تفاهم ایرانسل و شهرداری شیراز برای توسعۀ خدمات شهر هوشمند

به گزارش تعطیلات رو، ایرانسل، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و شهرداری شیراز، در راستای توسعۀ خدمات شهر هوشمند، تفاهم نامۀ همکاری با موضوع توسعۀ شبکۀ فیبرنوری در این شهر و ایجاد فازهای نو، امضا کردند.

تفاهم ایرانسل و شهرداری شیراز برای توسعۀ خدمات شهر هوشمند

به گزارش روابط عمومی ایرانسل، با امضای این تفاهم نامه، زمینۀ لازم برای توسعۀ بستر شهر هوشمند و ارائۀ خدمات پایه ای شهر هوشمند، در شهر شیراز فراهم می گردد.

ایرانسل تا به امروز، 180 کیلومتر فیبر نوری را در شهر شیراز ایجاد نموده و با امضای این تفاهم نامه، فازهای بعدی این پروژه پیگیری می گردد.

مراسم امضای این تفاهم نامه، ظهر چهارشنبه 9 تیر ماه 1400، با حضور مهندس حیدر اسکندرپور شهردار شیراز، دکتر بیژن عباسی آرند مدیرعامل ایرانسل و جمعی از مدیران شهرداری شیراز و ایرانسل، در محل شهرداری شیراز برگزار گردید.

بر اساس این تفاهم نامه، ایرانسل در طراحی، اجرا، بهره برداری و تحویل بستر شبکۀ فیبرنوری در سطح شهر شیراز به طول تقریبی 80 کیلومتر راستا مشترک، مشارکت می نماید.

مدیرعامل ایرانسل در این مراسم، با تأکید بر لزوم تسریع در ایجاد و توسعۀ زیرساخت های ارتباطی برای عرضۀ خدمات شهر هوشمند بر بستر فناوری های نوین تلفن همراه و اینترنت اشیا، از جمله 5G، گفت: تا چشم به هم بزنیم، نسل پنجم فراگیر می گردد و باید شرایط و زیرساخت های لازم را از قبل فراهم کرد.

پنجمین سایت 5G ایران و ایرانسل، سوم اسفند ماه 1399، با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) و استاندار فارس، در محوطه باز شهرداری شیراز افتتاح شده و در اختیار مردم این شهر نهاده شد. شیراز پس از تهران، دومین شهر ایران بود که به وسیله ایرانسل، نخستین ارائه دهندۀ 5G در ایران، صاحب فناوری نسل پنج تلفن همراه شد.

عباسی آرند با تأکید بر لزوم بهره برداری هر چه بیشتر از ظرفیت های اقتصاد دیجیتال اضافه نمود: یکی از مسائل مهم در این زمینه، توسعۀ دسترسی به شبکۀ ارتباطی، با فراهم کردن زیرساخت هایی مانند فیبر نوری و دکل است. در شیراز با توجه به ظرفیت فیبری که تا به امروز به وسیله ایرانسل ایجاد شده است، می توانیم به اسم پایلوت شهر هوشمند کشور، با شهرداری همکاری کنیم.

بعلاوه ظهر دیروز، در ملاقات مدیرعامل ایرانسل با منتخبان نو شورای شهر شیراز، ظرفیت های موجود همکاری برای ارتقای کیفیت خدمات ارتباطی، آنالیز شد.

هوشمندسازی خدمات شهری، یکی از الزامات زندگی امروز، در مدیریت منابع و انرژی و ارائۀ خدمات شهری نوین است. به کارگیری راهکارهای شهر هوشمند، نقش مؤثری در جلوگیری از مخاطرات ناشی از تخریب محیط زیست و تغییرات آب وهوایی دارد و یکی از مشوق های اصلی جامعۀ جهانی برای هوشمندسازی دستگاه ها و تجهیزات بر مبنای اینترنت اشیا بوده و انگیزه دولت ها برای حرکت به سمت شهرهای هوشمند را دوچندان نموده است.

راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا، همانند پایش آب، هوا و خاک منطقه ها شهری و کنترل اندازه آلاینده های شهری و صنعتی یاری شایانی به پاکسازی محیط زیست خواهند کرد. در این زمینه، شهرهای هوشمند توانسته اند تا 20 درصد از فراوری گازهای گلخانه ای خود بکاهند.

مسائل حمل و نقل و ترافیک شهری هم از دیگر دغدغه های پیش آمده بر اثر افزایش جمعیت شهرهاست که با مدیریت هوشمند حمل و نقل و ترافیک در شهرهای هوشمند مورد توجه نهاده شده است. استخراج الگوهای ترافیکی، تشخیص لحظه ای حوادث و تصادفات، پیش بینی تغییرات الگوی ترافیکی و… همگی از کارنمودهای این سامانه محسوب می شوند.

به همین دلیل، ایرانسل تا به امروز توانسته است پروژه های متعدد مرتبط با فیبرنوری و توسعۀ خدمات شهر هوشمند را علاوه بر شیراز، در شهرهای تهران، مشهد، اهواز، انزلی، آمل، اراک، ارومیه، کرج، سنندج، قزوین، خرم آباد، زنجان، اردبیل، ساری، بوشهر، دزفول و اندیمشک هم طراحی و یا اجرا کند.

2121

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 تیر 1400 بروزرسانی: 31 تیر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1788

به "تفاهم ایرانسل و شهرداری شیراز برای توسعۀ خدمات شهر هوشمند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاهم ایرانسل و شهرداری شیراز برای توسعۀ خدمات شهر هوشمند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید