فعالیت های اکتشافی باید در 85 درصد فضا ممنوع گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، دانشمندان معتقدند منطقه وسیعی از منظومه شمسی باید به عنوان مناطق دست نخورده حفظ گردد. هدف از این اقدام حفاظت از سیارات، ماه و اجسام فضایی دیگر در مقابل عملیات های استخراج و هرگونه سوءاستفاده است.

فعالیت های اکتشافی باید در 85 درصد فضا ممنوع گردد

طبق این طرح انسان نباید در 85 درصد منظومه شمسی هیچ فعالیت توسعه ای انجام دهد. به این ترتیب فضای کمی برای فعالیت و استخراج فلزات گرانبها، مواد معدنی و مواد ارزشمند دیگر برای شرکت های فضایی باقی می ماند.

هرچند چنین مرزبندی اجازه نمی دهد انسان بیش از اندازه از فضا استفاده کند اما هدف اصلی آن اجتناب از آینده ای فاجعه بار است که در آن تمام منابع در معرض دسترسی انسان برای همواره از بین می روند.

مارتین الویس یکی از فیزیک اخترشناسان رصدخانه اسمیتسونیان در ماساچوست می گوید: هنگامیکه از منظومه شمسی هم استفاده گردد، دیگر مکانی برای انسان باقی نمی ماند.

این در حالی است که بسیاری از شرکت های استخراج فضایی تصمیم دارند به هزاران کیلوگرم آهن و فلزات سنگینی موجود در سیارک ها، دسترسی یابند. همچنین عده ای نیز قصد استخراج مواد معدنی ارزشمند و آب در ماه را دارند.

درهمین راستا تونی میلیگان یکی از فیسلوفان کالج کینگ لندن با همکاری الویس سرعت دسترسی و مصرف منابع ارزشمند منظومه شمسی پس از آغاز فعالیت شرکت های استخراج فضایی را تحلیل کردند. تحلیل های آنان نشان داد با رشد سالانه 3.5 درصد، یک هشتم منابع واقع گرایانه منظومه شمسی در 400 سال مصرف می گردد.

از آنجا که انسان برای استخراج از خورشید یا ژوپیتر (سیاره ای گازی) با مشکل روبرو می گردد، محققان سیارک ها، ماه و مریخ و البته سیارات صخره ای دیگر را هدف اصلی شرکت های استخراج فضایی می دانند.

الویس اشاره می نماید یک هشتم آهن موجود در کمربند سیارکی بیش از یک میلیون بار بیشتر از ذخایر آهن در زمین است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: بروزرسانی: 30 تیر 1398 شناسه مطلب: 232

به "فعالیت های اکتشافی باید در 85 درصد فضا ممنوع گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت های اکتشافی باید در 85 درصد فضا ممنوع گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید