با شماری از معروف ترین سوغاتی های کهگیلویه و بویراحمد آشنا شوید

به گزارش تعطیلات رو، از آنجایی که استان کهگیلویه و بویراحمد در منطقه ای کوهستانی واقع شده، سوغات این استان بی تاثیر از شرایط جغرافیایی آن نیست. این سوغاتی ها انواع مختلف محصولات کشاورزی را شامل می شوند. با ما در مقاله سوغات کهگیلویه و بویراحمد چیست؟ همراه شده تا شما را با شماری از معروف ترین سوغاتی های کهگیلویه و بویراحمد آشنا کنیم.

با شماری از معروف ترین سوغاتی های کهگیلویه و بویراحمد آشنا شوید

گردو

این استان با دارا بودن بیش از هفت هزار هکتار از باغ های گردوی کشور، یکی از استانهای برتر فراوری نماینده گردو هست. شرایط جغرافیایی باعث شده تا گردوی یاسوج به عنوان یکی از مرغوب ترین گردوهای کشور شناخته شده و مشتریان زیادی داشته باشد. شرایط خاص جغرافیایی این منطقه تاثیر مطلوبی در مرغوبیت گردوهای یاسوج داشته و از سراسر ایران مشتریان زیادی خواستار گردوی آن هستند. از اوایل نیمه اول شهریور تا اوایل نیمه دوم مهر میتوان شاهد برداشت گردو در یاسوج بود.

عسل

کیفیت عسل فراوری شده در استان کهگیلویه و بور احمد بسیار بالا بوده و در سال حدود 1000 تن عسل در این استان فراوری می شود و میتوان این استان را قطب فراوری عسل در کشور دانست. عسل فراوریی در این استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می شود. از آنجایی که زنبورهای عسل در این نواحی از پوشش گیاهی غنی در مراتع کوهستانی و جنگلهای طبیعی تغذیه می نمایند، عسل این نواحی هم از مرغوبیت بالایی برخوردار است. برداشت عسل از کندوها به وسیله کندوداران از اواخر خرداد شروع شده و تا خاتمه مرداد ادامه خواهد داشت.

انگور

هر ساله بازارهای مصرف در استانهای همجوار این استان و دیگر استانهای کشور از انگورهای تازه این استان پر می شوند. مقدار فراوری انگور در این استان سالانه بیش از 36 هزار تن هست.انگور در یاسوج به صورت دیمی و هم به صورت کشت آبی کشت می شود. فراوری نمایندگان اصلی انگور در یاسوج و شهرستانهای باشت، چرام و دنا فعالیت داشته و برداشت انگور از اواسط مرداد انجام می شود. انگورهای مهم استان هم عبارتند از عسگری، یاقوتی، سیاه، رجبی، ریش بابا و رطبی.

ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلای منطقه گردشگری موگرمون در شهرستان لنده از نظر کیفیت در سراسر کشور معروفیت دارد. پرورش آبزیان در این استان به دلیل وجود منابع آبی زیاد شرایط مناسبی داشته و بیشتر حجم فراوری استان در زمینه ماهی پرورش ماهی قزل آلا هست. براساس مقاله سوغات کهگیلویه و بویراحمد چیست؟ باید بدانید که 10 درصد از احتیاج بازار داخلی به ماهی به وسیله این استان تامین می شود و از نظر فراوری، پرورش و تکثیر قزل آلا رتبه چهارم کشور به این استان اختصاص داده شد.

انواع گلیم

انواع گلیم که به وسیله زنان عشایر و روستایی در منطقه ها مختلف استان بافته می شود، مهمترین محصول صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد هست. گمچه یکی از مشهورترین انواع گلیم بوده که عشایر قشقایی ساکن این استان آن را می بافند. سوغات یاسوج گمچه است که از آن به عنوان زیرانداز و رویه پشتی استفاده می شود. زمینه گمچه مثل گلیم و حاشیه و نقوش به روش قالی بافی بافته خواهد شد. گلیم مشته از دیگر گلیم های مشهور کهگیلویه و بویراحمد بوده که فقط در بخش دیشموک و به وسیله زنان روستای درغک بافته می شود، روش بافت خاصی دارد و این نوع گلیم یک رو و ضخیم هست.

بافت این مورد از معروف ترین سوغاتی های کهگیلویه و بویراحمد بگونه ای است که در یک طرف نقش بافته می شود اما در روی دیگر نمایان می شود، یعنی قسمت زیرین گلیم روی دار قرار گرفته و قسمت روی گلیم در پشت دار قرار داده می شود. قطر این نوع گلیم به دلیل اینکه پرزهای اضافی در قسمت زیرین به صورت رها گذاشته شده، بیشتر است. در کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر این دو نوع گلیم که معرفی کردیم، گلیم ساده نیز بافته می شود. روش بافت گلیم ساده به صورت پود گذاری و بدون پرز است.

منبع: همگردی
انتشار: 7 خرداد 1403 بروزرسانی: 7 خرداد 1403 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2374

به "با شماری از معروف ترین سوغاتی های کهگیلویه و بویراحمد آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با شماری از معروف ترین سوغاتی های کهگیلویه و بویراحمد آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید