کشف معبد سه هزار سالۀ خدای دریا در یونان

به گزارش تعطیلات رو، مصنوعات نادری از دوره باستانی یونان در پرستشگاه باستانی پوزئیدون (ایزد دریاها) در منطقۀ اِلیکی در جنوب یونان کشف شده است.

کشف معبد سه هزار سالۀ خدای دریا در یونان

به گزارش فرادید، اِلیکی که با نام هلیک نیز شناخته می گردد، در اواخر عصر برنز دوره میسینایی (1600-1100 قبل از میلاد) پایه گذاری شد. طبق افسانه ها، اِلیکی به وسیله ایون، بنیانگذار قبیله ایونیان که آن را به نام همسرش نامگذاری نموده بود، تأسیس شد.

خدای حامی این شهر پوزئیدون، خدای اقیانوس و زلزله بود. در این شهر یک نیایشگاه معروف برای این خدا ساخته شده بود که ستایشگران سراسر دوره باستانی (750-479 قبل از میلاد) و کلاسیک (479-323 قبل از میلاد) را جذب خود می کرد.

سر برنزی مار

هلیک در سال 373 قبل از میلاد در اثر زلزله و سونامی بعدی ویران شد. این شهر به زیر آب رفت و ویرانه های آن قرن ها زیر آب های خلیج کورنت قابل رویت بود. هلیک مقصد توریستی محبوب مسافران رومی بود که سوار بر قایق به تماشای خیابان ها و مجسمه های این شهر می رفتند. نویسندگان باستانی از جمله اِراتوستنس، آیلیان، سنکا، مارکوس اورلیوس، دیودوروس سیسیلی و پاوسانیاس از این ویرانه ها تماشا کردند و گزارش هایی از سرنوشت غم انگیز هلیک نوشتند. خرابه های این شهر تا قرن نهم یا دهم در این منطقه قابل رویت بود تا این که در نهایت زیر لایه های رسوب رودخانه مدفون شدند.

مهرۀ طلایی

جایگاه مقدس پوزئیدون مرکز شهر باستانی بود. این معبد قوسی مربوط به 710-700 قبل از میلاد که در حفاری های اخیر کشف شده، محرابی از جنس آجر های تراش خورده دارد که مربوط به 760-750 قبل از میلاد است. کاوش های این فصل روی ناحیه شمال معبد قوسی متمرکز است و باستان شناسان در حال کاوش بقایای دو ساختمان دیگر و کشف شواهدی از فعالیت های مذهبی مربوط به قرن نهم قبل از میلاد هستند.

مجسمۀ سفالی یک زن

یکی از ساختمان های تازه کشف شده، معبدی است که قدمت آن به قرن هشتم قبل از میلاد می رسد. جهت گیری آن شمال به جنوب است، بر خلاف معبدی که اواخر قرن هشتم ساخته شده و جهت آن شرقی-غربی است. ساختمان دیگر یک بنای معبدی شکل است که مربوط به قرن هفتم یا ششم قبل از میلاد است. باستان شناسان پی سنگی معبد را پیدا کردند و گمان می رود پایه های چهار طرفه متعلق به ستون مرکزی معبد باشند. کف از خاک کوبیده ساخته شده است.

تندیس برنزی سگ یا اسب

میزان زیادی سفال و اشیای دیگر مربوط به دوران باستانی (قرن هشتم و نهم پیش از میلاد) آنجا یافت شده که به عنوان پیشکش های نذری برای پوزئیدون بجا مانده بودند. مصنوعات کشف شده شامل این موارد می شوند: مجسمه زن سفالی، چرخ های ارابه سفالی، پیکره برنزی حیوانی که باستان شناسان تصور می نمایند شاید سگ باشد، اما به اسب نیز شباهت دارد (پوزئیدون به شکل اسب نیز پرستش می شد و به همین دلیل یونانیان برای فریب مردم تروا مجسمه ای به شکل اسب ساختند)، سر برنزی مار، سگک و سنجاق برنزی و مهره ای طلایی از یک گردنبند که یافته بسیار نادری است.

بقایای پرستشگاه هلیکه که با الگویی هندسی ساخته شده

تصور می گردد تندیسه های مسی و گلی که پیشکش خدایان می شدند، اثبات می نمایند که این مکان پرستشگاه معروف پوزئیدون هلیکونی بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 شهریور 1402 بروزرسانی: 1 شهریور 1402 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2349

به "کشف معبد سه هزار سالۀ خدای دریا در یونان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف معبد سه هزار سالۀ خدای دریا در یونان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید