همه چیز درباره جشنواره سارایوو 2020

به گزارش تعطیلات رو، میرساد پوریواترا، مدیر جشنواره بین المللی فیلم سارایوو از همه مسیری که این جشنواره در سال 2020 طی کرد سخن گفت.

همه چیز درباره جشنواره سارایوو 2020

به گزارش خبرنگاران، مهر به نقل از ورایتی نوشت: ماه ها پیش، با توجه به اینکه کروناویروس داشت ایتالیا را در هم می کوبید و پیش از اینکه در سراسر اروپا پخش گردد، میرساد پوریواترا مدیر فستیوال فیلم سارایوو می دانست که او و تیمش وقتی برای تلف کردن ندارند.

پوریواترا با فاصله کمی پیش از آغاز بیست وششمین دوره سارایوو که از روز چهاردهم آگوست (24 مرداد) آغاز شد و تا بیست ویکم (31 مرداد) ادامه دارد، گفت: به سرعت آغاز به فکر کردن درباره این کردیم که باید درباره فستیوال چه کاری انجام بدهیم.

او افزود حتی با وجود اینکه چند ماه تا زمان برگزاری فستیوال مانده بود، بدترین سناریوی ممکن را در ذهن داشتیم تا بتوانیم با بیشترین میزان موارد ابتلای کووید -19 هم کنار بیاییم.

با فرا رسیدن تابستان، پوریواترا و همکارانش مطمئن بودند که می توانند فستیوال را به صورت فیزیکی اما با مقیاسی کوچک تر در پایتخت بوسنی برگزار نمایند و از فضاهای باز و پروتکل های فاصله گذاری اجتماعی بهره ببرند. اما تنها چند روز پیش از شب افتتاحیه این برنامه ها کنسل شد و مدیر فستیوال مجبور شد تصمیم سخت منتقل کردن تمام نمایش ها و رخدادها به یک پلتفرم وی اودی که اخیراً راه اندازی شده را بگیرد.

پوریواترا از این تصمیم پشیمان نیست. او می گوید: خیلی ناامید شدیم، اما از طرف دیگر می خواستیم از رهنمودها پیروی کنیم و حفاظت از سلامت شهروندان و مهمانان مان اولویت ما بود.

با وجود این چالش و آماده سازی های لحظه آخر دیوانه وار، فستیوال فیلم سارایوو توانست برنامه ای قوی از نمایش ها، کارگاه ها، اجراها، مباحثه های پنلی و رخدادهای صنعتی را سازمان دهی کند که با فیلم شب افتتاحیه تمرکز کن، مادربزرگ ساخته پیر زالیکا کارگردان اهل سارایوو آغاز شد. او در سال 2003 با فیوز و در 2004 با روزها و ساعت ها این فستیوال را افتتاح نموده بود.

یکی از نکات مهم فستیوال برنامه روزهای صنعت سینه لینک است که بخش های مختلفی از جمله بازار فیلمی دارد که یکی از پلتفرم های اصلی پروژه های جنوب شرقی اروپا و کل منطقه است. همچنین 16 فیلمی که دنبال شریک بین المللی می گردند بین روزهای پانزدهم تا نوزدهم آگوست جلسات دیدار و پیشنهاد دارند.

سارایوو همچنین بین روزهای هفدهم تا بیست ویکم آگوست مجموعه ای از مسترکلس ها را خواهد داشت که شامل مکالمه های چند ساعته با فیلمسازان و بازیگران بین المللی برنده جوایز مختلف می گردد. از جمله سخنرانان مسترکلس ها می توان از میشل ازانیویسوس کارگردان آرتیست و جستجو نام برد که همچنین رییس هیات داوران است. دیگر چهره ها شامل برنیس بژو، میشل فرانکو، ریتی پان و مدز میکلسن می شوند.

هشت فیلم برای دریافت جایزه قلب سارایوو رقابت می نمایند و الما تاتاراژیک که مسئولیت سازمان دهی رقابت ها را بر عهده دارد به این نکته اشاره نموده که هدف سارایوو تاکید بر نقش این فستیوال به عنوان صندلی پرشی برای کارگردانان منطقه است.

پوریواترا گفت: من کاملاً مطمئن هستم که اتمسفر و روحیه سارایوو را نمی توان نابود کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1239

به "همه چیز درباره جشنواره سارایوو 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره جشنواره سارایوو 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید