ممنوعیت سی.ان.جی برای خودروهای گازسوز غیرمجاز

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران: به گفته سرپرست مدیریت طرح های سی.ان.جی با اجرای هوشمندسازی جایگاه ها تا پایان امسال، تحویل سوخت سی.ان.جی به خودروهایی که به صورت غیرمجاز گازسوز شده اند، با ممنوعیت رو به رو می شود.

ممنوعیت سی.ان.جی برای خودروهای گازسوز غیرمجاز

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، با توجه به ذخایر گازی فراوان موجود در کشور و در دسترس بودن این حامل انرژی به صورت شبکه مویرگی گازرسانی در سراسر کشور می توان از سوخت سی.ان.جی به عنوان سوخت پاک و جایگزین برای بنزین استفاده کرد و مسوولین و تصمیم سازان کشور نیز بر لزوم افزایش سهم سی .ان.جی در سبد سوخت حمل و نقل به ویژه در ناوگان حمل و نقل عمومی بخش بار و مسافر تاکید ویژه دارند و خواهان افزایش سهم این حامل انرژی در بخش حمل و نقل هستند.

تاکید مسوولین کشور از آن جهت اهمیت دارد که جایگزینی سی.ان.جی با بنزین می تواند کاهش مصرف فرآورده های مایع و به طبع آن صرفه مالی ملی با ایجاد فرصت صادرات را برای کشور و همچنین با جایگزینی گاز طبیعی فشرده با بنزین در بخش حمل و نقل تقویت اقتصاد خانوارها را به دنبال داشته باشد.

با توجه به این مهم و پیگیری های انجام شده در وزارت نفت مصوبه گازسوز کردن یک میلیون و 464 هزار خودروی عمومی در بخش حمل و نقل بار و مسافر و همچنین جهت سامان دهی و تامین ایمنی تردد خودرو های دوگانه سوز و امنیت جایگاه های عرضه سی .ان.جی ، مصوبه هوشمندسازی جایگاه های سی.ان.جی ازسوی دولت تصویب و جهت اجرا به وزارت نفت ابلاغ شد و در دستور کار قرار گرفت .

به گفته سرپرست مدیریت طرح های سی.ان.جی هوشمندسازی جایگاه ها سی.ان.جی به منظور ساماندهی و تامین ایمنی تردد خودروهای دوگانه سوز با ایجاد بستر و زیرساخت های لازم جهت اتصال به سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) و سامانه وزارت صمت و همچنین با هماهنگی با پلیس راهور ناجا، اسناد شناسایی خودروهای دوگانه سوز نیز اصلاح و عبارت دوگانه سوز و یا دوگانه سوز تبدیلی در اسناد آنها ثبت و در نهایت در مراکز معاینه فنی کشور نیز تحت کنترل و بازرسی سالیانه قرار خواهند گرفت که با انجام این فرآیندها سطح ایمنی خودروهای گازسوز با بازرسی و کنترل افزایش پیدا می کند.

از اهداف دیگر این طرح مدیریت بهتر و دقیق تر عملکرد جایگاه ها در بخش تعمیر و نگهداشت ، بازرسی های ادواری ، حوزه مالی و پرداخت الکترونیک و کنترل ورود و خروج خودروهای مجاز جهت سوخت گیری و موارد دیگری که در آینده قابلیت کنترل به روش هوشمند را خواهند داشت نیز اجرایی خواهد شد.

محمد حسین باقری تاکید کرد که این اقدام از آن رو صورت می گیرد که با اجرایی شدن این طرح کلیه خودروهای دوگانه سوز کشور با یکبار ورود به جایگاه ها شناسایی و در صورتیکه به روش غیرمجاز گازسوز شده و گواهی سلامت تبدیلی و معاینه فنی سیستم گازسوز را نداشته باشند، به آنها هشدار لازم داده می شود که ظرف مدت زمان تعیینی که تعیین خواهد شد باید اقدامات اصلاحی لازم را انجام دهند و در غیر این صورت با توجه به هوشمندبودن سیستم توزیع از سوخت گیری پس از مهلت مقرر این گونه خودروها ممانعت به عمل خواهد آمد و امیدواریم که با اجرا شدن این طرح حوادث خودرویی در جایگاه های سوخت به صفر برسد زیرل خودروهای تبدیلی غیرمجاز و بدون معاینه فنی سیستم دوگانه سوز نمی توانند بعد از هوشمندسازی جایگاه ها، سوخت سی.ان.جی دریافت کنند.

گفت و گو با سرپرست مدیریت طرح های سی.ان.جی را در ادامه می خوانید.

مهمترین هدف از اجرای طرح هوشمندسازی جایگاه های سی.ان.جی در سطح کشور چیست؟

هدف اصلی از اجرای هوشمندسازی جایگاه های سی ان جی بالا بردن سطح ایمنی تردد خودرو های دوگانه سوز و در نتیجه امنیت کامل هموطنان عزیز در جایگاههای سی.ان.جی در حین سوخت گیری است.

در واقع با هوشمندشدن جایگاه های سی.ان.جی و در زمان مراجعه به جایگاه ابتدا پلاک خودروها خوانده می شود و اگر در سامانه سیمفا(سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) پلاک این خودرو به عنوان خودروی دوگانه سوز ثبت نشده باشد پس از کنترل با این سامانه امکان سوخت گیری وجود نخواهد داشت.

البته در کنار طرح هوشمندسازی جایگاه ها بحث تبدیل رایگان یک میلیون و 464 هزار خودروی عمومی بخش بار و مسافر نیز در حال اجرا است. بنابراین خودروهای عمومی که هنوز پیروز به تبدیل نشده.اند این بهترین فرصت است که از طرح تبدیل رایگان و کاملا تحت نظارت وزارت نفت و بصورت استاندارد استفاده کنند و هر چه سریعتر در سامانه پیش بینی شده برای تبدیل این نوع خودرو ها به آدرس وب سایت GCR.NIOPDC.IR مراجعه و ثبت نام کنند تا خودرو آنها به صورت استاندارد در مراکز مجاز و کاملا رایگان تبدیل شود خودروهایی که در این فرآیند تبدیل می شوند در جایگاه های سی.ان.جی که از این پس هوشمند می شوند با هیچ مسئله ای روبرو نخواهند شد و در مراکز معاینه فنی کشور نیز به صورت دوگانه سوز پذیرش و تحت کنترل بازرسی قرار می گیرند.

بنابراین با توجه به اهمیت تبدیل مجاز و استاندار به مالکین خودروهای عمومی بنزینی تاکید می شود حتما در این سامانه ثبت نام و بصورت رایگان خودروی خود را تبدیل و از مزایای آن بهره مند شوند. البته الویت تبدیل با مالکینی است که زودتر ثبت نام کنند.

همچنین خودروهای دوگانه سوزی که گواهی سلامت تبدیلی نداشته و در مراکز مجاز تبدیل نشده باشند ، بعد از اجرای طرح هوشمندسازی جایگاه ها، نمی توانند از این سوخت استفاده کنند بنابراین خودرو های عمومی حتما از لینک ثبت نام بالا برای انجام تبدیل خودروی خود استفاده و در مراکز مجاز اقدام به انجام فرآیند تبدیل کنند .

اینکه برای شناسایی خودرو گازسوز مجاز تنها به پلاک خودرو توجه شود در مواردی می تواند در سامانه ایجاد اشتباه کند. زیرا پلاک خودرو در صورت خرید و فروش آن، جا به جا می شود. برای جلوگیری از این اشتباه، چه راهکاری در نظر گرفته اید؟

در طرح هوشمندسازی برای کنترل و شناسایی خودروهای مجاز، علاوه بر خوانده شدن پلاک برای جلوگیری از این اشتباه، آیتم دیگری هم تعریف می شود که کارت خودرو و یا کارت سوخت خواهد بود که بصورت کنترل و چک دوگانه این کار صورت خواهد گرفت.

طرح هوشمندسازی جایگاه های سوخت از چه زمانی مطرح شده است؟

برای هوشمندسازی جایگاه های سی.ان.جی مصوبه ای در اوایل سال 98 ابلاغ شد که همانگونه که پیشتر بیان شد این اقدام با هدف اصلی ارتقا ایمنی تردد خودروهای گازسوز در زمان سوخت گیری و ایمن نمودن جایگاه ها صورت پذیرفت.

بر اساس این مصوبه، موظف شدیم تا جایگاه های سی.ان.جی را هوشمند کنیم.

این اقدام از آن رو مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفت که هیچ خودروی سی.ان.جی سوزی در حال تردد و در جاده ها یا خیابان های شهری دچار حادثه نشده و هر اتفاقی که افتاده در داخل جایگاه و در هنگام سوخت گیری رخ داده است. زیرا بیشترین فشار را مخزن گاز خودرو در زمان سوخت گیری و شارژ گاز تحمل می کند و به محض اینکه سوخت گیری تمام می شود، فشار مخزن تثبیت شده و با تردد مصرف سوخت، فشار گاز در مخزن به تدریج کم می شود بنابراین اگر مخزن خودرو در جایگاه سی ان جی فشار را تحمل کند، بعد از آن نیز مسئله ای نخواهد داشت پس با اجرای طرح هوشمندسازی جایگاه ها و کنترل دقیق ورود خودروهای مجاز دارای ایمنی لازم برای سوخت گیری امیدوایم که حوادث را به صفر برسانیم.

بیشترین موارد حادثه انفجار مخزن سی ان جی در جایگاه ها مربوط به چه اشکال فنی است؟

حوادث در اغلب موارد به دو دلیل رخ می دهند.

دلیل اول که بیشتر حوادث که حدود 95 درصد موارد را به خود اختصاص داده است دستکاری مخازن سی.ان.جی خودرو است که به دلایل سو استفاده اقدام به برش مخزن جهت انجام اعمال سو می کنند و سپس محل برش را به دلیل عدم آگاهی از شرایط فشار کاری مخزن و اینکه استاندارد ساخت این مخازن تاکید بر یکپارچه بودن کل مخزن دارد اقدام به جوشکاری محل برش می کنند که در اولین مرحله سوخت گیری و در ثانیه های ابتدایی باعث انفجار مخزن و آسیب به خودرو، افراد و جایگاه می شود.

و مورد دوم که بسیار کم بوده و در صورتیکه هوشمندسازی و انجام معاینه فنی خودرو های دوگانه سوز اجرایی شود به صفر خواهد رسید خوردگی پوسته سطحی مخازن سی.ان.جی خودرو است که به دلایل بهره بردای نامناسب و یا شرایط و عوامل جوی مناطق مختلف کشور امکان بروز دارد که این مورد با اجرایی شدن معاینه فنی این خودروها و حتی با بازرسی چشمی ساده کاملا قابل رویت و قابل کنترل خواهد بود و با رویت این مشکل و با تعویض به موقع مخزن این نقص بر طرف می شود.

بنابراین با هدف اینکه این حوادث کم شود، نتیجه آن شد که جایگاه های سی.ان.جی به سیستم هوشمند کنترل خودروها مجهز شوند تا خودروهای گازسوز مجاز و غیرمجاز قابل شناسایی و قابل کنترل و اصلاحات لازم برای خودروهای غیر مجاز نیز انجام شود.

در حال حاضر و از سال ها قبل تعداد زیادی خودرو در مراکز غیر مجاز گازسوز شده اند. این خودروها چه اقدامی برای دریافت گواهی سلامت تبدیلی باید انجام دهند تا برای دریافت سی.ان.جی مسئله ای نداشته باشند؟

باید به مالکین این خودروها اطلاع رسانی شود که بعد از هوشمندسازی جایگاه های کشور که بزودی فرآیند اجرایی آن آغاز خواهد شد و امیدوایم که تا انتها سال و ابتدای سال بعد همه جایگاه های سی.ان.جی هوشمند شوند ، بعد از آن دیگر خودرویی که تاییدیه های لازم را نداشته باشد و در مراکز مجاز با استاندارد مربوطه گازسوز نشده باشد، نمی تواند سوخت گیری کند.

بنابراین مالکین خودرو های عمومی که هنوز اقدام به تبدیل خودروی خود نکرده اند جهت انجام تبدیل رایگان و به صورت استاندارد به سایت GCR.NIOPDC.IR مراجعه وثبت نام کنند تا بصورت مجاز و مورد تائید تبدیل شوند و سایر مالکین محترم خودروها نیز در خواست می شود که در کارگاه های غیر مجاز و یا به اصطلاح زیرپله ای اقدام به تبدیل نکنند چون در کنترل های آینده در جایگاه های هوشمند با مشکل روبرو و با هزینه های مضاعف روبرو خواهند شد . خودروهای تبدیل شده در سال های گذشته نیز باید گواهی سلامت بگیرند تا پلاک خودرو در سامانه ثبت شود.

گواهی سلامت ها با توجه به کنترل هایی که با سامانه سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران) انجام می شود و همزمان اطلاعات لازم را به پلیس راهور ناجی منتقل و شناسایی خودروهای تبدیل شده مجاز را فراهم می کند.

در عین حال خودرویی که برای معاینه فنی مراجعه می کند حتی اگر تجهیزات دوگانه سوز بر روی خودرو نصب باشد اما گواهی سلامت تبدیلی نداشته و به عبارتی در مرکز مجاز و مورد تائید تبدیل نشده باشد و در سامانه سیمفا ثبت نشده باشد انجام معاینه فنی آن با مشکل روبرو خواهد شد.

با طرح هوشمندسازی جایگاه ها تمام خودروهای سی.ان.جی سوز شناسایی و از چرخه معاینه فنی عبور می کنند و ایمنی آنها افزایش پیدا می کند و تحت کنترل معاینه فنی قرار می گیرند.

در حال حاضر چند دستگاه خودروی دوگانه سوز در کشور وجود دارد؟

به صورت رسمی در سال های گذشته توسط وزارت نفت 918 هزار دستگاه خودرو را بصورت رایگان دوگانه سوز شده و در کارخانه های سازنده خودرو نیز حدود 3 میلیون خودرو دوگانه سوز تولید شده است. بنابراین تعداد رسمی خودروهای دوگانه سوز حدوداً 4 میلیون خودرو است اما تعداد خودروهای واقعی دوگانه سوز بیش از این تعداد است که با هوشمندشدن جایگاه ها آمار دقیق خودرو های دوگانه سوز بدست می آید .

علاوه بر موضوع ایمنی، اهداف دیگر هوشمندسازی جایگاه های سی.ان.جی چیست؟

علاوه بر ایمنی تردد خودرو ها و ایمنی جایگاه ها، همچنین آمار رسمی خودروهای دوگانه سوز و آمار روزانه مصرف سی.ان.جی همچنین بصورت لحظه ای تعداد جایگاه های فعال و غیرفعال و دلایل آن و کنترل بازرسی جایگاه ها برنامه ریزی های لازم برای انجام روتین تعمیرات و نگهداشت جایگاه ها ساعات کار کرد تجهیزات و اجرایی نمودن 100% پرداخت الکترونیکی در این جایگاه ها که در حال حاضر بخشی از جایگاه ها امکان پرداخت الکترونیکی وجود ندارد و مدیریت عملکرد مالی و ..... فراهم می شود.

هزینه هوشمندسازی جایگاه ها چگونه تامین خواهد شد؟ آیا تسهیلاتی در این زمینه در نظر گرفته شده است؟

بر اساس مصوبه ای که در اختیار وزارت نفت قرار گرفته برای طرح هوشمندسازی، هزینه ها از محل بخشی از درآمد فروش سی.ان.جی تامین خواهد شد و برای انجام این طرح نیاز به تامین تجهیزات سخت افزار و نرم افزار وجود دارد که باید در جایگاه ها نصب و راه اندازی شود. از این رو راهکاری که در مصوبه پیش بینی شده، هزینه ها را تامین و پرداخت می کند و نیازی به انجام هزینه از سوی مالک جایگاه ها نیست و خدمات نگهداشت 5 ساله نیز در این طرح دیده شده و بعد از آن جایگاه داران مدیریت ادامه کار را بر عهده خواهند داشت.

شرایط هوشمندسازی جایگاه های سی.ان.جی در شرایط فعلی چگونه است و چه تعداد جایگاه سی.ان.جی هوشمند شده اند؟

هوشمندسازی در حال حاضر به صورت پایلوت و به تعداد محدود برای برآورد هزینه و شناسایی مسائل در اجرای کار در استان های تهران، خراسان رضوی ، فارس، قزوین و ... انجام شده است.

در فاز اجرایی اصلی نیز بزودی انجام کار هوشمند سازی در کلیه حدود 2500 جایگاه های سی.ان.جی کشور آغاز و اجرایی خواهد شد

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1180

به "ممنوعیت سی.ان.جی برای خودروهای گازسوز غیرمجاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت سی.ان.جی برای خودروهای گازسوز غیرمجاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید