مشمولان پرداخت عوارض به شهرداری ها مشخص شدند ، افزایش عوارض خودروهای فرسوده

به گزارش تعطیلات رو، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، منابع درآمد پایدار شهرداری ها و دهیاری ها از محل عوارض دریافتی از دستگاه های مختلف را معین کردند.

مشمولان پرداخت عوارض به شهرداری ها مشخص شدند ، افزایش عوارض خودروهای فرسوده

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، کنندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی عصر امروز یکشنبه مجلس در جریان آنالیز ماده (6) لایحه دو فوریتی درآمد پایدار و هزینه شهرداری ها و دهیاری ها با 149 رأی موافق، 8 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از مجموع 201 کننده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بر اساس ماده 6 این لایحه عوارضی به توضیح ذیل دریافت و حسب مورد به حساب شهرداری و دهیاری واریز می گردد:

1- نیروی انتظامی موظف است نسبت به دریافت ده درصد (10%) از تعرفه صدور و تمدید گذرنامه و گواهینامه رانندگی، به عنوان عوارض، اقدام و به حساب شهرداری محل واریز کند.

2- اشخاصی که مبادرت به حمل و نقل برون شهری مسافر و فروش بلیط در داخل کشور با وسایل نقلیه هوایی، زمینی (به استثنای ریلی) و دریایی می کنند، مکلفند 5 درصد بهای بلیط را با درج در بلیط و یا قرارداد (صورت - حساب)، حسب مورد، به عنوان عوارضی شهرداری از مسافران أخذ و هر ماه حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به حساب شهرداری مبدأ سفر واریز کنند.

3- کلیه خودروهای سبک و سنگین و موتورسیکلت ها مشمول عوارض سالانه، اعم از فراوری داخلی یا وارداتی، حسب مورد معادل سه در هزار قیمت فروش کارخانه (داخلی) و یا سه در هزار مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی می باشند. مالکان وسایط نقلیه مکلفند عوارض سالانه هر سال را تا خاتمه همان سال پرداخت کنند.

بر طبق این گزارش، بر اساس مصوبه امروز مجلس شورای اسلامی همچنین عوارض خودروهای فرسوده افزایش پیدا می نماید.

مطابق با تبصره یک این ماده عوارض موضوع این ماده در مورد خودروهای با عمر بیش از 20 سال (به استثنای خودروهای گازسوز) به ازای سپری شدن هر سال (تا مدت 10 سال) به میزان سالانه 10 درصد و حداکثر تا صددرصد عوارض افزایش پیدا می نماید.

بر اساس تبصره 2، وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) مکلف است با ایجاد سامانه الکترونیک متمرکز عوارض سالانه وسایط نقلیه، امکان پرداخت و صدور الکترونیکی مفاصا حساب عوارض وسایط نقلیه را برای مالکان و استعلام برخط (آنلاین) میزان عوارض پرداخت نشده مربوط به وسایط نقلیه را برای نیروی انتظامی و دفاتر اسناد رسمی فراهم کند. عوارض مذکور مستقیما به حساب شهرداری و یا دهیاری محل سکونت مالک که هنگام صدور پلاک انتظامی ثبت شده است، واریز می گردد.

مطابق با تبصره 3، ثبت سند انتقال وسایل نقلیه در دفاتر اسناد رسمی یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منوط به تسویه عوارض مربوط به وسایل نقلیه مورد معامله و سایر وسایل نقلیه متعلق به انتقال دهنده و انتقال گیرنده است.

بر اساس تبصره 4، پرداخت عوارض موضوع این ماده هر سال حداکثر تا نیمه اول همان سال موجب برخورداری از تخفیف به میزان 10 درصد می گردد.

بر اساس تبصره 5، پرداخت عوارض موضوع این ماده پس از موعد مقرر مشمول جریمه ای معادل دو درصد عوارض سالیانه به ازای هر ماده نسبت به مدت تأخیر می گردد.

همچنین بر اساس تبصره 6، چنانچه مالک یا مالکان خودروهای سبک، سنگین و موتورسیکلت از پرداخت عوارض موضوع این ماده به مدت سه سال از سال مالکیت خودداری کنند، نیروی انتظامی موظف است بر اساس فهرست اعلامی وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری ها) نسبت به توقف وسایل نقلیه مزبور تا پرداخت بدهی اقدام کند.

مطابق با تبصره 7، نیروی انتظامی مکلف است اطلاعات موردنیاز وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) را در مورد ارائه خدمات و سرویس های مرتبط با وسایل نقلیه واگذار کند.

همچنین بر اساس تبصره 8، مالکان مکلفند عوارض سالیانه خودروها را بر اساس قیمت های مندرج در جداولی که توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعلام می گردد، محاسبه و پرداخت کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 700

به "مشمولان پرداخت عوارض به شهرداری ها مشخص شدند ، افزایش عوارض خودروهای فرسوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشمولان پرداخت عوارض به شهرداری ها مشخص شدند ، افزایش عوارض خودروهای فرسوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید