رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر: کورونا مرزی نمی شناسد

به گزارش تعطیلات رو، رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت ویروس کورونا مرزی نمی شناسد و وارد ایران هم خواهد شد، اما نباید اجازه دهیم درباره آن بزرگنمایی گردد تا مردم به وحشت بیفتند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر: کورونا مرزی نمی شناسد

به گزارش تعطیلات رو به نقل از ایرنا دکتر محمد مهدی گویا شامگاه پنجشنبه 10 بهمن در برنامه گفت وگوی ویژه خبری درباره ویروس کرونا گفت: آنچه در فضای مجازی در خصوص ورود ویروس کرونا به کشورهای همسایه منتشر شده با فضای واقعی، تفاوت های زیادی دارد. مرگ و میر ویروس کرونا جدید نسبت به سایر ویروس های کرونای مهم مانند مرس و سارس کمتر است.

 • کرونا به کشورهای همسایه وارد نشده است

گویا اعلام کرد: آنچه امروز شایعه شده که ویروس کرونای جدید به همسایگی ایران رسیده، بر اساس گزارش های سازمان جهانی بهداشت صحت ندارد. ویروس کرونای جدید در عراق از جمله کردستان عراق و پاکستان و هیچ یک از کشورهای همسایه که عنوان شده وارد نشده و تنها در یک کشور در منطقه، ابتلا به این ویروس تایید شده که آن هم امارات متحده عربی است.

 • امارات نخستین موارد عفونت در خاورمیانه را گزارش کرد

 • کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی غیرمعمول است

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: کلیپ هایی که از ویروس کرونا جدید در اینترنت منتشر شده برای ما غیر معمول است و مواردی مانند به یک باره به زمین افتادن بیمار مبتلا به کرونا صحت ندارد که باعث نگرانی مردم شده است.

وی ادامه داد: ویروس کرونا دستگاه تنفسی را گرفتار می نماید و علائم آن کاملا شبیه به آنفلوآنزا است و بعضی از مبتلایان که بیماری آنها شدید می گردد، دچار ذات الریه می شوند.

گویا اضافه نمود: عمدتا افرادی مانند کهنسالان یا افراد دارای بیماری زمینه ای مانند دیابت کنترل نشده، نارسایی قلبی و عروقی و نارسایی تنفسی دچار انواع شدید کرونا ویروس جدید شده اند.

 • مردم با واقعیت های ویروس کرونا آشنا شوند

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: بهتر است به جای ایجاد نگرانی در مردم، اجازه دهیم مردم با واقعیت های این ویروس آشنا شوند و از ایجاد نگرانی پرهیز کنیم. چون تعدادی از اعضای خانواده ها و اقوام هموطنان ما در شهر ووهان چین سکونت دارند.

وی اضافه نمود: نباید اجازه دهیم که در خصوص ویروس کرونا جدید بزرگ نمایی گردد که مردم به وحشت بیفتند.

 • کرونا هیچ مرزی نمی شناسد

گویا اظهار کرد: ویروس کرونا وارد ایران خواهد شد و به تمام کشورها هم ممکن است وارد گردد و هیچ مرزی نمی شناسد و اگر کشوری مدعی گردد که اجازه نمی دهیم این ویروس وارد کشورش گردد، غیرعلمی صحبت نموده است.

وی ادامه داد: همه کشورها در مقابل ویروس کرونا جدید، 4 وظیفه دارند؛ اگر این ویروس وارد کشورشان شد، مردم باید با آموزش های عمومی مانند شست وشوی مداوم دست ها و رعایت آداب تنفسی، کمتر مبتلا شوند. اگر مردم به این ویروس مبتلا شوند، کمتر احتیاج به بیمارستان و خدمات درمانی داشته باشند و بیشتر از گروه های پرخطر مانند افراد مسن و بیماران قلبی و ریوی مراقبت نمایند. اگر مبتلایان به این ویروس در بیمارستان بستری شدند، مراقبت خوبی از آنها گردد و کار آنها کمتر به بخش های ویژه کشیده گردد و بالاخره مبتلایان، کمتر جان خود را از دست بدهند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه نمود: ویروس کرونا جدید وارد کشور ما خواهد شد و ما چیز پنهان کردنی با مردم نداریم و هر روزی اولین مورد این بیماری را مشاهده کنیم پس از تایید بیماری، بلافاصله اعلام خواهیم کرد و چیز نگران نماینده ای نیست.

 • کرونا قابل انتقال به دیگران است

گویا اعلام کرد: در خصوص ویروس کرونا جدید چند روز پیش اثبات شد که اگر فردی مبتلا باشد و در دوره نهفتگی بیماری باشد و وقتی وارد کشور گردد، هیچ علائمی نداشته باشد، قابل انتقال به دیگران است.

وی اضافه نمود: کار وزارت بهداشت این است که افراد وارد شده از چین به ایران به گروه های مختلف تقسیم می شوند؛ گروه اول کسانی هستند که هیچ علامتی ندارند و سالم هستند، اما به آنها آموزش می دهیم و شماره ای در اختیار آنها قرار می دهیم که در صورت مشاهده علائم این بیماری با ما تماس بگیرند، اما به این افراد توصیه می کنیم که بهتر است تا دو هفته از رفت و آمد و تماس با دیگران پرهیز نمایند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: گروه دوم افرادی هستند که علائم خفیفی مانند سرماخوردگی دارند و از این افراد نمونه برداری و به آنها توصیه می کنیم که در منازل خودشان باشند و نیروهای ما روزانه با آنها تماس می گیرند یا مراجعه حضوری دارند و شرایط آنها را آنالیز می نمایند و اگر بیمار اعلام کند که شرایط خوبی ندارد به بیمارستان منتقل می کنیم و تحت مراقبت های لازم قرار می دهیم.

 • تا به امروز 6 مورد مشکوک به کرونا دیده شده است

گویا اظهار کرد: تا به امروز 6 مورد مشکوک به ویروس کرونا جدید در استان های مختلف از جمله دو مورد در یزد، دو مورد در تبریز، یک مورد در قم و یک مورد در تهران به ما گزارش شده و همه آنها را در آزمایشگاه هایی که در نظر گرفته آنالیز نموده ایم و همه این موارد منفی بوده است.

 • کرونا درمان خاصی ندارد

وی اعلام کرد: عفونت ویروس کرونا جدید، درمان و داروی خاصی ندارد و حتی در خصوص دو داروی ضد ایدز که گفته می گردد در درمان مبتلایان موثر است، محققان به این نتیجه رسیده اند که این داروها ارزش چندانی ندارد.

گویا ادامه داد: در خصوص درمان و داروی ویروس کرونا جدید باید صبر کرد و دانشمندان به دنبال پیدا کردن دارویی برای آن هستند، اما تا به امروز هیچ داروی اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: بیمارستان های خاصی را در همه استان ها و چندین بیمارستان را در کشور برای پذیرش و مراقبت از بیماران احتمالی مبتلا به ویروس کرونا جدید در نظر گرفته ایم و رایزنی نموده ایم و بیمارستان های خصوصی را در نظر گرفته ایم تا اگر فردی خواست در این بیمارستان ها بستری گردد، این امکان فراهم باشد.

وی اضافه نمود: دو مورد مشکوک به ویروس کرونا جدید روز گذشته در تبریز بستری شدند و جواب آزمایش هر دو نفر بعد از ظهر پنجشنبه آماده شد و این دو نفر مبتلا به آنفلوآنزای نوع B بودند.

 • آزمایش دو گردشگر چینی از لحاظ کوروناویروس در تبریز

 • شیوع کرونا را به بازار آبزیان ووهان نسبت می دهند

گویا اعلام کرد: شیوع ویروس کرونا جدید را به چند بازار فروش آبزیان در شهر ووهان چین ربط می دهند و اگر فیلم این بازار را ببینید حیرت می کنید. در این بازار همه نوع حیوانی وجود دارد و موارد بهداشتی رعایت نمی شده است. در این بازار گوشت سگ، گربه، انواع ماهی ها و خفاش وجود دارد و کار سختی است که بفهمند منشا این ویروس چه بوده است. شناخت منشا ویروس کرونا جدید زمان بر است، اما یک حیوان یا چند حیوان، ویروس جدید کرونا را به انسان منتقل نموده و ممکن است به وسیله خوردن، تماس با گوشت حیوان یا تنفس در فضا منتقل شده باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ویروس کرونای جدید از انسان به انسان منتقل می گردد و باید رعایت آداب تنفسی را کنیم چون به وسیله قطرات تنفسی بیمار، این ویروس به دیگران منتقل می گردد. ممکن است ویروس کرونای جدید به وسیله تماس با فرد بیمار باشد و به همین خاطر بر شست وشوی مداوم دست ها تاکید می کنیم. حتی اگر فرد بیمار به یک شی دست بزند و فرد دیگری در بازه زمانی کوتاهی به آن شی دست بزند، احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

 • دست های تان را بشویید

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اظهار کرد: شست وشوی مداوم دست ها یکی از مهمترین راه های پیشگیری از انتقال ویروس کرونا جدید است. زدن ماسک برای کادر بهداشتی و درمانی است و از مردم تقاضا می کنم که به این نکته توجه نمایند چون زدن ماسک مربوط به پزشکان، پرستاران و کادر بهداشتی و درمانی است که مستقیم با بیماران مبتلا به ویروس کرونا جدید سر و کار دارند.

وی اضافه نمود: اگر فردی فکر می نماید که در خیابان ماسک بزند، تاثیری در انتقال ویروس ندارد و بهتر است که سعی کنیم که زدن ماسک برای همه مردم را بزرگنمایی نکنیم. هیچ وقت زدن ماسک را برای مردم عادی توصیه نمی کنیم و ماسک زدن مربوط به کادر بهداشتی و درمانی است و ماسک ها و لباس های مخصوصی در اختیار این افراد قرار گرفته است. فردی که سرما خورده می تواند از ماسک معمولی استفاده کند که بیماری خود را به دیگران منتقل نکند.

 • آیا زدن ماسک به جلوگیری از انتشار کوروناویروس یاری می نماید؟

 • بیشتر فوت شدگان بر اثر کرونا، مسن بودند

گویا اعلام کرد: بیشتریت قریب به اتفاق موارد بیماری ویروس کرونا جدید، در افراد 10 تا 90 ساله بوده است و افراد کمتر از 10 سال، به ندرت به این بیماری مبتلا شده اند. افرادی که بر اثر ویروس کرونا جدید، جان خود را از دست داده اند شامل افراد مسن و افراد دارای بیماری های زمینه ای بوده اند.

وی اضافه نمود: سفیر ایران در چین و همکاران ما در وزارت امور خارجه در زمینه ویروس کرونا جدید زحمات بسیار زیادی کشیدند. هیچ راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای جدید، مانند استفاده از داروی گیاهی و ضدعفونی کردن فضای منزل، وجود ندارد.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: راه های پیشگیری از کرونا، ساده و شامل شست وشوی مداوم دست ها و رعایت آداب تنفسی مانند دریافت دستمال جلوی دهان به هنگام عطسه است.

 • درباره کوروناویروس جدید چینی چه می دانیم؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 845

به "رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر: کورونا مرزی نمی شناسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر: کورونا مرزی نمی شناسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید