شروع جلسات مستمر مشخص دستمزد از هفته آینده

به گزارش تعطیلات رو، نماینده کارگران در شورای عالی کار از برگزاری جلسات پیوسته و مستمر دستمزد 1402 از هفته آینده اطلاع داد و موکول شدن معین دستمزد به بعد از عید را بعید دانست و به جامعه کارگری اطمینان داد که هر عددی که از سبد معیشت استخراج گردد کارگران زیان نخواهند کرد.

شروع جلسات مستمر مشخص دستمزد از هفته آینده

هادی ابوی در گفت و گو با ایسنا با تشریح جزییات نشست امروز نمایندگان گروه کارگری با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: در جلسه امروز که با حضور وزیر کار و معاون روابط کار برگزار گردید، نمایندگان سه تشکل بزرگ کارگری؛ کانون عالی شوراهای اسلامی کار، کانون عالی انجمن های صنفی کارگران و مجمع عالی نمایندگان کارگران شرکت داشتند و یک نشست هم اندیشی بود که در آن مطالبات و دغدغه ها و خواسته های جریان کارگری مطرح شد.

وی ادامه داد: وزیر کار تاکید داشتند که به عنوان وزیر جامعه کار و کارگر باید ارتباط بیشتری با گروه کارگری داشته باشد و در جریان خواسته ها و مطالبات کارگران قرار بگیرد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه مباحث مربوط به حوزه بازنشستگان و کارگران در جلسه امروز به طور شفاف مطرح شد، ادامه داد: در این جلسه درخواست کردیم که رقم سبد هزینه معیشت خانوار کارگری هرچه سریع تر معین گردد و تاکید نمودیم که اگرچه مزد 1401 افزایش 57 درصدی داشت ولی به علت اجرای جراحی مالی و حذف ارز ترجیحی تاثیر خود را از دست داد و شیرینی این افزایش به کام کارگران تلخ شد.

ابوی با اشاره به افزایش هزینه های سبد معیشت کارگران اظهار کرد: یکی از مباحثی که در نشست امروز با وزیر کار بیان کردیم بحث تغییر قیمت کالاها و افزایش هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری بود. سال گذشته وقتی سبد معیشت را می بستیم هر کیسه برنج (هندی) که به قیمت دولتی توزیع می شد، 170 هزار تومان بود و هم اکنون به 350 هزار تومان افزایش یافته و دو برابر شده است. بعلاوه در خصوص گوشت اعلام کردیم که سال گذشته هر کیلو گوشت منجمد که به نرخ دولتی به وسیله شرکت پشتیبانی امور دام توزیع شد، 50 هزار تومان بود و اکنون به بیش از 150 هزار تومان رسیده است که طبعا دستمزد 1402 را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی درباره دیدگاه وزیر کار نسبت به افزایش هزینه های سبد معیشت کارگران گفت: ایشان اعلام کردند که سبد معیشت را باید استخراج کنیم و تلویحا افزایش هزینه های زندگی کارگران را پذیرفتند. ما تاخیر در اعلام رقم سبد معیشت و به نتیجه نرسیدن جلسات کمیته مزد را مطرح و تاکید نمودیم که هزینه سبد معیشت خانوار کارگری باید تا بهمن ماه استخراج می شد که وزیر کار اعلام کردند چند جلسه پشت سر هم باید تا انتها سال برگزار گردد تا دیدگاه ها به یکدیگر نزدیک گردد و بتوانیم تصمیم نهایی را درخصوص دستمزد سال آینده بگیریم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با مثبت ارزیابی کردن مواضع وزیر کار نسبت به دستمزد 1402 اضافه نمود: اظهارات وزیر کار و نظرات و مواضع ایشان را در مجموع مثبت ارزیابی کردیم و با توجه به آنکه چشم امید کارگران به این دولت است، انتظار همراهی بیشتر دولت و کارفرمایان با کارگران را داریم.

ابوی درباره نشست امروز کمیته دستمزد هم گفت: بعید است که رقم هزینه ماهانه سبد معیشت در نشست امروز کمیته مزد به دست بیاید ولی آنچه مسلم است مباحث جدی تری در جلسه مطرح خواهد شد.

دبیرکل کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران با بیان اینکه جلسه بعدی شورای عالی کار هفته آینده تشکیل خواهد شد، تاکید نمود: ما در پی این هستیم سبد معیشت کارگران هر چه سریعتر معین گردد و هر عددی که از سبد معیشت استخراج گردد به جامعه کارگری اطمینان می دهیم که کارگران زیان نخواهند کرد.

وی در انتها احتمال موکول شدن معین دستمزد 1402 به بعد از عید را بعید دانست و گفت: با توجه به تاکید وزیر کار از هفته آینده جلسات مستمر و پشت سرهم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات دستمزد تا حصول نتیجه و معین دستمزد شایسته برای جامعه کارگری برگزار می گردد، لذا موکول شدن معین دستمزد به سال آینده را بعید می دانم.

منبع: فرارو
انتشار: 2 اسفند 1401 بروزرسانی: 2 اسفند 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2278

به "شروع جلسات مستمر مشخص دستمزد از هفته آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع جلسات مستمر مشخص دستمزد از هفته آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید