وزارت خارجه افغانستان: از کوشش های ایران قدردانی می کنیم

به گزارش تعطیلات رو، وزارت خارجه افغانستان اعلام نمود: ما از کوشش های ایران در راستای پیشرفت فرایند صلح افغانستان قدردانی نموده و امیدواریم این کوشش ها، سبب خاتمه خشونت ها و شروع تبادل نظر های جدی با هدف تأمین صلح پایدار و سراسری در کشور گردد.

وزارت خارجه افغانستان: از کوشش های ایران قدردانی می کنیم

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزارت خارجه افغانستان از بیانیه مشترک نشست تهران که میان شماری از نمایندگان دولت افغانستان و گروه طالبان برگزار گردیده بود، استقبال کرد.

در بیانیه ای که روز پنج شنبه -17 تیر- از سوی وزارت خارجه افغانستان منتشر شده، آمده است که دولت افغانستان، هر اقدام و کوشش حقیقی ای را که منجر به سرانجام جنگ، تأمین صلح پایدار و حفظ دستاورد های 20 سال اخیر گردد، به دیده قدر نگریسته و از آن حمایت می نماید.

این بیانیه افزوده است: ما از کوشش های دولت ایران در راستای پیشرفت فرایند صلح افغانستان قدردانی نموده و امیدواریم این کوشش ها، سبب سرانجام خشونت ها و شروع تبادل نظر های جدی به هدف تأمین صلح پایدار و سراسری در کشور گردد.

لازم به ذکر است نشست تبادل نظر های بین الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت های عالی جمهوریت و هیئت عالی سیاسی طالبان صبح دیروز (چهارشنبه) 16 تیرماه، به میزبانی جمهوری اسلامی ایران و با سخنرانی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در تهران افتتاح شد.

ظریف طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این نشست، ضمن اعلام آمادگی ایران برای یاری به فرایند تبادل نظر ها بین جناح های افغانستان به منظور حل وفصل بحران های جاری در این کشور، بر تعهد جمهوری اسلامی برای یاری به توسعه همه جانبه افغانستان پس از برقراری صلح تأکید کرد.

رهبری هیئت جمهوری اسلامی افغانستان در این دور از مذاکرات را یونس قانونی معاون ریاست جمهوری افغانستان در زمان حامد کرزی و رهبری هیئت مذاکراتی گروه طالبان را عباس استانکزی معاون دفتر این گروه بر عهده داشتند.

کریم خرم، ارشاد احمدی، محمدالله بتاش، ظاهر وحدت و سلام رحیمی اعضای هیئت سیاسی بودند که به رهبری یونس قانونی برای حضور در این نشست، از کابل به تهران آمده بودند.

این نشست دو روزه امروز با صدور بیانیه ای به کار خود سرانجام داد. طرفین شرکت کننده در نشست بین الافغانی صلح که روز های چهارشنبه و پنجشنبه 16 و 17 تیرماه 1400 در تهران برگزار گردید، بیانیه ای شامل 6 بند صادر کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1793

به "وزارت خارجه افغانستان: از کوشش های ایران قدردانی می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت خارجه افغانستان: از کوشش های ایران قدردانی می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید