رونمایی از قدیمی ترین عضو کشف شده از انسان اولیه در ایران

به گزارش تعطیلات رو، علیرضا خزائلی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین گفت: دندان انسان های اولیه کشف شده در این غار به 2 آزمایشگاه در کشورهای فرانسه و آمریکا ارسال شده و نتایج آزمایشات سن سنجی به وسیله رادیو کربن انجام شده روی آن نشان می دهد قدیمی ترین تمدن گونه انسانی نئاندرتال شناخته شده در سرزمین ایران با فاصله زمانی زیاد و بیش از 50 هزار سال متعلق به غار قلعه کرد آوج بوده است.

رونمایی از قدیمی ترین عضو کشف شده از انسان اولیه در ایران

خزائلی اضافه کرد: دندان انسان های اولیه کشف شده در غار قلعه کرد در آینده نزدیک در موزه شهر قزوین رونمایی و به نمایش گذاشته می شود.

این مسئول یادآور شد: پیش از این در مناطقی از کشور دندان انسان های اولیه کشف شده بود اما قدمت آن ها در آزمایشات اجرا شده کمتر از 50 هزار سال تحمین و برآورد شده بود.

وی با اشاره به این که فصل جدید کاوش های باستان شناسی در غار قلعه کرد آوج به دلیل شیوع ویروس کرونا و عدم امکان حضور تیم محقق فرانسوی امسال به تاخیر افتاده است، اضافه کرد: پس از عادی شدن شرایط، کاوش های باستان شناسی در این مکان ماقبل تاریخی ادامه پیدا می کند.

خزائلی اضافه کرد: تمرکز بر نوسانات اقلیمی همراه با دستیابی احتمالی به اسکلت انسان عصر پارینه سنگی و بررسی رابطه میان صنایع سنگی دوره پارینه سنگی مناطق زاگرس و شمال فلات مرکزی ایران از جمله اهداف کاوش ها در غار قلعه کرد به شمار می رود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قزوین یادآور شد: با انجام کاوش های باستان شناسی در غار قلعه کرد و یافته هایی چون سر پیکان های دوره موستری و لوآلوآ و سنگ پیشینه سکونت در این مکان تا 200 هزارسال پیش بینی می شود.

غار قلعه کرد در دهستان حصار ولیعصر بخش آبگرم شهرستان آوج و در جنوب غربی استان قزوین واقع شده است.

ایرنا نوشت، این اثر تاریخی و طبیعی سال 95 با شماره 383 در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1217

به "رونمایی از قدیمی ترین عضو کشف شده از انسان اولیه در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از قدیمی ترین عضو کشف شده از انسان اولیه در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید