ویزای آمریکا: سرنوشت راه آهن زیرآبی چین به آمریکا چه شد؟

به گزارش تعطیلات رو، به نظر می رسد پروژه بزرگ تونل 13 هزار کیلومتری خط آهن زیر آبی اعلام شده در سال 2014 بین چین و آمریکا، هنوز در دست آنالیز است.

ویزای آمریکا: سرنوشت راه آهن زیرآبی چین به آمریکا چه شد؟

اگر علاقمند به دریافت خدمات خدمات ویزای آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، هفت سال پیش گزارشی منتشر شد مبنی بر اینکه چین در حال بحث در خصوص ساخت تونل یک خط ریلی سریع السیر است که از شمال شرقی پکن به طول 13 هزار کیلومتر می رود تا به سیبری برسد و سپس 200 کیلومتر دیگر را این بار از زیر آب طی می نماید تا از تنگه برینگ به آلاسکای آمریکا برسد.

این طرح بلند پروازانه که زمان خود به وسیله خبرگزاری های زیادی مطرح شد، شبکه راه آهن سریع السیر چشمگیر چین را تقویت می نماید و تجارت بین چین، روسیه، کانادا و ایالات متحده را تقویت و تسهیل می نماید.

اما سر و صدای این پروژه مانند قطاری که از دور می گذرد، خیلی زود از بین رفت و از آن موقع تا به امروز کمتر چیزی در خصوص این طرح شنیده شده است.

در حال حاضر به نظر می رسد هیچ برنامه فوری برای پیشبرد این پروژه ریلی وجود ندارد، پروژه ای که می تواند از آلاسکا هم فراتر رود و قبل از رسیدن به ایالات متحده از کانادا هم بگذرد. این پروژه در زمان معرفی، چین-روسیه-کانادا-آمریکا لقب گرفت.

گزارش های اخیر ممکن است نشانه ای از علت توقف این پروژه را ارائه دهد. طبق اعلام پایگاه خبری South China Morning Post، این برنامه به علت بودجه پیشنهادی اولیه 200 میلیارد دلاری مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

منتقدان خاطرنشان نموده اند که استفاده از هواپیماها و کشتی های باری گزینه مقرون به صرفه تری برای تجارت هستند و زیرساخت های آنها از قبل فراهم شده است.

در مرحله بعد، جنبه مهندسی و تدارکات این پروژه وجود دارد، چرا که این تونل یک کار مهندسی بی سابقه است و تقریباً چهار برابر بزرگترین تونل های زیر دریایی امروزی نظیر تونلی که انگلیس و فرانسه را به هم متصل می نماید و تونل سیکان که هوکایدو و هونشو را در ژاپن به یکدیگر وصل می نماید و هر دو تقریباً 50 کیلومتر طول دارند، طول خواهد داشت.

اما هنوز نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد این پروژه می تواند ادامه یابد و خاتمه بگیرد، اگرچه روابط بین ایالات متحده و چین قبل از آن باید بهبود یابد.

گزارش اصلی در سال 2014 ادعا می کرد که چین از قبل در مذاکرات با روسیه برای آغاز این پروژه پیشرفت داشته است و مهندسان هر دو کشور اطمینان داشتند که تحقق این پروژه با استفاده از فناوری های فعلی امکان پذیر است.

چین اولین قطار سریع السیر زیر آب دنیا را در سال 2018 تایید کرد و نشان داد که استفاده از فناوری راه آهن سریع السیر در زیر دریا امکان پذیر است. این پروژه موسوم به قطار گلوله ای خط آهنی به طول 77 کیلومتر خواهد داشت که نینگبو یک شهر بندری در نزدیکی شانگهای را به مجمع الجزایر ژوسان در سواحل شرقی چین متصل خواهد نمود و 16 کیلومتر از آن در زیر آب خواهد بود.

اگرچه خط ریلی نینگبو به ژوسان بسیار کوتاه تر از تونل مذکور است، اما این یک پروژه آزمایشی اگر موفقیت آمیز باشد، چین احتمالاً به سمت پروژه ای بزرگتر مانند خط آهن چین-روسیه-کانادا-آمریکا خواهد رفت.

برنامه ها برای توسعه زیرساخت های سبزتر و پاک ممکن است پروژه خط آهن چین-روسیه-کانادا-آمریکا را زیرمجموعه خود قرار دهد، زیرا دولت ها از جمله دولت های چین و ایالات متحده به سرمایه گذاری زیاد روی خط آهن در سال های آینده ادامه خواهند داد، چرا که به اسم مثال در ایالات متحده با وجود اینکه تقریباً 40 درصد از حجم حمل و نقل در این کشور به وسیله راه آهن انجام می گردد، اما تنها 2 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای مربوط به این بخش می گردد.

اگرچه به نظر می رسد که خط آهن چین-روسیه-کانادا-آمریکا در حال حاضر در بن بست واقع شده است، اما به احتمال زیاد روزی شاهد افتتاح آن خواهیم بود. زیرا تونل های فعلی هم حتی سابقه تاخیر و به تعویق افتادن صد ساله دارند.

البته در سال های اخیر هیچ اظهار نظر رسمی درباره این پروژه نشده است، به این معنی که ممکن است هنوز در دست آنالیز و یا شاید حتی در دست اجرا باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مرداد 1400 بروزرسانی: 24 مرداد 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1829

به "ویزای آمریکا: سرنوشت راه آهن زیرآبی چین به آمریکا چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویزای آمریکا: سرنوشت راه آهن زیرآبی چین به آمریکا چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید