رتبه سهولت کسب و کار ایران به زیر 50 می رسد

به گزارش تعطیلات رو، با کاهش مدت زمان شروع کسب و کار و دیگر اقداماتی که در دستور کار واقع شده است، به نظر می رسد بتوانیم از رتبه 127 سهولت کسب و کار در جهان حتی به زیر 50 هم برسیم.

رتبه سهولت کسب و کار ایران به زیر 50 می رسد

به گزارش پایاه خبری نقدینه ، رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران در گفت وگو با خبرنگار ایبِنا، با بیان اینکه با استقرار دستگاه های ذی ربط در یک ساختمان، پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار ایجاد شده است، اظهار کرد: زمان شروع کسب و کار تا پیش از این 73 روز بود که در حال حاضر به 3 روز تقلیل یافته است که اگر تمام مدارک و فرآیندها آماده باشد این زمان به 1.5 روز هم می رسد. ضمن اینکه تعداد مراحل نماگر شروع کسب وکار از 10.5 به 4.5 مرحله کاهش یافته است که چنانچه بانک جهانی این تغییرات را بپذیرد، رتبه نماگر شروع کسب وکار از 178 به شدت پایین خواهد آمد و ارتقا می یابد.

محمدرضا نجفی منش شرح داد: بانک جهانی هرساله 10 شاخص موثر در سهولت کسب و کار تمام کشورها را بررسی می کند که براساس این گزارش ها ایران نمره و رتبه خوبی در شروع کسب و کار و برخی دیگر از شاخص ها نداشت. به نحوی که رتبه ایران در این بخش از گزارش آخر بانک جهانی یعنی 2020 از میان 190 کشور، 178 و رتبه کلی ایران نیز 127 بود.

به گفته وی، شاخص انجام کسب وکار بانک جهانی شامل 10 زیرشاخص است. شروع کسب و کار، اخذ مجوز ساخت، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، اخذ اعتبارات، حمایت از سهامداران خرد، سهولت پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، سهولت اجرای قراردادها، ورشکستگی و پرداخت بدهی جزو این شاخص هاست که ما نیز در حال اصلاح برخی از این موارد هستیم.

رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران با تاکید براینکه این رتبه اصلا مطلوب نیست، گفت: با کاهش مدت زمان شروع کسب و کار و دیگر اقداماتی که در دستور کار قرار گرفته است، به نظر می رسد بتوانیم از رتبه 127 سهولت کسب و کار در جهان حتی به زیر 50 هم برسیم که البته به عزم پایدار و همت عالی تمام بخش ها نیاز دارد.

نجفی منش ادامه داد: از دیگر اقداماتی که به جز شروع کسب و کار در دستور کار قرار گرفته و برخی از موارد آن روی میز مجلس است، مسائل مربوط به دادگاه های تجاری و حمایت از سهام داران خرد و تجاری، اصلاح قانون ورشکستگی و اخذ اعتبار از بانک است.

وی به این موضوع نیز اشاره کرده که اصلاحات انجام شده در گزارش 2021 تاثیرگذار نخواهد بود چرا که عملکرد 2020 در ان لحاظ می شود اما ممکن است در گزارش سال بعدی تاثیر خود را بگذارد و رتبه ایران بهبود یابد.

->

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1357

به "رتبه سهولت کسب و کار ایران به زیر 50 می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه سهولت کسب و کار ایران به زیر 50 می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید