خروج آمریکا از برجام، تهران را به کدام سو می برد؟ ، ترامپ نمی داند که با آتش بازی می نماید و به سمت پرتگاه می رود ، سودِ همه این اتفاقات را چین می برد

به گزارش تعطیلات رو، کیم سنگوپتا در ایندیپندنت نوشت: غیرقابل پیش بینی بودن و بی ثباتی در دولت ترامپ مدت ها به یک منبع نگرانی تبدیل شده است. اعلان جنگ تجاری پرزیدنت ترامپ علیه دوستان و دشمنان اکنون منجر به ایجاد یک اتحاد بین المللی جدیدی شده است. اکنون دشمنان قدیمی در یک چشم انداز ژئوپلتیک در حال تغییر گردهم آمده اند. اولین واکنش نسبت به جنگ تجاری پرزیدنت ترامپ در زمینه تعرفه های فولاد و آلومینیوم علیه متحدان اروپایی، کانادا، مکزیک و چین توسط اتحادیه اروپا انجام شد. در این راستا فهرستی از محصولات آمریکا از جمله موتور سیکلت دیویدسون و کره بادام زمینی مشمول تعرفه اتحادیه اروپا شدند. کانادا در پاسخ به تعرفه های گمرکی جدید آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم در اقدامی تلافی جویانه در حال برنامه ریزی برای تحمیل تعرفه 25 درصدی به ارزش 13 میلیارد دلار علیه کالاهای آمریکایی است. دولت مکزیک هم در واکنش به این اقدام درصدد اعمال تعرفه بر فولاد ، گوشت خوک، میوه و پنیر از آمریکا تمرکز نموده است.

خروج آمریکا از برجام، تهران را به کدام سو می برد؟ ، ترامپ نمی داند که با آتش بازی می نماید و به سمت پرتگاه می رود ، سودِ همه این اتفاقات را چین می برد

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش انتخاب، در ادامه این گزارش آمده است: اما در میان هشدارهای فزاینده و سقوط بازارهای سهام؛ دونالد ترامپ بر خوب بودن جنگ تجاری تاکید می نماید. دولت چین و هند که دهه ها درگیر خشونت و جنگ با یکدیگر بوده اند اکنون شاهد تقویت سریع روابط بین آن ها هستیم. همچنین ایران با خروج ترامپ از توافق هسته ای و تهدید وی در وضع تحریم های جدید، برای تامین امنیت و اقتصاد خود به سمت همکاری با روسیه و چین قدم برداشته است. مکزیک برای مقابله با ظهور مجدد قلدری آمریکا درصدد جذب متحدان جدید در آمریکای لاتین است. به طور کلی هدف اصلی اعمال تعرفه های توسط آمریکا ، پکن است. دو کشور چین و هند تا حد زیادی با اتخاذ اقدامات مالی ناشی از دنیای شدن توانسته اند به پیشرفت های تکنولوژیکی و اجتماعی دست پیدا نمایند. فراوری ناخالص داخلی هر دو کشور در دو دهه بعدی از کشورهای عضو گروه جی 7 پیشی خواهد گرفت و این امر منجر به رقابت گسترده بین دو کشور پرچمعیت دنیا خواهد شد. اما با این وجود به دلیل نگرانی از اقدامات اخیر ترامپ به سمت همکاری با یکدیگر قدم برداشته اند. این تعجب آور است که اکنون هند به سمت چین سوق پیدا نموده است در حالی که دولت های گذشته آمریکا سالها کوشش کردند تا به وسیله وضع ابتکارات سیاسی، مالی و نظامی هند را به متحد استراتژیک آمریکا علیه پکن تبدیل نمایند. در این راستا می توان به اقدام دولت آمریکا در عضویت هند در اتحاد چهارگانه آمریکا - ژاپن - استرالیا برای مبارزه با سلطه چین بر منطقه یاد کرد.

موضوع دیگر رویارویی و تقابل آمریکا و متحدانش؛ ایران است. سایر اعضای توافق هسته ای بارها بر حفظ برجام تاکید نموده اند و آن ها اکنون به دنبال مقاومت نسبت به تحریم های آمریکا علیه شرکت های خارجی هستند که با ایران تجارت می نمایند. علاوه بر این قدرت های مالی بزرگی خواستار تجارت گسترده با ایران هستند. این کشور(ایران) سومین تامین نماینده نفت برای اقتصاد در حال رشد هند است. در حالی که چین بزرگترین وارد نماینده نفت ایران است. هند و چین هر دو در واکنش به تحریم های آمریکا بر تداوم خرید نفت از ایران تاکید کردند. چین ذی نفع اصلی سیاست خارجی آمریکا در مقابل ایران است. تهران در حال حاضر درصدد نزدیکی بیشتر به سمت روسیه و چین است. ایران علاوه بر کاهش تعرفه به منطقه آزاد تجاری اتحادیه مالی اوراسیا به رهبری مسکو پیوست.

اعلان جنگ تجاری ترامپ در زمینه فولاد و آلومینیوم توسط حامیان و مشاوران افراطی وی تشویق شده است اما رهبران حزب و همچنین تحلیلگران و کارشناسان ارشد محافظه کار عمیقا نگران هستند. پال رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در مخالفت با تصمیم ترامپ در مورد تعرفه های تجاری گفت: اکنون به جای این که ما با متحدان اروپایی خود در رسیدگی به عملکرد تجارت نامنصفانه چین همکاری کنیم بیشتر متحدان خود را هدف قرار داده ایم. دن اکرسون از موسسه کاتو گفت: اعمال تعرفه علیه فولاد و آلومینیوم بیشتر بر مالیات دهندگانی که نقش مهمی در ایجاد اشتغال و رشد آمریکا دارد تاثیر میگذارد تا فراورینمایندگان آن. اقدامات دولت در عرصه تجارت تهدید برای پیشرفت مناطق دیگر است . ترامپ نمی داند که او با آتش بازی می نماید. من فکر می کنم اکنون در حال رفتن به پرتگاه هستیم. کشورهای دیگر نسبت به این رویداد مطلع هستند و آن ها کوشش می نمایند با عدم تبعیت از رئیس جمهور غیرعادی و خطرناک از نزدیک شدن به لبه پرتگاه خودداری نمایند.

منبع: انتخاب
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 506

به "خروج آمریکا از برجام، تهران را به کدام سو می برد؟ ، ترامپ نمی داند که با آتش بازی می نماید و به سمت پرتگاه می رود ، سودِ همه این اتفاقات را چین می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج آمریکا از برجام، تهران را به کدام سو می برد؟ ، ترامپ نمی داند که با آتش بازی می نماید و به سمت پرتگاه می رود ، سودِ همه این اتفاقات را چین می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید