بازار با رفتار منفعلانه در تامین سوخت سیمانی ها متلاطم می شود

به گزارش تعطیلات رو، تابستان امسال صنایع فولادی و تولیدکنندگان سیمان با قطعی برق روبرو شدند و تولیدشان تحت تاثیر این ماجرا کاهش یافت. فرایند قطعی برق و کاهش تولید سیمان هم زمان با بورسی شدن عرضه این محصول صورت گرفت و در نتیجه پیمان کاران ساختمانی و مصرف کنندگان سیمان را با مشکلاتی رو به رو ساخت.

بازار با رفتار منفعلانه در تامین سوخت سیمانی ها متلاطم می شود

کمبود عرضه سیمان در بورس کالا و چالش هایی که برای مصرف کنندگان این محصول به وجود آمد موجب شد تا اعتراض هایی شکل بگیرد و موضوع در دبیرخانه شورای گفت وگو مطرح و بررسی شود. دراین بین پیشنهاد کنندگان تشکل ها و انجمن های راهسازی و صنعت ساختمان که مصرف کنندگان عمده سیمان هستند، توقف عرضه این محصول در بورس کالا بود. به باور آنها هنوز زیرساخت های اولیه برای بورسی شدن این محصول وجود ندارد و این مسئله موجب شده تا قیمت سیمان افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

هرچند به اعتقاد عبدالرضا شیخان، کننده کارخانه های تولیدکننده سیمان، مشکل امروز این صنعت بورسی شدن آن نیست بلکه قطعی برق است.

این فعال اقتصادی تاکید کرد که عرضه سیمان در بورس موجب شفافیت قیمت و تسهیل در فرایند فروش آن خواهد شد اما هم زمانی این اتفاق میمون با قطعی برق موجب شد تا فرایند عرضه با مسائلی روبه رو شود.

طبق بررسی های اجرا شده همچنان حجم برق موردنیاز برای تولید سیمان به مقدار قبل نرسیده و هنوز قطعی های موردی مانع از تولید با ظرفیت کامل می شود. در این شرایط سید عباس حسینی، عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خبرگزاری مهر درباره زمان بازگشت کامل برق سیمانی ها به مدار تولید 24 ساعته، گفت: با توجه به برنامه ریزی اجرا شده از سوی دولت از 15 شهریور مقرر شد کارخانه های سیمان در طول روز و تا ساعت 12 شب به مقدار 70 درصد و از ساعت 12 شب به بعد برق کامل استفاده کنند و قرار بود از اول مهرماه این محدودیت برداشته شود. امیدواریم که دولت طبق این برنامه عمل کند و تولید به شرایط طبیعی بازشود.

او شرایط گازرسانی به واحدهای سیمانی در زمستان را هم مورد توجه قرار داد و گفت: قبل از اینکه برنامه ای برای قطع گاز در زمستان داشته باشیم این دولت است که باید برای محدودیت های سوخت و انرژی در کشور به ویژه در زمان های اوج مصرف مثل زمستان و تابستان برنامه داشته باشد.

حسینی پیش بینی کمبود گاز در فصل زمستان را مسئله بسیار مهمی نام کرد و خواستار برخورد جدی دولت با این موضوع شد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه سوخت اصلی شرکت های سیمانی کشور گاز است و در فصل سرما مازوت جایگزین آن می شود، گفت: پیشنهاد معین این است که دولت برای واحدهای تولیدی که امکان مصرف مازوت دارند اجازه ذخیره مازوت برای مصرف در زمستان را بدهد و برای واحدهایی که اجازه استفاده از مازوت تحت هر شرایطی را ندارند، گاز تأمین کند.

عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان رفتار منفعلان در برابر کمبود انرژی و مسائل تولید را نادرست خواند و گفت: لازم است در دوره های معین برای رویارویی با مخاطرات پیش رو برنامه ریزی شود تا مسئله ای برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ایجاد نشود.

نباید بازارهای هدف را از دست بدهیم

او در مورد شرایط صادرات سیمان هم شرح داد: از آنجا که در حال حاضر مازاد تولید سیمان در کشور وجود دارد، تولیدکنندگان بخشی از این مازاد تولید را در بازارهای خارجی به فروش می رسانند که منجر به ارزآوری برای کشور و استفاده بهینه از تجهیزات و ظرفیت خالی کارخانه های سیمان می شود.

عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان ادامه داد: با این وجود صادرات سیمان هم مشابه سایر محصولات تابع سیاست های کلان کشور است. آنچه اهمیت دارد این است که در صورت از دست دادن مشتریان و بازار خارج از کشور، رقبا جایگزین خواهند شد و این اتفاق به راحتی قابل برگشت نخواهد بود و ممکن است در درازمدت به صلاح کشور و صنعت سیمان نباشد.

عرضه سیمان در بورس موجب شفافیت شد

عضو انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان همچنین در مورد شرایط عرضه سیمان در بورس، شرح داد: اساس فلسفه فروش سیمان و یا هر کالای دیگر در بورس فقط سودآوری نیست بلکه هدف از آن شفافیت و ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از سفته بازی و دلالی است.

او افزود: از آنجا که سیمان بدون واسطه به دست مصرف کننده می رسد و امکان دریافت اقتصادیات از سیمان از طریق دولت فراهم و از طرفی موجب شفافیت بیشتر شده می توان گفت عرضه سیمان در بورس کالا اقدام خوبی است. همچنین قیمت پایه سیمان در بورس کالا بر اساس قیمت اعلام شده سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان معین می شود و جای ابهامی ندارد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1890

به "بازار با رفتار منفعلانه در تامین سوخت سیمانی ها متلاطم می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار با رفتار منفعلانه در تامین سوخت سیمانی ها متلاطم می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید