سفیر منصوب گوایدو کنترل سفارت ونزوئلا در واشنگتن را در دست گرفت

به گزارش تعطیلات رو، نماینده رهبر مخالفان دولت قانونی ونزوئلا، با همکاری پلیس آمریکا، سفارتخانه این کشور در واشنگتن را اشغال کرد.

سفیر منصوب گوایدو کنترل سفارت ونزوئلا در واشنگتن را در دست گرفت

به گزارش فارس، دفتر رسانه ای مخالفان ونزوئلا شامگاه آدینه ای با صدور بیانیه ای اظهار داشت که سفیر منصوب شده از سوی خوان گوایدو رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده این کشور، کنترل سفارتخانه ونزوئلا در واشنگتن را به دست گرفته است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک در این بیانیه آمده است: کارلوس وِچیو، سفیر جمهوری بولیواری ونزوئلا، روز آدینه (به وقت محلی) کنترل سفارتخانه (ونزوئلا) در ایالات متحده واقع در محله جورج تاون (واشنگتن) را به دست گرفت.

اشغال سفارتخانه ونزوئلا در پایتخت آمریکا توسط مخالفان در حالی صورت می گیرد که فعالان صلح طلب به درخواست دیپلمات های دولت قانونی ونزوئلا از چند هفته پیش در این ساختمان سکنی گزیده و از آن در برابر اشغالگران محافظت می کردند.

بعد از این اتفاق، ایالات متحده که همیشه از امنیت سفارتخانه های خود در دیگر کشورها شاکی است، اقدامات ضد دیپلماتیکی را علیه سفارت ونزوئلا در واشنگتن شروع کرد. از جمله این اقدامات می توان به قطع آب و برق و ممانعت از ورود غذا به داخل ساختمان اشاره نمود.

این اقدامات در حالی است که گوایدو با حمایت همه جانبه آمریکا، در تاریخ دهم اردیبهشت کوشش کرد علیه دولت قانونی مادورو در ونزوئلا کودتا به راه بیاندازد. در حالی که گوایدو ضمن انتشار یک کلیپ ویدئویی مدعی حمایت ارتش و نیروهای مسلح از قیام به اصطلاح ملی و مسالمت آمیز خود شده بود، اما فقط حدود 30 نظامی به صف اندک حامیان وی پیوستند و برای ساعتی درگیری های پراکنده در بعضی خیابان های کاراکاس رخ داد. پس از آن بود که دولت ونزوئلا از دفع کودتایی کوچک در این کشور اطلاع داد.

بهمن ماه سال گذشته، گوایدو که ریاست مجمع ملی این کشور را برعهده داشت، با حمایت های آمریکا ضمن به راه انداختن آشوب ها و اعتراضاتی علیه دولت مادورو، خود را رئیس جمهور موقت این کشور خواند و خواهان سرنگونی وی شد. ترامپ نیز به دنبال این اقدام گوایدو، او را رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و در مقابل مادورو را رئیس جمهور غیرقانونی خواند.

همزمان با حمایت بعضی کشورها از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، برزیل و اروگوئه از کوشش رئیس مجمع ملی ونزوئلا برای کودتا در این کشور، ترکیه، ایران، روسیه و مکزیک این اقدام را محکوم و از مادورو اعلام حمایت کردند. بعد از شکست کودتای گوایدو، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم های ثانویه ای را بر وزارت دفاع و سازمان های اطلاعاتی ونزوئلا اعمال نموده و بر اساس آن هر کشوری با آنها تعامل داشته باشد، از سوی واشنگتن تحریم می گردد.

از سال 2017 و به دنبال تشدید بحران سیاسی در ونزوئلا بین اپوزیسیون و رئیس جمهور این کشور، اختلافات بین مادورو و مجمع ملی (کنگره) که اکثریت آن در دست مخالفان است، بالا گرفته و تشدید این اختلافات سبب اقدام دولت در برگزاری انتخابات برای تشکیل مجلس موسسان قانون اساسی در سال 2017 شد.

کوشش واشنگتن برای کنار زدن دولت قانونی کاراکاس در حالی صورت می گیرد که مردم ونزوئلا در تاریخ 30 اردیبهشت 1397 با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر مادورو را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کردند.

منبع: انتخاب
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 651

به "سفیر منصوب گوایدو کنترل سفارت ونزوئلا در واشنگتن را در دست گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر منصوب گوایدو کنترل سفارت ونزوئلا در واشنگتن را در دست گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید