پیش بینی درآمد صادرات نفت منطقی است؟

به گزارش تعطیلات رو، بر اساس لایحه بودجه سال 1400، درآمد های ایران از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز، 199 هزار میلیارد تومان معین شده که این رقم در بودجه امسال بیش از 47 هزار میلیارد تومان بوده که نشان می دهد پیش بینی دولت از درآمد های نفتی سال 1400 در مقایسه با امسال، رشدی 323 درصدی را تجربه نموده که این اعداد مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفته است.

پیش بینی درآمد صادرات نفت منطقی است؟

به گزارش ایسنا، محمد خطیبی، کارشناس ارشد حوزه انرژی در این باره گفت: رقمی که از محل درآمد نفت در لایحه بودجه لحاظ شده است به دو عامل قیمت و میزان صادرات بستگی دارد. در خصوص قیمت نمی توان از هم اکنون صحبت کرد؛ البته 40 دلار درنظر گرفته شده که امیدواریم محقق گردد.

وی با بیان اینکه باتوجه به تصمیم اخیر اوپک پلاس می توان امیدوار بود که عدد 40 دلار محقق گردد، اظهار کرد: البته این مساله نیز می تواند نوسان داشته باشد، اما بازار امیدوار کننده است. در خصوص مساله بعدی یعنی میزان صادرات نیز باید گفت که هر رقمی که معین می گردد باید با دلیل و منطق باشد.

این کارشناس حوزه انرژی با تاکید بر اینکه رقم صادرات سال گذشته از عدد معین شده سال جاری بسیار پایین تر بوده و سوال اصلی این است که در سال آینده قرار است چه اتفاقی بیفتد که مقدار صادرات نفت چند برابر گردد، توضیح داد: اگر به این سوال پاسخ داده گردد می توان مجاب شد. اگر بخواهیم یک رقم منطقی را برای بودجه سال آینده درنظر بگیریم باید رقمی معادل یکی دو سال اخیر را لحاظ کنیم.

به گفته خطیبی اگر با یک اطمینان فرض کنیم که سال آینده متفاوت از یکی دو سال اخیر خواهد بود و صادرات ما جهش خواهد نمود باید یک دلیل و منطق دقیق داشته باشیم، اما اگر قرار باشد منطقی عمل کنیم باید رقمی معادل یکی دو سال اخیر را در نظر بگیریم.

وی با بیان اینکه رقم مطرح شده ابهام دارد و نمی توان آن را توجیه کرد، گفت: مگر اینکه فرض خاصی پشت آن وجود داشته باشد. به طور مثال دولت گمان نموده باشد که سال آینده تمام تحریم های نفت برداشته می گردد و ما می توانیم در شرایط عاری از تحریم، نفت را صادر کنیم. اگر این فرض محقق گردد صادرات دو میلیون بشکه و حتی بالاتر از آن عملی خواهد شد، ولی اگر چنانچه این فرض محقق نگردد شاهد کسری بودجه بسیار سنگین برای این دولت و دولت بعد خواهیم بود.

این کارشناس حوزه انرژی ادامه ادامه داد: پس از تنظیم بودجه برای درآمد بالا هزینه بالا نیز درنظر گرفته می گردد. زمانی که درآمد محقق نگردد محل هزینه ها مبهم است و آن موقع تورم عجیبی ایجاد می گردد که فشار زیادی را بر مردم و کشور تحمیل می نماید. به همین دلیل برای جلوگیری از چنین تورمی باید رقم ها منطقی و با یک اطمینان بالا قابل تحقق باشد؛ چراکه در غیر این صورت مسائل زیادی به وجود می آید.

در لایحه بودجه سال 1400، درآمد ایران از محل صادرات نفت، میعانات گازی و گاز بیش از 199 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است. با این حال چنانچه منابع دولت از محل صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز در سال 1400 کمتر از سقف 199 هزار میلیارد تومان معین شده باشد، به دولت اجازه داده می گردد با رعایت قانون نسبت به تامین مابه التفاوت حاصل شده از منابع حساب ذخیره ارزی اقدام کند.

همچنین در صورت تحقق درآمد مازاد بر سقف 199 هزار میلیارد تومان، درآمد حاصله بر اساس قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور به حساب ذخیره ارزی واریز خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1426

به "پیش بینی درآمد صادرات نفت منطقی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی درآمد صادرات نفت منطقی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید