انتشار مقاله واکسن ایرانی مبتنی بر mRNA در یک نشریه تخصصی

به گزارش تعطیلات رو، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، در پی شیوع پاندمی کرونا و نیاز مبرم کشور به واکسیناسیون عمومی علیه ویروس کووید، مطالعه روی واکسن mRNA با پلتفرمی مشابه نمونه خارجی، در دستور کار یک تیم پژوهشی قرار گرفت.

انتشار مقاله واکسن ایرانی مبتنی بر mRNA در یک نشریه تخصصی

در پی آغاز مطالعات از اردیبهشت سال 1399، در اواسط تابستان، فناوری سنتز mRNA مربوطه، منطبق با استانداردهای معین شده در مطالعات پیشین، تکمیل و کارایی مولکول حاصله در ایجاد پاسخ ایمنی در موش مورد تایید قرار گرفت.

به صورت موازی، طراحی و ساخت نانوذرات لپیدی به عنوان حامل مولکول های mRNA انجام گرفته، عدم سمیت، کارایی بالا در محصورسازی و تحویل mRNA به سلول های هدف، ارزیابی و تایید شد.

با نهایی شدن سازه به دست آمده، فاز مطالعات حیوانی بر روی موش و میمون رزوس با تکیه بر امکان سنجی و اثبات مفاهیم (Proof of Concept) آغاز و علیرغم تمامی کمبودها، دشواری در واردات مواد اولیه و غیره در اواسط اسفندماه 1399 تکمیل شد.

اولین گزارش موفقیت آمیز

مقاله حاصل از این تلاش به عنوان اولین مقاله بین المللی ایران در زمینه طراحی و تولید واکسن علیه کووید19و همچنین اولین گزارش موفقیت آمیز از دستیابی کشور به فناوری واکسن های بر پایه mRNA، در نشریه تخصصی Vaccines (Q1 on Drug Discovery) پذیرفته و در 19 شهریورماه سال جاری منتشر شد.

اگرچه به دلیل تحریم، راه اندازی خط تولید محصول و تکمیل فاز پیش بالینی با وقفه روبرو شد، دست یابی پژوهشگران ایرانی به فناوری واکسن های مبتنی بر mRNA، افق روشنی را برای طراحی و عرضه نسل نوینی از داروها به منظور پیشگیری و درمان طیف وسیعی از بیماری ها شامل سرطان، اختلالات خودایمنی، ایدز و سایر عفونت های ویروسی، ترسیم می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1952

به "انتشار مقاله واکسن ایرانی مبتنی بر mRNA در یک نشریه تخصصی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار مقاله واکسن ایرانی مبتنی بر mRNA در یک نشریه تخصصی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید