پیش بینی بازار مسکن در آستانه ماه رمضان

به گزارش تعطیلات رو، به گزارش تجارت نیوز، حسام عقبایی با یادآوری این که نیمه اول سال 98 یعنی تا خاتمه شهریور رکود تورمی بر بازار مسکن حاکم بود اما طی نیمه دوم وارد رکود غیرتورمی بازار مسکن شدیم، اظهار کرد: از نیمه بهمن سال گذشته بازار مسکن از رکود غیرتورمی ایجادشده وارد رکود تورمی(افزایش قیمت مسکن) شد که این شرایط تا هفته اول اسفندماه ادامه دار بود. از هفته اول اسفندماه با جدی شدن بحث شیوع ویروس کرونا حجم معاملات کاهش یافت.

پیش بینی بازار مسکن در آستانه ماه رمضان

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

وی با تأکید بر این که کاهش حجم معاملات (بر اساس آمار وزارت راه و شهرسازی) را کاملاً تأیید می کنم، اضافه نمود: البته میزان کاهش معاملات مسکن طی اسفندماه سال گذشته حداقل 24 درصد بوده است، چه بسا بیشتر از این هم کاهش یافته است. در رابطه با رشد قیمت نیز باید یادآوری کنم که از نیمه دوم بهمن این افزایش قیمت شروع شد و تا اوایل اسفند 98 ادامه داشت.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در مورد دلایل رشد قیمت مسکن در اسفندماه سال گذشته گفت: بازار مسکن از یک رکود تورمی در نیمه اول سال وارد یک رکود غیرتورمی شده بود و انتظار مردم این بود شاید کاهش بیشتری در قیمت مسکن ایجاد گردد. ازاین رو با توجه به این که اتفاق مذکور روی نداد وارد بازار مسکن شدند تا قبل از سال جدید که معمولاً متناسب با تورم قیمت ها افزایش می یابد، خرید خود را انجام دهند.

عقبایی اعلام کرد: باوجود آن که در فروردین ماه بازار مسکن تعطیل بوده و مشاوران املاک حق فعالیت را ندارند،اما در فضای مجازی هنوز کاهش قیمتی در نرخ های اعلامی ایجاد نشده است.

وی درباره شرایط بازار مسکن در آستانه ماه مبارک رمضان نیز گفت: از آنجاکه یک تورم عمومی در کشور داریم، این تورم قاعدتاً در همه بخش های مالی تأثیرگذار خواهد بود و نمی توانیم بگوییم با توجه به رشد بالای قیمت مسکن در سال 98، سال جاری این اثرگذاری وجود نخواهد داشت. تورم عمومی اثر خود را روی قیمت پایه زمین، کارگر، مصالح ساختمانی،هزینه های صدور پروانه ساخت و… می گذارد.

وی ادامه داد: مسکن با سهم 35 تا 40 درصدی از اقتصاد کشور از تورم عمومی متأثر خواهد شد. ازاین رو باید ببینیم تورم عمومی اعلام شده از سوی دولت و تورم واقعی چه میزانی است.

وی با اشاره به این که امیدواریم مرکز آمار تورم واقعی را اعلام کند که همین انتظار هم می رود، اضافه نمود: بنابراین تا سقف اعلامی برای تورم، قیمت مسکن در سال 99 افزایش خواهد یافت. سال گذشته قیمت مسکن بیش از 2 برابر تورم افزایش یافت، اما سال جاری پیش بینی می گردد قیمت مسکن در نیمه اول سال جاری از مرز تورم عبور نخواهد کرد.

نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: پیش بینی می کنیم گرچه عملاً چند ماه ابتدایی سال جاری بازار مسکن کم رونق خواهد بود، اما رکود تورمی بر بازار حاکم است.

عقبایی اظهار کرد: در مجموع رشد قیمت مسکن در شهرهای بزرگ طی سال جاری به سقف تورم اعلامی از سوی دولت نزدیک می گردد، چون توازن بین عرضه و تقاضا کمتر است. اما این افزایش قیمت برای شهرهای کوچک کمتر بوده و فاصله آن با خط تورم بیشتر است.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 878

به "پیش بینی بازار مسکن در آستانه ماه رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بازار مسکن در آستانه ماه رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید