مجلس دهم چگونه پدیدآوردندگان آثار هنری و فکری را بی دفاع کرد

به گزارش تعطیلات رو، مجلس دهم با عدم تمدید قانون حمایت از مالکیت فکری و معنوی پیش از جایگزینی قانونی جدید پدیدآوردندگان آثار هنری و فکری و هنرمندان را بی دفاع از حفظ حق خود و دستگاه قضا را ناتوان از احقاق حق آنان کرد؛ هر چند بعضی نمایندگان در آن دوره کوشش بسیاری برای تصویب قانون جدیدی در این حوزه کردند، اما در عمل بدون تصویب این قانون که به صحن ارجاع شده بود مجلس دهم انتها یافت.

مجلس دهم چگونه پدیدآوردندگان آثار هنری و فکری را بی دفاع کرد

به گزارش تعطیلات رو، اجرای قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب بهمن ماه سال 86 پس از تمدید چندین ساله از سوی نمایندگان مجلس دهم در سال 96 متوقف شد و به امید ارائه لایحه ای بهتر از سوی دولت دیگر دیگر تمدید نشد، در این سالها نبود یک قانون کارآمد خسارات زیادی را به اهالی فرهنگ و هنر وارد نموده بود تا اینکه لایحه حمایت از مالکیت فکری در تیر 1398 در مجلس اعلام وصول شد؛ این لایحه با هدف حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار فکری و هنری همزمان در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی و بخشی از آن در کمیسیون فرهنگی مجلس دهم به عنوان کمیسیون فرعی مورد آنالیز نهاده شده بود؛ آنالیز این لایحه در کمیسیون فرهنگی در مهرماه سال 98 و در کمیسیوت حقوقی و قضایی مجلس در آبان 98 به اتمام رسید، اما آنالیز و تصویب آن در صحن علنی در واپسین روزهای مجلس دهم دستخوش خانه تکانی بهارستانی ها نهاده شد و زمانی به آنالیز و تصویب آن در مجلس دهم اختصاص داده نشد.

حسن نوروزی نماینده مجلس یازدهم که در مجلس دهم در کسوت سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس فعالیت می کرد و یکی از نمایندگانی است که به دنبال به نتیجه رسیدن این لایحه بود، در این باره و امکان به نتیجه رسیدن این لایحه گفت: آنالیز این لایحه در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم به اتمام رسیده بود، به صحن مجلس ارجاع داده شد اما زمانی برای آنالیز آن اختصاص داده نشد.

وی افزود: حکایت آنالیز و تصویب این لایحه در مجلس جدید حکایت روز از نو و روزی از نو خواهد بود، چرا که باید از نمایندگان امضا جمع کنیم تا این لایحه را در مجلس یازدهم به بحث و آنالیز بگذاریم، در واقع این لایحه باید بار دیگر در کمیسیون آنالیز گردد و سپس به صحن مجلس برود و فرایند عادی خود را طی کند.

با توجه به اظهارات نوروزی بی قانونی در این حوزه تا زمان تصویب قانونی جدید ادامه خواهد داشت و آن چه صرفا می تواند در میان راهروهای محکمه دستی از خسارت دیدگان این حوزه بگیرد فقط یک قانون کارآمد است.

در همان زمان آنالیز این لایحه در مجلس دهم یحیی کمالی پور نائب رییس وقت کمیسسون حقوقی و قصایی مجلس دهم به تعطیلات رو گفته بود: قانون مالکیت فکری و معنوی پیشین حتی در زمان وجود نیز کارایی لازم را نداشت، می طلبید که ما در این حوزه قانونی متناسب با نیازهای جامعه امروزه تدوین کنیم. به نظر نمی رسد حداقل بحرانی در حوزه مالکیت فکری و معنوی داشته باشیم، ولی این موضوع یک ضرورت است که هرچه سریع تر هم قانون جامع و شاملی را تصویب کنیم و هم با تصویب این قانون شرایطی ایجاد گردد که هم نیازهای حال و نیازهای آینده را تامین کند و هم در کنار آن اگر شخصی در این مدت به دلیل خلاء قانونی در این حوزه متضرر شده باشد بتواند طرح دعوا کند و نهایتا به حقوق خود برسد.

وی همچنین بیان نموده بود: اگر ما آن قانون گذشته را تمدید می کردیم شاید اراده اصلاح و تصویب قانون جدید کمتر می شد؛ از طرفی آن قانون گذشته به میزانی مسائل داشت که نبودش بهتر از بودنش بود؛ یعنی بهتر است در این حوزه قانونی نباشد تا آن قانون گذشته با آن همه مسائل تمدید و اجرایی گردد.

علی رغم تمام پیگیریها و کوشش کمیسیون حقوقی و قضایی و کمیسیون فرهنگی در مجلس دهم امروز این لایحه باید در بهارستان کار خود را از خانه اول شروع کند؛ آن هم در صورتی که نمایندگان مجلس یازدم مطرح شدن چنین لایحه ای را ضروری بدانند.

اما واقعا تمدید نکردن قانون پیشین تا به نتیجه رسیدن قانونی جدید امری لازم بود که بی قانونی را به وجود قانونی هر چند ناقص ترجیح دادیم؟ نبود قانون در این زمینه می تواند درسی باشد برای مجلس یازدهم که از تکرار این فرایند خودداری کند و در عین حال هشیاری هیات رییسه را می طلبد که قانونی که چندین سال توسط نمایندگان در کمیسیون چکش کاری می گردد را مشخص تکلیف نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1216

به "مجلس دهم چگونه پدیدآوردندگان آثار هنری و فکری را بی دفاع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس دهم چگونه پدیدآوردندگان آثار هنری و فکری را بی دفاع کرد"

1 دیدگاه

26 آبان 1399

با سلام خواهشمندم قانون مالکیت فکری را تصویب کنید .بخاطر این بی قانونی کلی از اختراعات ما جوانها کپی برداری شده و ما هیچ کاری جز به باد رفتن زحماتمان نمیتوانیم بکنیم اخه تا کی این بی قانونی ادامه داره واقعااااا
الان هدود یک سالو نیم هست ما منتظریم

پاسخ به اشکان عباس زاده احمد سرایی
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید