تغییر روسای 70 دانشگاه کشور ، انتخاب مدیران از فیلتر تخصصی

به گزارش تعطیلات رو، سخنگوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از تغییر روسای 70 دانشگاه کشور اطلاع داد و تاکید نمود: عملکرد سرپرستان دانشگاه ها در کمیته انتصابات این وزارتخانه برای تایید ریاست، مورد ارزیابی قرار می گیرد.

تغییر روسای 70 دانشگاه کشور ، انتخاب مدیران از فیلتر تخصصی

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، علمی شمسی پورسخنگوی وزارت علوم اواسط هفته جاری در حساب کاربری خود در توئیتر از راه اندازی کمیته انتصابات در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاع داد و نوشت: کمیته انتصابات وزارت علوم متشکل از مهم ترین استادان، دانشمندان و مدیران شاخص آموزش عالی کشور است. انتخاب مدیران آموزش عالی از فیلتر تخصصی این کمیته می گذرد.

وی در ادامه این توئیت یادآور شد: با دستور وزیر علوم، مسوولیت بزرگ رصد، پایش، ارزیابی و تعالی روسای دانشگاه ها نیز به این کمیته تفویض شد.

سخنگوی وزارت علوم درباره راه اندازی کمیته انتصابات در وزارت علوم، گفت: این کمیته را وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این وزارتخانه راه اندازی کرد. اعضای این کمیته را 2 وزیر، یکی از دانشمندان سرآمد کشور در منطقه و جهان، بعضی مدیران آموزش عالی، نماینده و رییس تعدادی از تشکل ها تشکیل می دهند که ترکیب حدود هفت تا هشت نفره ای می گردد.

شمسی اضافه کرد: در این کمیته، تغییر روسای دانشگاه ها مورد آنالیز قرار می گیرد. بر این اساس، در صورت تغییر رییس یک دانشگاه، فردی باید به عنوان سرپرست تازه منصوب گردد و برای دریافت حکم سرپرستی باید از فیلتر های این کمیته عبور کند.

وی با بیان اینکه برای تغییر رییس هر دانشگاه، بین سه تا چهار گزینه به وزیر علوم معرفی می گردد، اعلام نمود: وزیر علوم در این زمینه بر اساس هماهنگی قانونی با استاندار ها و شناختی که از گزینه مورد نظر دارد، فرد تازه را انتخاب می نماید، اما تصمیم سازی در مورد انتصابات به وسیله این کمیته صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: با توجه به شناختی که از مجموعه وزارتخانه های دیگر دارم با قاطعیت می گویم یکی از برترین وزارتخانه ها در این حوزه بودیم و انتصابات وزارت علوم در استان ها با شاخص های مورد نظر هم راستا است.

تغییر روسای 70 دانشگاه

این مقام مسوول در وزارت علوم به آمار انتصابات روسای دانشگاه ها اشاره نمود و گفت: بیشتر انتصابات میان روسای دانشگاه ها انجام شد و از 100 دانشگاه نزدیک به 70 دانشگاه در زمینه تغییر روسا، انتصابات تازه داشته اند. آنالیز تغییر 30 نفر دیگر انجام و به وزیر علوم تحویل شده است.

شمسی پور اعلام نمود: انتصابات روسای دانشگاه ها رو به نزول است، اما این فرایند همچنان ادامه دارد. حتی اگر انتصابات همه روسای دانشگاه ها انجام گردد، اما باز هم کمیته انتصابات به فعالیت خود ادامه می دهد چرا که ممکن است بعضی از روسا عزل شوند یا استعفا نمایند.

وی بعلاوه درباره کیفیت روسای منصوب شده، تاکید نمود: سرپرستان و روسای منصوب شده از نظر علمی، مدیریتی، هرم جمعیتی و سنی ترکیب مناسبی دارند؛ از استخوان خُرد نموده های آموزش عالی با 60 تا 65 سال سن در روسای دانشگاه ها داریم تا افراد جوان با سن 30 تا 40 سال که به عنوان یکی از روسای دانشگاه های جامع در کشور منصوب شده اند. بنابراین، ترکیب مناسبی از روسای با تجربه و جوان در دانشگاه ها داریم.

ایجاد نظام تشویق برای روسای دانشگاه ها

سخنگوی وزارت علوم ادامه داد: یکی دیگر از وظایفی که به این کمیته واگذار شده است، رصد عملکرد مدیریتی روسای دانشگاه ها، پایش، ارزیابی و در نهایت ایجاد یک نظام تعالی است. در بعضی موارد، روسای دانشگاه ها احتیاج به آموزش هایی دارند و از سوی دیگر، نظام تشویقی هم برای آن ها دیده می گردد. اگر رییس دانشگاهی عملکرد خوب یا نارضایتی داشته باشد، نتیجه کار خود را می بیند. در صورت عملکرد نامناسب، برخورد لازم با اقتضای شرایط یا پیشنهاد عزل به وزیر علوم پیشنهاد می گردد.

به گفته شمسی پور، سرپرستان دانشگاه ها می دانند تیمی متشکل از افراد صاحب نظر، علمی و کارشناس در حال رصد آن ها هستند.

رصد عملکرد سرپرستان دانشگاه ها

وی درباره مصوبات دیگر کمیته انتصابات وزارت علوم نیز گفت: روال انتصاب روسای دانشگاه ها تا به امروز به این شکل بود که فردی ابتدا با حکم وزیر علوم به عنوان سرپرست منصوب می شد، بعد از گذشت سه تا چهار ماه، ریاست آن فرد از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تایید می رسید و سپس وزیر علوم، حکم ریاست را امضا و ابلاغ می کرد.

این مقام مسوول در وزارت علوم یادآور شد: کمیته انتصابات از این به بعد وظیفه دارد، پس از انتصاب سرپرستان دانشگاه ها، عملکرد آن ها را در بازه زمانی سه تا چهار ماهه تا تایید در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ارزیابی کند بنابراین، سرپرستانی که هنوز حکم ریاست دریافت ننموده اند در اولویت این ارزیابی قرار می گیرند.

شمسی پور ادامه داد: ارزیابی عملکرد سرپرستان دانشگاه ها تا به امروز نظام مند نبوده و از این هفته ارزیابی ها و رصد ها در دستور کار قرار گرفته است.

وی به تعداد سرپرستانی که باید به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی برسند، اشاره و اعلام نمود: حدود 12 تا 13 نفر از سرپرستان دانشگاه ها در انتظار تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و اکثریت روسای دانشگاه ها از این شورا تاییدیه دریافت نموده اند.

سرپرست حوزه وزارتی وزارت علوم درباره ابقای روسای دانشگاه ها هم گفت: حداقل یک ابقا میان روسای دانشگاه ها داریم. ابقای یک رییس، اقدامی سخت است، با تغییر دولت، انتظار تغییر همه روسای دانشگاه ها هم وجود دارد و در صورت تغییر نکردن، با حجم گسترده ای از انتظارات روبرو می شویم.

شمسی پور تغییر روسای دانشگاه ها را خواست مردمی عنوان نمود و گفت: شاید رییس یک دانشگاه عملکرد خوبی داشته باشد، اما باید با چارچوب نگاه دولت همسو بوده و انتظارات مردمی را هم در این زمینه برآورده کرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2123

به "تغییر روسای 70 دانشگاه کشور ، انتخاب مدیران از فیلتر تخصصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر روسای 70 دانشگاه کشور ، انتخاب مدیران از فیلتر تخصصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید