8 گروه از افراد بیشتر در معرض فقر ویتامین دی هستند!

به گزارش تعطیلات رو، این نکته ثابت شده که کمبود ویتامین دی با نگرانی های بهداشتی از جمله افزایش خطر ابتلا به آلزایمر، دیابت، پوکی استخوان، بیماری های قلبی و حتی شرایط های جدی دیگر از جمله سرطان پروستات ارتباط نزدیک دارد.

8 گروه از افراد بیشتر در معرض فقر ویتامین دی هستند!

به گزارش prevention، معین شده که شانس زنده ماندن فردی که مبتلا به فقر ویتامین دی است، پایین تر از فردی است که سطوح ویتامین دی نرمال دارد.

فراوانی غذا هایی که سرشار از ویتامین دی هستند، کم است و یکی از برترین گزینه ها برای دریافت کافی این ویتامین، قرارگیری در معرض نور خورشید است. شما با انجام یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه سطح ویتامین دی در بدن تان شوید.

اساسا گروه های پرخطری که در معرض فقر ویتامین دی هستند، از این قرارند:

بزرگسالان بالای 55 سال: هرچه پوست تیره تر می گردد، توانایی سنتز ویتامین دی به وسیله نور خورشید کاهش می یابد؛ بنابراین کمبود ویتامین دی در این افراد باید به وسیله مصرف غذا های سالم شامل ماهی قزل آلا، شیر، قارچ یا غلات و آب میوه های غنی شده و در بعضی مواد مکمل های ویتامین دی جبران گردد.

افراد با پوست تیره تر: در پوست این افراد میزان بیشتری ملانین وجود دارد که همان رنگدانه است. این رنگدانه ها توانایی بدن در ساخت ویتامین دی در مقابل نور آفتاب را کاهش می دهند. اگر پوست تیره دارید باید به منابع غذایی سرشار از ویتامین دی متکی باشید نه فقط نور خورشید.

بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده: ویتامین دی یک ویتامین محلول در چربی است یعنی جذب آن بستگی به توانایی روده در جذب چربی دارد. مبتلایان به بیماری کرون یا کولیت زخم سطوح ناکافی ویتامین دی را دارند.

کارمندان اداره ها: این افراد به دلیل عدم دریافت نور کافی خورشید از گروه های پرخطری هستند که در معرض فقر ویتامین دی قرار دارند و نیازمند پیروی از یک رژیم غذایی هوشمند و مصرف مکمل های ویتامین دی هستند.

گیاه خواران: محصولات حیوانی مانند قزل آلا و زرده تخم مرغ، شیر و ماست از جمله غذا های غنی از ویتامین دی هستند که البته در میان گیاه خواران و یا مبتلایان به عدم تحمل لاکتوز هوادار ندارند. اگر گیاه خوار هستید باید در پی منابع دیگر غنی از ویتامین دی مانند قارچ، و یا غلات غنی شده باشید و یا این که بیشتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

افرادی که میزان زیادی چربی در بدن خود دارند: چربی ها ویتامین دی را جذب می نمایند و میزان زیاد چربی در بدن ویتامین دی بیشتری جذب می نماید و در این میان سهم کمتری برای بدن می ماند تا از آن برای اعمال حیاتی استفاده کند.

افرادی که دارو های خاصی استفاده می نمایند: مصرف نمایندگان این دارو ها در معرض ابتلا به فقر ویتامین دی هستند:

دارو های حاوی کورتیکو استرویید ها می توانند جذب کلسیم را کاهش دهند و در متابولیسم ویتامین دی اختلال ایجاد نمایند.

دارو های حاوی ارلیستات و دارو های حاوی کلسترامین می توانند جذب ویتامین دی و دیگر ویتامین های محلول در چربی را مختل نمایند.

دارو هایی که برای کنترل حملات صرع مصرف می شوند مخصوصا فنوباربیتال و فنیتوین در کار ویتامین دی اختلال ایجاد می نماید و جذب کلسیم را کاهش می دهد.

مبتلایان به افسردگی: به گفته محققان بریتانیایی افرادی که سطوح ویتامین دی پایین تری در خون خود دارند، دو برابر بیشتر از دیگران در معرض افسردگی هستند. یک فرضیه این است که ویتامین دی هورمون ها و مناطقی از مغز که مسئول تنظیم خلق و خو هستند را تحت تاثیر قرار می دهد و کمبود آن منجر به افسردگی می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 خرداد 1401 بروزرسانی: 29 خرداد 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2135

به "8 گروه از افراد بیشتر در معرض فقر ویتامین دی هستند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 گروه از افراد بیشتر در معرض فقر ویتامین دی هستند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید