از دیاباته بیاموزید آقای گل محمدی!

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران: پرسپولیس دربی نیمه نهایی جام حذفی را به رقیب دیرینه باخت تا حالا یحیی گل محمدی، سرمربی این تیم، در رسیدن به دومین عنوان قهرمانی اش به همراه سرخ ها ناکام بماند.

از دیاباته بیاموزید آقای گل محمدی!

به گزارش سرویس ورزشی خبرنگاران، یحیی که آرزویش رسیدن به فینال و بردن جام حذفی بود تا نشان دهد دست کمی از برانکو و اندیشه های آن مرد کروات ندارد، در این بازی اشتباهات عجیب و غریبی مرتکب شد؛ اشتباهاتی که هم مانع از رسیدن پرسپولیس به فینال جام حذفی شد و هم اینکه نگذاشت خودش برای یکبار هم که شده برنده دربی در قامت سرمربی باشد.

در واقع گل محمدی تا به الان سه بار به عنوان مربی پرسپولیس برابر استقلال به میدان رفته که هرگز بردی به دست نیاورده است؛ دو تای اول را مساوی کرده و این آخری را هم به رقیب باخته است، البته به شرط آنکه شکست در ضربات پنالتی به حساب بیاید.

با وجود اینکه پرسپولیس در این بازی از استقلال برای دقایقی پیش افتاد و به اندکی تمرکز برای حفظ نتیجه نیاز داشت، اما استقلالی های با انگیزه خیلی زود کار را در دقایق پایانی بازی مساوی کردند و سپس به لطف برتری روحی و البته درخشش حسین حسینی درون دروازه شان، توانستند در ضربات پنالتی بهتر کار کرده و مسافر فینال شوند.

حالا شکست پرسپولیس برای یحیی گل محمدی، سرمربی جوان این باشگاه، گران تمام شده است؛ او چشمش را روی توانایی های فنی رقیب بسته و مدام ناله می کند و از آنهایی می گوید که نمی خواستند پرسپولیس برابر استقلال برنده شود و به فینال برسد.

اشاره یحیی گل محمدی به اتفاقات دیدار های قبلی استقلال است که حرف و حدیث زیادی درباره داوری داشت، ولی یحیی از خودش نپرسیده ایا داور مسابقه دربی هم اشتباه تاثیرگذاری به سود استقلال داشت؟ اتفاقا با مرور حرف های کارشناسان داوری، می شود خیلی سختگیرانه به این موضوع رای داد که یک پنالتی استقلال هم در این میانه گم شده است؛ گو اینکه یکی دو کارشناس داوری هم خطا روی علیپور را پنالتی را تشخیص داده بودند. پس با کنار هم گذاشتن این موضوعات، تا به اینجا، یحیی گل محمدی نمی تواند از سوت داور دربی گلایه داشته باشد بلکه بهتر است دلایل شکست تیمش را نه به آنها بلکه به خودش مرتبط کند.

گل محمدی با وجود اینکه توانایی هایش در عرصه مربیگری را بار ها ثابت کرده و همین چند هفته پیش هم پرسپولیس را فاتح رقابت های لیگ برتر کرده است، در این بازی چندین اشتباه داشت که منجر به شکستش شد. نه داور و نه عوامل بیرونی، حداقل در این بازی، نمی تواند توجیهی برای شکست یحیی گل محمدی باشد.

ترس

چه یحیی خوشش بیاید چه نیاید، او در دربی ترسو ظاهر شد؛ یحیی به واسطه اینکه می خواست خط حمله قدرتمند رقیب را از کار بیندازد ترجیح داد با تمام مدافعان میانی و کاربلدی که دارد وارد زمین شود؛ او آن قدر غرق در این اندیشه بود که رمق هجومی تیمش را گرفت؛ محمد نادری، دفاع چپ رونده اش را روی نیمکت نشاند تا شجاع خلیل زاده در ترکیب به عنوان مدافع چپ به میدان برود؛ به این امید که هم خط دفاعش قدرتمند تر شود و هم اینکه خط حمله استقلال از کار بیفتد.

البته در آن سمت خط دفاعی اش هم تفاوتی وجود نداشت؛ استفاده همزمان از مهدی شیری و سیامک نعمتی که هر دو توان زیادی در کار های دفاعی دارند نشان می داد یحیی احتیاط پیشه کرده است. به 5 بازیکن با خصوصیات تدافعی باید احمد نوراللهی هافبک تدافعی این تیم هم اضافه شود تا شرایط بیشتر روشن شود: پرسپولیس تیمی که قهرمان لیگ برتر بود در دربی و در ترکیب اولیه با 6 بازیکن با خصوصیات دفاعی محض کار را شروع کرد. حالا پرواضح است که وقتی فقط با 4 نیروی تهاجمی در اندیشه رسیدن به دروازه رقیب باشی، چندان پیروز نمی شوی مگر روی حادثه ها یا ضدحملات.

اشتباه در ترکیب چینی

این یکی از آن مورد اول هم برای هواداران پرسپولیس نابخشودنی تر است؛ استفاده از شجاع در سمت چپ خط دفاعی آنهم وقتی دفاع چپ کلاسیک این تیم روی نیمکت بود از یک طرف و از آن مهمتر نشاندن کمال کامیانی نیا و سعید حسین پور روی نیمکت از سوی دیگر، نشان داد که یحیی در ترکیب اولیه اشتباه کرده است.

او بر خلاف توانایی های بشار رسن، از او خواسته بود کار های مربوط به کمال کامیابی نیا را هم انجام بدهد؛ نتیجه شد آن که جایی که باید کمال دفاع کند، بشار لایی خورد و پرسپولیس همان اول کار عقب افتاد. تسلط بازیکنان استقلال در میانه میدان هم نشان داد که جای خالی کمال یا حسین پور به اندازه کافی حس می شود. یحیی خودش هم سریع به اشتباهش پی برد؛ او کمال را وارد زمین کرد، ولی این بار ترجیح داد دفاع راست کلاسیکش یعنی مهدی شیری را بیرون بکشد و سیامک که البته بازی در خط جلوتر را بیشتر ترجیح می دهد به دفاع اضافه کند.

اشتباه دوم را هم یحیی در ابتدای نیمه دوم اصلاح کرد و نادری را به ترکیب فرستاد و شجاع را سر جایش خودش برد. اصلاح این اشتباهات به خوبی نشان می داد یحیی پذیرفته ترکیب اولیه ایراد دارد. پس تا همینجا، دوباره نمی شود ناکامی پرسپولیس را به عوامل بیرونی یا اشتباهات داوری مرتبط کرد.

اوساگونا را چه می گویید؟

گل محمدی اصرار عجیبی دارد نشان دهد در خرید بازیکن اشتباه نکرده است؛ او دو بازیکن در عصر حضورش به عنوان سرمربی را به پرسپولیس اورده؛ اولی آنتونی استوکس است که می گفتند با چراغ سبز یحیی امضا کرده و دومی هم کریستین اوساگونا.

داستان اولی که شبیه به رمانی چندهزار صفحه ای است که هر روز می شود برگ جدیدی به آن اضافه کرد. این دومی، اما همچنان به شگفتی هایش ادامه می دهد! گل محمدی در شرایطی که علی علیپور در کورس آقای گلی لیگ برتر بود در آخرین دیدار تیمش برابر سایپا در لیگ او را روی نیمکت نشاند تا اوساگونا از ابتدا بازی کند؛ مهاجمی که با اصرار یحیی آمده بود و هرگز گلی برای پرسپولیس نزده بود.

به گزارش سرویس ورزشی خبرنگاران، یحیی به خوبی در ذهنش این پروژه را پرورانده بود که اوساگونا را برابر سایپا بازی دهد به این امید که در دربی به کارش بیاید. اگرچه اوساگونا ترک عادت کرد و برابر سایپا بالاخره برای اولین بار برای پرسپولیس گلزنی کرد، ولی در دربی دوباره نشان داد یکی از بدترین خرید های پرسپولیس و البته یحیی گل محمدی است. سوالی که یحیی بهتر است قبل از متهم کردن دیگران به آن پاسخ دهد این است که چطور توانایی های اوساگونا را به عبدی، مهاجم جوان، با انگیزه و حساب پس داده تیمش ترجیح داد و او را به میدان فرستاد.

در کنار این اشتباهات دیگر نیازی نیست که عنوان شود بیرون کشیدن رسن و علیپور و سپردن ضربه پنالتی به اوساگونا چه سرنوشتی را به بار آورد. یحیی شاید در خلوت بپذیرد که می شد ترکیب بازیکنانی که قرار بود ضربات پنالتی را بزنند عوض کند.

از دیاباته بیاموزید آقای گل محمدی!

پرسپولیس و شخص یحیی گل محمدی واژه تیم حکومتی را بیش از هر زمان دیگری شنیده اند؛ هواداران استقلال، پرسپولیسی ها و نتایج شان را مرتبط با عوامل بیرونی و حمایت دولتی ها می دانند. برکسی پوشیده نیست که یحیی گل محمدی و تیمش بار ها چنین موضوعات آزاردهنده ای را رد کرده و خواسته اند به آن ها و تلاشی که برای رسیدن به جام کرده اند احترام گذاشته شود.

این شایعات هنوز هم پابرجا است و استقلالی ها که تعدادشان کم هم نیست می گویند پیروزیت های پرسپولیس حاصل عوامل بیرونی است؛ با این وجود اما، یکی به اسم شیخ دیاباته، آقای گل لیگ و برترین مهاجم استقلال پیدا می شود و در برنامه زنده تلویزیونی می گوید پرسپولیس با شایستگی قهرمان شد و باید به آن ها احترام گذاشت.

حرف هایش آن قدر به دل نشست که شخص یحیی گل محمدی از او و حرف هایش تشکر کرد. حالا کاش یحیی گل محمدی، به جای بهانه جویی، کمی از شیخ دیاباته بیاموزد؛ شکست را بپذیرد و برتری رقیب را شبیه به کاری که خودش را آزار می دهد به عوامل بیرونی مرتبط نکند. یحیی خوب می داند سرنوشت آن هایی که به جای جنگیدن بهانه می آورند چندان خوب و خوش نبوده و نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1252

به "از دیاباته بیاموزید آقای گل محمدی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دیاباته بیاموزید آقای گل محمدی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید