مذاکره برای معافیت واردکنندگان نفت خام از ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از نشریه پلاتس، یکی از مسئولان ارشد آمریکایی اظهار داشت دولت آمریکا همچنان قصد دارد با شروع تحریم ها در ماه نوامبر امسال، صادرات نفت ایران را کاهش دهد، اما دیپلمات ها همچنان به مذاکره درباره معافیت های محدود برای واردکنندگان نفت از ایران ادامه می دهند.

مذاکره برای معافیت واردکنندگان نفت خام از ایران

وی با تأکید بر این که هدف آمریکا توقف کامل صادرات نفت ایران است، گفت: ما در پی اعطای معافیت یا استثنا نیستیم، اما مشتاق ایم که درباره درخواست ها بحث کنیم و آنها را به صورت موردی بررسی کنیم.

این مقام مسوول از پاسخ درباره این که تا کنون معافیت محدودی اعطا گردیده است یا نه، خودداری کرد و گفت: ما همفکری های خصوصی با دیگر دولت ها درباره این مسائل را آشکار نمی کنیم.

مسئولان ژاپنی به تازگی برای تأکید بر دریافت معافیت از تحریم های ضد ایرانی به آمریکا سفر نموده بودند. وزارت امور خارجه آمریکا از اظهار نظر درباره نتیجه این مذاکرات خودداری کرد.

پیش بینی می گردد مشتریان عمده نفت ایران، از جمله چین و هند، راهی برای ادامه واردات نفت از ایران بیابند و ترکیه نیز اعلام نموده است به خرید نفت از ایران ادامه می دهد.

از سوی دیگر، دیگر امضانمایندگان برجام بر پایبندی خود به این توافق تأکید نموده اند. وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس نیز دیروز (دوشنبه 15 مرداد ماه) در بیانیه ای مشترک بر تعهد خود بر حفظ صادرات نفت و گاز ایران، تأکید کردند.

مقررات اتحادیه اروپا موسوم به قانون انسداد با هدف خنثی کردن اقدامات قانونی آمریکا ضد شرکت های اروپایی، از روز سه شنبه (16 مردادماه) اجرایی می گردد.

اروپا با واردات روزانه 700 هزار بشکه نفت از ایران، حدود یک چهارم از خرید جهانی نفت ایران را به خود اختصاص داده است و برخی شرکت های اروپایی توافق هایی برای کمک به توسعه میدان های نفت و گاز ایران امضا نموده اند.

قانون انسداد به شرکت های اروپایی امکان می دهد خسارت های ناشی از تحریم های آمریکا را مطالبه نمایند و از اجرای احکام دادگاه های خارجی در اتحادیه اروپا که مبتنی بر تحریم ها باشند، جلوگیری می نماید.

یک منبع در اتحادیه اروپا گفت: کوشش می کنیم بهترین راه را برای حفظ صادرات نفت ایران پیدا کنیم.

اتحادیه اروپا پیش از این کارگروهی تشکیل داد تا مسائل مربوط به تحریم از جمله انتقال درآمدها، ذخیره سازی، کشتیرانی، دسترسی نفتکش ها به پایانه ها، بیمه پالایشگاه ها و بیمه حمل ونقل محموله ها و تجهیزات و مسائل دیگر را بررسی کند.

منبع: mehrnews.com

به "مذاکره برای معافیت واردکنندگان نفت خام از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره برای معافیت واردکنندگان نفت خام از ایران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید