سازوکار اخذ مالیات خروج از کشور مشخص شد ، مسافران ایرانی برای خروج از کشور باید مالیات بدهند

به گزارش تعطیلات رو، نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان مالیاتی را مکلف کردند بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز در موارد استثنای ذکر شده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز نماید.

سازوکار اخذ مالیات خروج از کشور مشخص شد ، مسافران ایرانی برای خروج از کشور باید مالیات بدهند

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس ماده 33 لایحه مالیات بر ارزش افزوده را آنالیز نموده و آن را به تصویب رساندند.

براساس این ماده سازمان مالیاتی مکلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره 3 این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را به عنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل کشور واریز نمایند.

میزان مالیات مذکور در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می گردد.

براساس تبصره 1 این ماده دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت، خدمه وسائل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، بیمارانی که با مجوز شورای پزشکی جهت درمان به خارج از کشور اعزام می گردند و دارنده پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی که برای معالجه به کشورهای دیگری اعزام می شوند، زائران ایرانی که در ایام اربعین حسینی به مقصد عراق از کشور خارج می شوند و ایرانیان مقیم خارج از کشور که دارای کارنامه شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هستند از پرداخت مالیات موضوع این ماده مستثنی هستند.

براساس تبصره 2 این ماده گردشگران، ساکنین دائم یا موقت مناطق آزاد تجاری - صنعتی که صرفا از مبداء مناطق مذکور به خارج از کشور عزیمت می نمایند مشمول عوارض خروج از کشور موضوع قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی جمهوری اسلامی ایران و آیین نامه های اجرایی مربوطه می شوند.

براساس تبصره 3 این ماده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است پرداخت مالیات خروج از کشور مسافران ایرانی که راهی خارج از کشور هستند را به روشی که سازمان معین می کند کنترل و از خروج مسافرانی که مالیات مزبور را پرداخت ننمودند جلوگیری نمایند.

همچنین با تصویب ماده 34، اشخاصی که مبادرت به حمل و نقل برون شهری مسافر و فروش بلیت در داخل کشور با وسائل نقلیه زمینی (به استثنای ریلی) و دریایی می نمایند مکفند پنج درصد بهای بلیت را با درج در بلیت و یا قرارداد حسب مورد به عنوان عوارض شهرداری از مسافران اخذ و هر ماه تا حداکثر تا پانزدهم ماه به حساب شهرداری مبدا سفر واریز نمایند. واریز عوارض مذکور بعد از موعد مقرر موجب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد به ازای هر ماه تاخیر خواهد بود.

اختلاف و استنکاف از پرداخت عوارض موضوع این ماده مشمول ماده 77 قانون شهرداری ها مصوب 1334.4.11 با اصلاحات و الحاقات بعدی خواهد بود.

نمایندگان در ادامه ماده 35 این لایحه را آنالیز نموده و آن را به تصویب رساندند.

براساس این ماده مالیات و عوارض موضوع این فصل به عنوان اعتبار مالیاتی محسوب نمی گردد. مالیات و عوارض موضوع مواد 30 و 32 این قانون به عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 755

به "سازوکار اخذ مالیات خروج از کشور مشخص شد ، مسافران ایرانی برای خروج از کشور باید مالیات بدهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازوکار اخذ مالیات خروج از کشور مشخص شد ، مسافران ایرانی برای خروج از کشور باید مالیات بدهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید