روایت رییس بانک مرکزی از علت افزایش قیمت ها

به گزارش تعطیلات رو، عبدالناصر همتی در پستی اینستاگرامی درباره متغیر های پولی نوشت: بانک مرکزی تمام کوشش خود را برای کنترل میان مدت و بلند مدت رشد متغیر های پولی و مدیریت نرخ سود، برای کنترل و مهار تورم بکارگرفته است و با وجود تمامی موانع و محدودیت ها ازهمه ابزار های خود برای تحقق تورم هدف گذاری شده، برای یکسال آینده استفاده می نماید.

روایت رییس بانک مرکزی از علت افزایش قیمت ها

وی ادامه داد: قضاوت درخصوص عملکرد بانک مرکزی، بایستی در چارچوب محیط اقتصاد کلان و شوک های وارده به اقتصاد و همچنین بر مبنای ابزارها، اختیارات و درجه استقلال بانک مرکزی باشد.

همتی اضافه نمود: خرید بخشی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، جهت تأمین کسری بودجه توسط بانک مرکزی (آنچنان که در بودجه سال 98 تکلیف شد) در شرایط تحریمی، تأمین کسری بودجه از محل پایه پولی است. این روش، در کوتاه مدت، همانند استقراض از بانک مرکزی خواهد بود. لذا، بانک مرکزی به حکم وظیفه، نظر کارشناسی خود را درخصوص آثار احتمالی ناخوشایند این روش تأمین بودجه، گزارش نموده بود.

در ادامه رئیس کل بانک مرکزی روش هایی که سال جاری دولت محترم برای تأمین کسری بودجه به وسیله فروش سهام دولتی و نیز انتشار اوراق بدهی بکارگرفته است، در شرایط تداوم فشار حداکثری، روش های مناسبی برای تأمین منابع لازم از نقدینگی موجود در جامعه و بدون فشار به پایه پولی است و درصورت تداوم، یاری خوبی به بانک مرکزی در نیل به هدف مهار تورم خواهد بود.

وی در انتها گفت: همه افزایش قیمت ها در بهار سال جاری، صرفاً به رشد پایه پولی و نقدینگی مربوط نمی گردد. افزایش انتظارات تورمی، متأثر از عوامل غیر پولی و عملکرد سایر بازار ها نیز در افزایش فشار های تورمی نقش داشته اند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1215

به "روایت رییس بانک مرکزی از علت افزایش قیمت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت رییس بانک مرکزی از علت افزایش قیمت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید