تسهیل صدور پروانه روانشناسان؛ مغایر قانون تشکیل سازمان روانشناسی

به گزارش تعطیلات رو، درحالیکه چندی پیش رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور از تدوین طرحی به منظور تسهیل در ارائه پروانه ها و اعطای پروانه حرفه ای به اعضای هیات علمی دانشگاه ها و تمرکز بیشتر برای نظارت روی فعالیت مشاوران و روانشناسان اطلاع داد، رئیس شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی کشور می گوید: آنالیز صلاحیت حرفه ای متقاضیان دریافت پروانه امری قانونی، معقول و کاملا لازم است و حذف فرآیند صدور پروانه بدون احراز صلاحیت حرفه ای داوطلبان، کاملا غیر علمی، غیر منطقی و خلاف نص قانون تشکیل سازمان است.

تسهیل صدور پروانه روانشناسان؛ مغایر قانون تشکیل سازمان روانشناسی

به گزارش تعطیلات رو، چندی پیش محمد حاتمی- رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور از تدوین طرحی اطلاع داد تا براساس آن بحث توانمندسازی و نظارت سازمان جایگزین مصاحبه برای صدور پروانه گردد و سازمان در ارائه مجوز و پروانه مانند سابق سختگیری نکند و سختگیری خود را بر روی نظارت فعالیت های روان شناسی قرار دهد. به طوریکه فشار و نوبت دهی حذف گردد و سازمان بتواند روی کار اصلی خود یعنی نظارت و توانمندسازی روانشناسان و مشاوران متمرکز گردد. این درحالیست که غلامعلی افروز- رئیس شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ـ در این باره به تعطیلات رو گفت: اینکه بخواهیم به صرف تکیه بر نظارت دقیق تر، به متقاضیان دریافت پروانه نظام روانشناسی بدون احراز صلاحیت حرفه ای توسط کمسیون های تخصصی پروانه اشتغال بدهیم، امری نشدنی و ناصواب است؛ شاید افرادی باشند که در این حوزه تحصیل نموده باشند اما از صلاحیت لازم حرفه ای و روانی برخوردار نباشند.

بنابر اظهارات این استاد دانشگاه تهران، هر شخصی که از صلاحیت علمی برای تدریس و پژوهش در روانشناسی و مشاوره برخوردار می گردد، لزوما نمی تواند دارای صلاحیت حرفه ای برای تاسیس دفتر یا مرکز خدمات روان شناسی و پذیرش مراجعان مختلف جهت ارایه مداخلات روان شناختی و مشاوره ای و درمانی باشد، لذا آنالیز صلاحیت حرفه ای متقاضیان دریافت پروانه امری قانونی، معقول و کاملا لازم است و حذف این فرآیند کاملا غیرعلمی، غیرمنطقی و خلاف نص قانون تشکیل سازمان است.

افروز تاکید نمود: اعطای پروانه حرفه ای برای ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره به روانشناسان و مشاوران واجد شرایط مطابق قانون تشکیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران مصوب مجلس شورای اسلامی، نیازمند احراز صلاحیت تخصصی و حرفه ای داوطلبان توسط کمسیون های تخصصی شورای مرکزی مذکور در قانون سازمان است. بدیهی است که اعضای هیات علمی با احراز صلاحیت علمی در دانشگاه ها استخدام می شوند، اما برای دریافت پروانه اشتغال در حرفه روانشناسی و مشاوره باید توانمندی حرفه ای آنها در کمسیون های تخصصی سازمان که در قانون تاسیس سازمان مصوب شده احراز گردد.

به گفته وی، متقاضیان پروانه سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور باید واجد صلاحیت حرفه ای، فرهنگی، عمومی، اخلاقی و روانی باشند، چراکه روانشناسان حقیقی که قصد دارند خدمات روانشناسی ارائه دهند باید خودشان نیز از نظر روانی سالم باشند، در غیر این صورت نمی توانند در این حوزه فعالیت نمایند. به عبارت دیگر، برخورداری از دانش علمی به منزله داشتن صلاحیت حرفه ای نیست و این یعنی هر فردی که عضو هیئت علمی دانشگاهی است شاید از صلاحیت حرفه ای لازم برخوردار نباشد.

افروز در ادامه با تاکید بر اینکه توانمندی نظارتی ما روی فعالیت روانشناسان و مشاوران بسیار اندک است، گفت: سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور بودجه کافی جهت نظارت روی فعالیت روانشناسان و مشاوران ندارد، اما شاید بهزیستی از این امکانات برخوردار باشد.

رئیس فدراسیون آسیایی شورای جهانی روان درمانی معتقد است: نزدیک ترین سازمان ارتباطی با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، سازمان بهزیستی است، به همین دلیل سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور باید برای صدور پروانه ها و ارائه مجوزها اقدام کند و در زمینه نظارت نیز با بهزیستی به صورت مشترک فعالیت کند، چراکه توانمندی سازمان بهزیستی برای نظارت بیش از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور است. باید نظارت مشترک توسط سازمان نظام روان شناسی و سازمان بهزیستی بر فعالیت های حرفه ای روانشناسان و مشاوران به صورت اصولی و دقیق انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 546

به "تسهیل صدور پروانه روانشناسان؛ مغایر قانون تشکیل سازمان روانشناسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسهیل صدور پروانه روانشناسان؛ مغایر قانون تشکیل سازمان روانشناسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید