آنتونی بلینکن: بازگشت به برجام ضروری است؛ اما کافی نیست!

به گزارش تعطیلات رو، وزیر خارجه آمریکا بازگشت به برجام را نخستین گام ضروری اما ناکافی دانست و بار دیگر بازگشت آمریکا به برجام را به پایبندی ایران به تعهدات خود مشروط کرد.

آنتونی بلینکن: بازگشت به برجام ضروری است؛ اما کافی نیست!

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری مهر، آنتونی بلینکن روز سه شنبه (به وقت واشنگتن) در گفت وگو با رادیو ملی آمریکا در پاسخ به این پرسش که چگونه ایران را از دسترسی به سلاح اتمی متوقف می کنید، مدعی شد که این کار را در گذشته انجام دادیم.

وی در ادامه ادعای واهی خود گفت: توافق هسته ای ایران که برجام نامیده می شود، تمام جهتهایی را که ایران می بایست برای تولید مواد شکافت پذیر برای سلاح اتمی برود به طور بسیار موثری مسدود می کرد و می دانیم که آن توافق کار می کرد.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: کارشناسان اطلاعاتی ما و همچنین جامعه بین المللی به ما گفتند که توافق به نوبه خود برای ممانعت از ایران در پیمودن جهت مواد شکافت پذیر برای بمب کار می کرد و بسیار تاسف آور است که ما از آن خارج شدیم.

بلینکن درباره دلایل لزوم اعتماد دوباره ایران به آمریکا و امضای یک توافق دیگر گفت: هر کشوری باید این محاسبه را بکند و در حال تعادل تصمیم بگیرد که منافع آنها در چیست. فکر می کنم ما این را می دانیم که ایران پس از خروج ما از توافق محدودیت های مندرج در توافق را برداشت.

در نتیجه آن، امروز ایران بسیار به داشتن توانایی تولید مواد شکافت پذیر برای تولید سلاح در مدت کمتر از آن چیزی که در زمان اجرای توافق بود، نزدیک شده است. بر این اساس، زمان تولید مواد شکافت پذیر برای ایران که برجام آن را به یکسال عقب رانده بود، کمتر شده است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: اکنون طبق گزارش های منتشر شده، این زمان به سه یا چهار ماه کاهش یافته و ما در یک جهت نادرست پیش می رویم.

بلینکن با بیان اینکه ایران با توجه به شرایط اقتصادی خود برای چانه زنی به منظور لغو برخی تحریم ها انگیزه دارد، گفت: فکر می کنم هنوز علاقه هر دو طرف وجود دارد که این کار را انجام دهند. اما این نخستین گام ضروری است، اما مرحله کافی نیست.

وی بار دیگر با تکرار شرط نامشروع آمریکا برای بازگشت به برجام گفت: زمان گذشته است بنابراین اگر ما بخواهیم دوباره وارد توافق شویم، اگر ایران به توافق خود برشود، ما نیز همان کار را انجام دهیم، باید بر روی توافقنامه ای کار کنیم که طولانی تر و قوی تر از توافق اصلی باشد. همچنین ما باید سایر مواردی را که بخشی از مذاکره اصلی نبوده و برای ما و سایر کشورهای جهان به شدت دردسرساز است، همچون برنامه موشک بالستیک ایران و اقدامات بی ثبات کننده آن کشور را در آن بگنجانیم.

وی با چشم پوشی از نقض عهد واشنگتن در عمل به تعهدات خود ذیل برجام مدعی شد: جهت دیپلماسی در حال حاضر باز است. ایران هنوز از پایبندی به تعهدات خود دور است. بنابراین باید ببینیم چه کاری انجام می دهد!

بلینکن به اینکه آیا در آینده باید جهت دیپلماسی مستقیم باشد، پاسخ داد: اگر هرگونه تعاملی در این زمینه وجود داشته باشد، مستلزم دیپلماسی خواهد بود.

گفتنی است دولت وقت آمریکا به ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ماه مه 2018 (اردیبهشت ماه سال 1397) از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و ضمن اعمال تحریم های لغو شده ذیل این توافق، تحریم های دیگری علیه ایران وضع کرد. سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، فرانسه و آلمان) با وجود مخالفت های ظاهری با خروج آمریکا از برجام همچنان منفعلانه عمل کرد.

جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به انفعال کشورهای اروپایی در 5 گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1638

به "آنتونی بلینکن: بازگشت به برجام ضروری است؛ اما کافی نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنتونی بلینکن: بازگشت به برجام ضروری است؛ اما کافی نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید