وزن نرمال نوزاد از بدو تولد چقدر است؟

به گزارش تعطیلات رو، وزن نرمال نوزاد از بدو تولد یکی از نشانه های سلامتی اوست و آشنایی با فرایند رشد نوزاد در طول سال های زندگی می تواند برای والدین یاری کننده باشد.

وزن نرمال نوزاد از بدو تولد چقدر است؟

رشد و نمو طبیعی کودک در هر سنی نشانه سلامت زیستن او در حال و آینده است و بنابراین باید در هر زمان و در هر سنی، معیارهای رشدی کودک خود را بشناسید، اطلاعات مربوط به وزن نوزاد را بدانید و مطمئن شوید که کودک به طور طبیعی رشد و نمو می نماید و اگر رشد او متوقف شده است، در صدد برآئید که جبران کنید. تماشای مراحل رشد طبیعی کودک یکی از لذایذ جالب و فراموش نشدنی مادر است. بعضی از نوزادان در هنگام تولد کاهش وزن دارند و بعضی خیلی درشت هستند.

وزن طبیعی نوزاد در هنگام تولد بین 2 کیلوگرم و 700 گرم تا 4 کیلوگرم و 200 گرم است. هر چه وزن نوزاد از این رنج وزنی فاصله بیشتری داشته باشد، برای نوزاد خطر بیشتری در بر دارد.

اگر وزن نوزاد کمتر از 2/700 کیلوگرم باشد، نشاندهنده نارس بودن نوزاد است. نارس بودن نوزاد اکسیژن رسانی به بدن و مغز نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد و احتمال عقب ماندگی ذهنی و مرگ نوزاد را افزایش می دهد. عدم رعایت رژیم غذایی مناسب در طول بارداری، استرس، مصرف سیگار، عفونت های مایع آمینوتیک و واژینوز باکتری، از عواملی هستند که باعث می شوند نوزاد با وزن کم و به صورت نارس متولد شود.

اگر وزن نوزاد از 4/200 کیلوگرم بیشتر باشد، دارای وزن غیر نرمال بالاست. چاقی مادر، دیابت، زایمان های متعدد، و عوامل وراثتی از عواملی هستند مه باعث درشت شدن نوزاد می شوند. درشت بودن نوزاد هم برای مادر و هم برای نوزاد خطرات جدی در پی دارد. این مساله برای مادر باعث افتادگی مثانه و اختلال در دفع ادرار، کمر درد، پارگی کانال زایمانی و خونریزی شدید می شود؛ و در نوزاد باعث آسیب به عصب دست و بازو، شکستگی کتف، آسیب به سر و شکستگی جمجمه می شود.

میزان رشد نوزاد از بدو تولد

  • رشد نوزاد در 30 روز اول تولد سریع است، گر چه در هفته اول تولد، نوزاد ده درصد وزن خود را به علت شیر کافی نخوردن و کاهش آب بدن از دست می دهد، ولی این کاهش وزن، در آینده جبران می شود، نوزاد سالم معمولا از 12 روز پس از به جهان آمدن رشد می نماید و وزنش افزایش می یابد و روزانه 30 گرم به وزن او اضافه می شود.
  • در شش ماه اول تولد، رشد نوزاد خیلی سریع است، یعنی هفته ای 29 گرم، یا به عبارتی بین 700، 800 و حتی 1000 گرم در ماه به وزنش اضافه می شود. غذای مناسب برای نوزاد یک ماهه شیر مادر یا شیر خشک است که معمولا هر دو ساعت یک بار تغذیه می نماید. کودک دو ماهه باید وزنش هر هفته افزایش یابد، ولی در صورتی که شیر کافی دریافت نکند ممکن است وزنش اضافه نشود که در اینصورت باید از پزشک یاری گرفت.
  • وزن نوزاد در پنج تا شش ماهگی دو برابر می شود، اما در شش ماهه دوم این وزن گیری به ماهی 300، الی 400 گرم کاهش می یابد. این وزن گیری برای بچه هایی که با وزن طبیعی متولد می شوند، طبیعی است ولی بچه هایی که با وزن بالای 300/5 کیلوگرم به جهان می آیند، افزایش وزن بیشتری دارند. همچنین نوزادانی که با وزن کم متولد می شوند وزن گیری متناسب با جثه خود دارند و نمی توان انتظار داشت که افزایش وزن آنها مانند نوزادان طبیعی باشد.
  • وزن کودک با رسیدن به یک سالگی سه برابر می شود و تغذیه شبانه کودک در این مرحله نباید متوقف شود ولی کمتر می شود.
  • به طور کلی نوزاد به صورت طبیعی در سال اول زندگی خود 5/600 کیلوگرم افزایش وزن دارد و در سال دوم این وزن گیری کاهش می یابد و به 5/200 کیلوگرم می رسد. زیرا کم اشتهایی که از 10 ماهگی به طور طبیعی آغاز می شود، تا آخر سال دوم ادامه دارد. بافت چربی زیر پوست کودک در خلال سال دوم تولد کم می شود و به نظر می رسد کودک در سال دوم تولد لاغر شده است، ولی در حقیقت چربی زیر پوست او از بین رفته است.

معمولا وزن نوزادان دختر از وزن نوزادان پسر کمتر است. بنابراین جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا وزن گیری نوزادان در مراحل مختلف زندگی و بسته به جنسیت آنها متفاوت است. معمولا نوزادان نارس 5 تا 8 درصد وزن خود را در روزهای اول تولد از دست می دهند و بعد از دو هفته وزن از دست داده را دوباره به دست می آورند. این نوزادان در دو ماه اول تولد معمولا روزی 28 گرم به وزنشان اضافه می شود و از ماه دوم به بعد به طور طبیعی نیم کیلوگرم در ماه به وزنشان اضافه می شود. افزایش وزن نوزاد به طور طبیعی می تواند منجر به دو برابر شدن وزن نوزاد تا پنج ماهگی و سه برابر شدن وزنش تا یک سالگی شود.

منبع: setare.com
انتشار: 2 بهمن 1399 بروزرسانی: 2 بهمن 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1456

به "وزن نرمال نوزاد از بدو تولد چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزن نرمال نوزاد از بدو تولد چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید