مکرون:هیچ شرکت اروپایی از ترس تحریم های واشنگتن نتوانست به تجارت با ایران ادامه دهد، اروپا باید در همه زمینه ها مستقل از آمریکا گردد

به گزارش تعطیلات رو، فارس نوشت: رئیس جمهور فرانسه در تشریح بخشی از دکترین سیاست خارجی فرانسه گفت که وابستگی کشورهای اروپایی به ایالات متحده موجب شد که شرکت های اروپایی از تجارت با ایران امتناع ورزند.

مکرون:هیچ شرکت اروپایی از ترس تحریم های واشنگتن نتوانست به تجارت با ایران ادامه دهد، اروپا باید در همه زمینه ها مستقل از آمریکا گردد

با ما سفر کنید و با تور اروپا پاییزی از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه ای مبسوط با نشریه فرانسوی گرند کانتیننت دکترین را در مورد مسائل مختلف بین المللی و داخلی تشریح کرد.

تروریسم اسلام گرا یک ایدئولوژی است که دین اسلام را تحریف نموده

وی در بخش مقدماتی مصاحبه خود از شیوع ویروس همه گیر کرونا و تروریسم بعنوان بحران های سال 2020 یاد کرد و گفت: همانطور که گفتید، 2020، با بحران هایی همراه بوه است. قطعاً (این بحران) نه تنها بیماری همه گیر کووید-19 بوده بلکه شامل تروریسم نیز می گردد که در ماههای اخیر، با قدرت بیشتری به سراسر اروپا و آفریقا بازگشته است. من به طور خاص به این تروریسم تحت عنوان اسلام گرایی اشاره می کنم که به نام یک ایدئولوژی است که یک دین را تحریف نموده است.

80 درصد از قربانیان تروریسم اسلام گرا، مسلمانانند

مکرون که اخیراً مواضع اسلام ستیزانه خود را بعد از اهانت تکراری نشریه شارلی ابدو به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) تاحدودی تعدیل کرد، در این مصاحبه نیز مسلمانان را قربانیان تروریسم توصیف کرد و گفت: تروریسم به همه ما ضربه زده و نباید فراموش کنیم که بیش از 80 درصد از قربانیان این تروریسم اسلام گرا از دنیا مسلمانان بوده است... ما با یکدیگر با این بحران ها روبرو هستیم. از نظر من، هدف (جامعه) بین المللی، یافتن راه هایی برای همکاری مفید (برای مقابله با تروریسم) است.

همکاری بین المللی و ایجاد اروپای قوی؛ دکترین مکرون برای مقابله با تروریسم

مکرون در مورد برنامه و نظریه خود در مورد مبارزه با تروریسم تأکید کرد: ما به دو اصل قوی احتیاج داریم: بازگشت به جهت همکاری مفید جامعه بین المللی به طوریکه با جلوگیری از وقوع جنگ، چالش های فعلی را مورد آنالیز قرار دهیم و اصل بعدی ایجاد یک اروپای بسیار قوی تر است.

چندی پیش به دنبال اقدام تکراری نشریه شارلی ابدو فرانسه، خشم جامعه مسلمانان برانگیخته شد اما مکرون به جای عذرخواهی از مسلمانان در پی افزایش احساسات ضد فرانسوی در میان کشورهای اسلامی، در توئیتر به دو زبان عربی و انگلیسی و در حمایت از این اقدام موهن به بهانه آزادی بیان گفته بود که هیچ چیزی سبب عقب نشینی فرانسه نخواهد شد.

با این حال، پس از شدت دریافت نقدها و برپایی تظارات در کشورهای اسلامی علیه رئیس جمهور فرانسه، ماکرون در گفت وگو با شبکه الجزیره ضمن عقب نشینی از موضع پیشین خود، گفت: به نظر من منشأ عکس العمل ها (به این موضوع) دروغ، تحریف سخنانم و این برداشت مردم بود که من این کاریکاتورها را تأیید می کنم.

لزوم استقلال راهبردی اروپا از آمریکا و چین

رئیس جمهور فرانسه در بخشی از این مصاحبه بر لزوم حق حاکمیت و استقلال راهبردی اروپا تأکید کرد و گفت: وقتی درباره حاکمیت و استقلال راهبردی اروپا صحبت به میان آوردم، دیوانه پنداشته شدم و این ایده ها به عنوان امیال و هوس های فرانسه رد شد اما ما پیروز شدیم که کارها را پیش ببریم و در اروپا این ایده ها مورد توجه قرار گرفته است.

وی در بخشی از این مصاحبه تأکید کرد که اروپا باید وابستگی خود به کشورهایی چون چین و آمریکا را بکاهد و در این زمینه شرح داد: اروپا باید راه چاره های خود را پیش ببرد تا به فناوری آمریکا یا چین وابستگی نداشته باشد.

وابستگی اروپا به آمریکا مانع همکاری تجاری با ایران شد

رئیس جمهور فرانسه سپس با انتقاد از وابستگی کشورهای اروپایی به آمریکا در قضیه توافق هسته ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) گفت: متأسفانه، پیامدهای کامل این قضیه را در قضیه مذاکرات ایران درک کردیم. ما کشورهای اروپایی همچنان می خواستیم در چارچوب آنچه برجام می نامیم باقی بمانیم اما با خروج آمریکا، هیچ شرکت اروپایی از ترس تحریم های ایالات متحده، نتوانست به تجارت با ایران ادامه دهد از این رو وقتی درباره حق حاکمیت یا استقلال راهبردی سخن به میان می آورم، تمامی این مسائل را کنار هم گذاشتم که در نگاه اول بسیار متفاوت از این منظر به نظر می رسید.

مکرون سپس با اشاره به این موارد ادامه داد: گرچه در سالهای اخیر پیشرفت هایی در این زمینه (پیشبرد راه چاره های اروپا) نموده ایم اما همچنان مشکلاتی باقی است.

310 310منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1382

به "مکرون:هیچ شرکت اروپایی از ترس تحریم های واشنگتن نتوانست به تجارت با ایران ادامه دهد، اروپا باید در همه زمینه ها مستقل از آمریکا گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکرون:هیچ شرکت اروپایی از ترس تحریم های واشنگتن نتوانست به تجارت با ایران ادامه دهد، اروپا باید در همه زمینه ها مستقل از آمریکا گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید