تست ضریب هوشی، معیار مناسبی برای سنجش است؟

به گزارش تعطیلات رو، تهران (پانا) - آزمون های آی کیو (IQ) یا ضریب هوشی به طور گسترده ای توسط سازمان های آموزشی و حرفه ای برای بررسی متقاضیان استفاده می شود.

تست ضریب هوشی، معیار مناسبی برای سنجش است؟

به گزارش ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، این آزمون ها در مطالعات روانشناختی که به دنبال شناسایی عوامل موثر بر هوش هستند نیز مورد توجه قرار می گیرند. مانند باقی آزمون ها به نظر می رسد با تمرین می توان نمره ضریب هوشی را بهبود بخشید اما اگر بتوان این کار را انجام داد چه اتفاقی برای آزمون های هوش می افتد؟

ما از پنج متخصص در زمینه هوش پرسیدیم که آیا می توان نمره ضریب هوشی را با تمرین ارتقا داد و مجموعی از پاسخ های آن ها را در ادامه خواهیم دید.

نمره ضریب هوشی چیست؟

این یک نمره استاندارد است که توانایی شناختی فرد را نسبت به سایر افراد نشان می دهد؟ آزمون ضریب هوشی از اوایل دهه 1900 میلادی شکل گرفت و تا به امروز تغییراتی داشته است. آزمون بهره هوشی توانایی های مختلفی در فرد را مورد بررسی قرار می دهد. از جمله توانایی یادگیری و حفظ مطالب، استدلال انتزاعی و پردازش دیداری-فضایی. اگرچه آزمون های هوش مجازی زیادی وجود دارند اما نتایج قابل اعتماد را می توان از آزمون های رسمی به دست آورد که بیش از یک ساعت طول می کشد و به صورت تخصصی مورد نظارت قرار می گیرد.

آیا افراد می توانند با تمرین نمره ضریب هوشی خود را بهبود بخشند؟

متخصصان در این زمینه اختلاف نظر دارند. دکتر ایان سیلور(Ian Silver) متخصص هوش و علوم رفتاری از دانشگاه سینسیناتی(Cincinnati) می گوید: به طور کلی بیشتر روش هایی که برای بهبود ضریب هوشی استفاده می شوند مانند برنامه های تلفن همراه و یا دوره های آنلاین باعث افزایش ضریب هوشی نمی شوند.

دکتر هاینک سیگلر(Hynek Cigler) متخصص روانشناسی از دانشگاه ماساریک(Masaryk) می گوید: تمرین آزمون های مربوط به ضریب هوشی می تواند عملکرد شما را بهبود بخشد و نمره شما را ارتقا دهد اما تاثیری بر ضریب هوشی شما نخواهد گذاشت زیرا تنها آزمون دهنده بهتری خواهید شد.

همه کارشناسان تاکید دارند که نمره آزمون ضریب هوشی با هوش واقعی تفاوت دارد.

دکتر سیگلر تاکید می کند که برخی از انواع هوش با تمرین و آموزش ارتباط دارند و تمرین چنین مهارت هایی به خصوص در سنین پایین می تواند باعث رشد هوشی بهتر شود.

آیا ضریب هوشی معیار خوبی برای بررسی هوش است؟

طبق گفته برخی از متخصصان نمره ضریب هوشی را می توان با تمرین بهبود بخشید این بدان معناست که این آزمون مناسب نیست.

با این حال دکتر دیمیتری ون درلیندن(Dimitri Van der Linden) از دانشگاه روتردام(Rotterdam)می گوید: اگرچه می توان نمره خود را در این آزمون بهبود بخشید و یا در آن تقلب کرد اما همچنان این آزمون به طور کلی برای تشخیص هوش مناسب است.

پاسخ دکتر ون درلیندن مشابه نظر بسیاری از متخصصان روانشناسی بود و هفت نفر از متخصصان با وی هم نطر بودند.

با این حال تعداد بسیار دیگری از متخصصان بر این موضوع تاکید دارند که این آزمون تمام جنبه های هوش را در نظر نمی گیرد. برای مثال در این آزمون خلاقیت، هوش احساسی و یا اجتماعی بررسی نمی شود.

پروفسور رابرت استرنبرگ(Robert Sternberg) متخصص هوش و آموزش از دانشگاه کورنل(Cornell) می گوید: این آزمون ها مهارت های اساسی ما برای حل مسائل زندگی را اندازه گیری نمی کنند.

مشکل اصلی این است که هیچ تعریف مشخصی برای هوش وجود ندارد. انواع مختلفی از آن وجود دارد که تاثیرات گوناگونی بر روی مهارت های ما می گذارند و می توان آن ها را به گونه های مختلف بررسی کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 14 تیر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1757

به "تست ضریب هوشی، معیار مناسبی برای سنجش است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست ضریب هوشی، معیار مناسبی برای سنجش است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید