روغنی که احتمالا موجب بیماری آلزایمر می گردد

به گزارش تعطیلات رو، نتایج تحقیقات نشان می دهد که روغن کانولا، به عنوان یک روغن گیاهی پرمصرف، با مسائل حافظه و احتمالا بیماری آلزایمر مرتبط است. این روغن یکی از پرمصرف ترین روغن ها در دنیا است، اما اطلاعات نسبتا کمی در خصوص تاثیر آن بر سلامتی وجود دارد.

روغنی که احتمالا موجب بیماری آلزایمر می گردد

با این حال این مطالعه از دانشگاه تمپل ایالات متحده نشان داد که روغن کانولا با یادگیری ضعیف و افزایش وزن در موش ها مرتبط بوده است. این یافته ها برخلاف روغن زیتون فوق بکر است که مطالعات نشان می دهد برای سلامت مغز مفید است.

پروفسور دومنیکو پراتیکو، مدیر دانشکده پزشکی لوئیس کاتز در دانشگاه تمپل، گفت: روغن کانولا برای افراد مجذوب کننده است، زیرا نسبت به سایر روغن های گیاهی قیمت مناسب تری دارد و به عنوان روغنی سالم تبلیغ می گردد. با این حال مطالعات بسیار کمی این ادعا را به ویژه از نظر مغزی آنالیز نموده اند.

روغن کانولا و آلزایمر

این مطالعه موش هایی که از رژیم غذایی معمولی استفاده می کردند با موش هایی که 2 قاشق چای خوری در روز معادل انسان روغن دریافت می کردند را مورد مقایسه قرار داد.

پس از 12 ماه موش هایی که با روغن کانولا تغذیه شده بودند، وزن بیشتر و مسائل حافظه داشتند و بافت مغز آن ها سطوح پایین تری از آمیلوئید بتا یک 40 را نشان داد.

دکتر پراتیکو شرح داد که سطوح پایین این پروتئین برای مغز مضر است؛ آمیلوئید بتا یک 40 عملکرد آمیلوئید یک 42 را خنثی می نماید؛ به این معنا که کاهش یک 40 مانند آنچه در مطالعه ما مشاهده شد، یک 42 را کنترل نمی نماید. در مدل ما این تغییر نسبت منجر به آسیب قابل توجه عصبی، کاهش تماس های عصبی و اختلال حافظه شد.

وی ادامه داد: اگرچه روغن کانولا یک روغن گیاهی محسوب می گردد، قبل از اینکه بگوییم سالم است، باید مراقب باشیم. بر اساس شواهد به دست آمده از این مطالعه، روغن کانولا را نباید معادل روغن هایی با فواید سلامت ثابت شده در نظر گرفت.

نتایج مطالعات مشابه قبلی نشان داد که روغن زیتون برای سلامت مغز مفید است. دکتر پراتیکو امیدوار است اثرات روغن کانولا را روی سایر بیماری های عصبی آزمایش کند.

به گفته او دانشمندان بعلاوه علاقه دارند بدانند آیا اثرات منفی روغن کانولا خاص بیماری آلزایمر خاص است یا خیر.

این احتمال وجود دارد که مصرف روغن کانولا بر آغاز و سیر سایر بیماری های عصبی یا سایر اشکال زوال عقل نیز تاثیر بگذارد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 اسفند 1401 بروزرسانی: 7 اسفند 1401 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2279

به "روغنی که احتمالا موجب بیماری آلزایمر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روغنی که احتمالا موجب بیماری آلزایمر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید