سندرم رایز در بچه ها

به گزارش تعطیلات رو، سندرم رایز یک بیماری نادر است که بچه ها هنگامی که در حال بهبود از یک بیماری ویروسی (مانند آنفولانزا، سرماخوردگی یا آبله مرغان) هستند بدان دچار می شوند. هرچند عامل این بیماری ناشناخته است، مطالعات نشان داده اند بچه های که به بیماری ویروسی مبتلا باشند و از آسپیرین استفاده نمایند، احتمال بیشتری دارد که به سندرم رایز

سندرم رایز در بچه ها

سندرم رایز در بچه ها

سندرم رایز چیست؟

سندرم رایز یک بیماری نادر است که بچه ها هنگامی که در حال بهبود از یک بیماری ویروسی (مانند آنفولانزا، سرماخوردگی یا آبله مرغان) هستند بدان دچار می شوند. هرچند عامل این بیماری ناشناخته است، مطالعات نشان داده اند بچه های که به بیماری ویروسی مبتلا باشند و از آسپیرین استفاده نمایند، احتمال بیشتری دارد که به سندرم رایز مبتلا شوند.

اگر می خواهید جانب احتیاط را رعایت نموده باشید (چون هرگز به طور قطعی نمی توانید مطمئن باشید که آیا علامت های بیماری در کودک شما ناشی از یک بیماری ویروسی است یا نه)، هیچ گاه به کودک خود آسپیرین ندهید.

سندرم رایز می تواند در هر فردی و در هر سنی بروز کند، اما معمولا بچه ها چهار تا دوازده ساله را هدف قرار می دهد و هرچند می تواند در هر زمانی از سال رخ بدهد، اما مقدار بروز آن در ماه های شیوع آنفولانزا (دی، بهمن و اسفند) بیشتر است.

سندرم رایز تا حدودی بواسطه اینکه نادر است، درست تشخیص داده نمی گردد. به اسم مثال ممکن است با انسفالیت، مننژیت، استفاده بیش از حد از دارو، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) یا مسمومیت اشتباه گرفته گردد.

سندرم رایز به همه اندام های بدن آسیب می رساند اما بدترین آسیب را به کبد و مغز می زند. اگر این سندرم مورد معالجه قرار نگیرد، بیماری می تواند به سرعت به از کار افتادن کبد، آسیب مغزی و حتی مرگ منجر گردد.

اگر فکر می کنید کودک شما ممکن است سندرم رایز داشته باشد متوجه باشید که یک موضوع اورژانسی است، پس به سرعت پزشک او را خبر کنید، او را به اورژانس برسانید یا با اورژانس تماس بگیرید. تشخیص سریع بیماری می تواند شانس زنده ماندن کودک را تا حد زیادی افزایش دهد.

نشانه های سندرم رایز چیست؟

نشانه های سندرم رایز ممکن است در مدت ابتلا به یک بیماری ویروسی ظاهر شوند، اما معمولا یک تا دو هفته پس از آن بروز می نمایند. کودکی که به سندرم رایز مبتلا است، ممکن است تب داشته باشد یا نداشته باشد. سایر نشانه ها معمولا در مراحل بعدی بروز می نمایند.

در بچه ها، اولین نشانه معمولا استفراغ دائمی است، اما کودک ممکن است در عوض اسهال داشته باشد. سایر نشانه های اولیه عبارتند از: تنفس نامنظم، بیحالی یاخواب آلودگی.

با پیشرفت بیماری و تاثیر آن بر مغز، کودک ممکن است پرهیجان یا بیش فعال گردد. بعلاوه ممکن است دچار تشنج یا صرع گردد، به کما برود و اگر معالجه نگردد، ممکن است بمیرد.

البته کودکی که به یک بیماری دیگر (و نه به این مقدار شدید) مبتلا باشد هم ممکن است این نشانه ها را از خود بروز دهد. با این حال، از آنجا که معالجه سریع اهمیت دارد، شما باید مراقب باشید.

چگونه می توانم از کودکم در برابر سندرم رایز محافظت کنم؟

آسپیرین ندادن به کودک، برترین دفاع است. دلیل این بیماری ناشناخته است اما تحقیقات نشان می دهند که استفاده از آسپیرین یا داروهای حاوی آسپیرین در بچه های که بیماری ویروسی دارند یا به تازگی از یک بیماری ویروسی بهبود پیدا نموده اند، می تواند منجر به بروز این سندرم گردد. در واقع، 90 تا 95 درصد از مبتلایان به این سندرم، در یکی از بیماری های ویروسی اخیر خود از آسپیرین استفاده نموده اند.

سندرم رایز واگیردار نیست، پس لازم نیست نگران آن باشید که کودک شما این بیماری را از دیگری بگیرد.

برای مراقبت از سلامت کودک، احتیاط های زیر را رعایت کنید:

هیچ وقت به کودک خود (یا افراد زیر 19 سال) آسپیرین ندهید. در عوض، از استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش درد یا تب بهره ببرید. (اگر کودک کمتر از 3 ماه دارد، هیچ گونه دارویی را بدون توصیه پزشک به او ندهید) .

اگر به کودک شیر می دهید، داروی حاوی آسپیرین را مصرف نکنید زیرا این دارو به وسیله شیر مادر هم منتقل می گردد.

برچسب های داروها را به دقت بخوانید تا از استفاده تصادفی از آسپیرین برای کودک پرهیز کنید: بسیاری از داروهایی که در داروخانه ها بدون نسخه فروخته می شوند، مانند داروهای معده یا داروهای سرماخوردگی و سینوزیت، حاوی آسپیرین هستند. واژه هایی همانند سالیسیلات، استیل سالیسیلات، اسید استیل سالیسیلیک، سالیسیلامید و فنیل سالیسیلات ممکن است به جای آسپیرین استفاده شوند.

منبع:www.ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1876

به "سندرم رایز در بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندرم رایز در بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید