روابط خصمانه چین و آمریکا شورای امنیت را فلج نموده است

به گزارش تعطیلات رو، به گفته مقامات، برای حدود یک دهه، شورای امنیت سازمان ملل چندین بار بر اثر پافشاری روسیه بر سر بحران سوریه، دچار بن بست شد. امروز اما این رقابت بین چین و آمریکا است که به مجموعه فزاینده ای از مسائل دامن می زند.

روابط خصمانه چین و آمریکا شورای امنیت را فلج نموده است

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، تا سال 2017، واشنگتن و پکن در سه موقعیت به تفاهم رسیدند که این امر به سازمان ملل متحد اجازه داد در مواجهه با تهدید هسته ای کره شمالی، موضع واحدی را اتخاذ کند، از جمله در موضوع تحریم های هسته ای کره شمالی.

اما حالا یعنی سه سال بعد از آن تاریخ، بیماری کووید 19 شاهد به وجود آوردن رقابتی خشن بین دو عضو اصلی سازمان ملل است که باعث شده آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از فقدان رهبری در بدترین بحران جهانی از سال 1945 به این سو، احساس آشفتگی کند.

وی اخیراً گفت: گاهی اوقات در جایی که شاهد قدرت هستیم، رهبری مورد احتیاج را نمی بینیم.

حتی با گذشت بیش از دو ماه از مذاکرات، 15 عضو شورای امنیت نتوانسته اند در خصوص قطعنامه حمایت از فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد برای آتش بس جهانی، در حالی که جهان در حال مبارزه با ویروس کرونا است، به توافق برسند.

تنها دلیل آن اختلافات آمریکا و چینی ها درباره بخشی از پیش نویس قطعنامه درخصوص سازمان بهداشت جهانی است که رئیس جمهور ترامپ گفته روابطش را با آن قطع می نماید.

مقامات سازمان ملل و دیپلمات ها هر دو می گویند که به نظر می رسد درگیری بین چین و آمریکا به سایرین نیز سرایت نموده است. این موضوع آن ها را به شکل فزاینده ای نااُمید می نماید.

یک سفیر که به صورت گمنام صحبت می کرد، گفت: شورای امنیت 45 سال بین سال های 1945 و 1990 به خاطر جنگ سرد در حالت انجماد و بلااستفاده بوده است. آخرین چیزی که احتیاج داریم، جنگ سرد دیگری است که شورای امنیت را دوباره به حالت انجماد دربیاورد.

وی اضافه نمود: وارد کردن اختلافات دوجانبه به شورا، یک فاجعه است.

یک سفیر دیگر گفت: ما واقعاً نباید وارد یک جنگ دیگر شویم. اما شرایط کنونی هم زیاد خوب به نظر نمی رسد و اینکه به رهبری، بیماری یا روابط چین و آمریکا توجه کنیم، تفاوتی ندارد. این سه موضوع شدیداً به هم مرتبط هستند.

وی ادامه داد: در سازمان ملل کشش خطرناکی به سمت قلمروی جدید و ناکارآمد وجود دارد.

یک مقام دیگر سازمان ملل که او هم در صندلی ناشناس صحبت می کرد، گفت: در گذشته، زمانی که بین اعضای شورا اختلاف نظر وجود داشت، این اختلاف نظر بین اعضا تقسیم و شکسته می شد. بدین ترتیب مخالف شما بر سر یک موضوع خاص، در موضوع دیگری بهترین متحد شما بود. آنچه الان شاهدش هستیم لبریز شدن همه چیز است.

وی در حالی که به وضوح به شرایط هنگ کنگ، جایی که قانون امنیتی چین دو عضو دائم سازمان ملل را روبه روی هم قرار داده است، اشاره می کرد، گفت: بنابراین موافقت ها و مخالفت هایی وجود دارد که از موضوعی به موضوع دیگر سرایت می نمایند.

این صاحب سِمت اشاره نمود: تنش بین آمریکا و چین برای کل جهان مشکل ساز است؛ به این معنی که شورای امنیت در محدوده ای از مسائل نمی تواند پا پیش بگذارد.

چندین سفیر با این نظر موافقت کردند.

اولاف اسکووگ، سفیر اروپا در سازمان ملل اعلام کرد: در حال حاضر یک شکستگی عظیم در معماری چند جانبه جهانی وجود دارد، که این موضوع بسیار جدی است.

کریستف هاسگن، سفیر آلمان در سازمان ملل که در حال حاضر عضو غیردائم شورا به حساب می آید، با اشاره به رگبار توییت های خصومت آمیز که بین چین و آمریکا رد و بدل می گردد، اظهار کرد: شاهد قطبی سازی در شورای امنیت هستیم.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی روز پنج شنبه تأسف خود را نسبت به اینکه بیماری کرونا در قدرت های عظیم حس تواضع ایجاد ننموده است، ابراز کرد.

او در اظهاراتی خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: اگر بحران حال حاضر نشان دهنده یک چیز باشد، آن چیز شنمایندگی ماست. زمانی که شنماینده هستیم، باید متواضع باشیم. وقتی متواضع باشیم، باید متحد و در همبستگی باقی بمانیم.

گوترش اضافه نمود: تا به حال ندیده ام که فعالیت شورا از سوی اعضا مختل گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1104

به "روابط خصمانه چین و آمریکا شورای امنیت را فلج نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط خصمانه چین و آمریکا شورای امنیت را فلج نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید