بازی محلی گردو بازی

به گزارش تعطیلات رو، در این بازی که از بازی های بسیار قدیمی طالقان میباشد بازیکنان به هر تعداد که باشند برای آغاز بازی هر کدام یک عدد گردو به نام (مال= mal) برای شرکت در بازی به روی زمین میگذارند.

بازی محلی گردو بازی

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته،در این بازی که از بازی های بسیار قدیمی طالقان میباشد بازیکنان به هر تعداد که باشند برای آغاز بازی هر کدام یک عدد گردو به نام (مال= mal) برای شرکت در بازی به روی زمین میگذارند. گردو ها در یک راستا مستقیم و به فاصله مساوی از هم چیده میشوند بعد نفرات به ترتیب گردویی را که به نسبت گرد تر و کوچک تر است و(کله= kalleh) نامیده میشود به فاصله مساوی از اولین گردو روی زمین قرار داده و انگشت میانه دست راست را پشت انگشت اشاره دست چپ قرار داده و با کشیدن انگشت میانه آنرا به ضرب به کله میزنند (تقریبا مانند تیله بازی) و کله را به سمت اولین مال رها میکنند. اگر کله به مال اصابت کند ، مال از آن صاحب کله خواهد شد و اگر کله به مال اصابت نکند در جای خود باقی میماند تا سایرین بترتیب کله های خود را رها نموده و دوباره نوبت به اولین نفر برسد.

اگر کسی با کله خودش به کله نفری که قبلا مال برده است بزند مال برده شده را از صاحب کله مغلوب میگیرد و معمولا در هنگام زدن کله صاحب مال میگوید (هرچ کله یا مالش= harch kalleh ya malesh) یعنی اگر کله من به کله و یا به مال کنار آن برخورد کرد از آن من خواهد بود. بدین ترتیب صاحب کله مغلوب از آن دور حذف خواهد شد.

اگر کله ای جلوی اقتصادی قرار بگیرد به نحوی که مانع از زدن آن مال توسط کله های دیگر بشود ، صاحبان کله های دیگر با گفتن کلمه (دو گن=dogan) میتوانند کله سد معبر کننده را به کناری گذاشته و مال را زده و دوباره کله را در جای قبلیش قرار دهند.اگر صاحب کله مزاحم قبل از همه بگوید(چورته کیل = chortekil) دیگر نمیتوان کله او را کنار گذاشت.

ترتیب زدن کله ها به این ترتیب است که کسی که اول کله اش را میزند در دور بعد نفر آخر میشود و نفر آخر این دور نفر اول دور بعد است و به این ترتیب دور میچرخد.

نام کسی که اول میزند (پیشال = pishal) نام نفر بعدی (دومال= domal) و نفر سوم (سه مال= semal) و ...... و نفر آخر (گو گلوان=gowgalvan)میباشد.

بازی برای هر فرد زمانی پایان میابد که تمام مال هایش را از دست بدهد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1473

به "بازی محلی گردو بازی" امتیاز دهید

1 کاربر به "بازی محلی گردو بازی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی محلی گردو بازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید