطابق آخرین گزارش مؤسسه بار بیماری ها به ترتیب 22 درصد از مرگ های ناشی از سکته مغزی، 21 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های ایسکمیک قلبی IHD)، 22) درصد از مرگ های ناشی از سرطان ریه، 22 درصد از مرگ های ناشی از دیابت و 24 درصد از مرگ های ناشی از بیماری های مزمن انسداد ریوی ( (COPD در کشور ایران به علت مواجهه طولانی مدت با ذرات معلق PM2.5 هوای آزاد است.

طبق اعلام سازمان دنیای بهداشت بیش از 92 درصد از مردم دنیا در منطقه های زندگی می کنند که اندازه غلظت آلاینده های موجود در هوا در این منطقه ها از رهنمود این سازمان بالاتر است و سالیانه 6.7 میلیون انسان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند و به طور میانگین 12 درصد از مرگ های سالیانه در دنیا منتسب به آلودگی هوا است.

آلودگی هوا، عموم مردم، به خصوص بچه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بچه ها جزو نسل آینده کشور و از جمله گروه های آسیب پذیر هستند و عوارض آلودگی هوا بر آنها از جمله کاهش وزن هنگام تولد، افزایش اختلالات طیف اوتیسم، بیش فعالی، کاهش رشد مغز، افزایش عفونت های حاد دستگاه تحتانی تنفسی، تشدید علائم آسم و افزایش بروز سرطان خون (لوسمی) کاملاً شناخته شده است.

سالیانه به طور تقریبی 540 هزار کودک زیر پنج سال در دنیا به علت مواجهه با آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

به‬ رغم تلاش های اجرا شده از طریق سازمان های متولی، غلظت سالیانه ذرات معلق PM2.5 در کشور به طور میانگین 6 برابر رهنمود سازمان دنیای بهداشت است و فقط به طور میانگین 14 درصد از روزهای سال غلظت ذرات معلق PM2.5 در شهرهای کشور پایین تر از رهنمود سازمان دنیای بهداشت است و از طرفی هزینه های مرگ ناشی از آلودگی هوا در کشور بالغ بر 7 میلیارد دلار برآورد شده است.

کاهش آلودگی هوای آزاد و داخل خانه و شناسایی مهمترین آلاینده ها به منظور حذف یا کاهش آن می تواند نقش ویژه ای در کاهش اندازه مرگ و میر و بروز بیماری های مرتبط داشته و موجبات کاهش هزینه های سرسام آور درمان بیماری ها و بهبود شاخص های بهره وری شود.

شعار روز هوای پاک هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی با هدف اهتمام هر چه بیشتر تصمیم سازان و تصمیم گیران در سطوح مختلف ملی و منطقه ای برای کنترل یکی از مهمترین عوامل بروز بیماری ها و مرگ های ناشی از آن انتخاب شده است. در این راستا برگزاری نشست های کارشناسی و جلسات بین بخشی با حضور تمامی دستگاه های ذیربط به منظور انجام اقدامات همه جانبه می تواند راهگشا باشد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضرورت اقدامی اساسی، از جمله فرهنگ سازی، تدوین و اجرای آموزش های مقدماتی در مدارس، جلب مشارکت های مردمی، اجرای صحیح قانون هوای پاک در کشور و تخصیص منابع مالی پایدار را از مهمترین این اقدامات می داند و به همین مناسبت از تمامی مسئولان، دست اندرکاران، فعالان حوزه سلامت و محیط زیست درخواست می نماید تا با انجام اقدامات عملی بخصوص اجرای صحیح قانون هوای پاک و آئین نامه های آن و تدوین راهکارهای اجرایی مؤثر و عاجل موجبات تأمین محیطی سالم را برای تمامی آحاد مردم فراهم آورند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2098

به "7 میلیارد دلار هزینه مرگ های ناشی از آلودگی هوا در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 میلیارد دلار هزینه مرگ های ناشی از آلودگی هوا در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید