هشدار چین در مورد اقدامات تحریک آمیز سیاست مداران انگلیسی

به گزارش تعطیلات رو، سفارت چین در لندن ضمن محکوم کردن مداخلات انگلیس در هنگ کنگ و تحریم یک شرکت تکنولوژی چینی، هشدار داد اگر ناو هواپیمابر انگلیسی وارد دریای جنوبی چین گردد با پاسخ نظامی روبرو می گردد.

هشدار چین در مورد اقدامات تحریک آمیز سیاست مداران انگلیسی

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سفارت چین در لندن، در مورد حمایت سیاست مداران انگلیسی از اعتراضات هنگ کنگ، تحریم شرکت تکنولوژی هوآوی و تردد از دریای جنوبی چین هشدار داد.

به نوشته روزنامه گاردین، لیو شیائومینگ سفیر چین در لندن دوشنبه شب در نشستی خبری گفت قانون گذاران انگلیسی آزاد هستند نظارتشان درباره بحران هنگ کنگ را بیان نمایند اما باید بدانند که حد و حدودی نیز در این خصوص وجود دارد.

شیائومینگ گفت اظهارنظر منتقدانه تا زمانی که در امور هنگ کنگ دخالت نکنید خالی از اشکال است. آنچه مشکل دارد اظهارات غیرمسئولانه در جهت نشان دادن حمایت از تظاهرنمایندگان و آشوب گران در هنگ کنگ است.

سفیر چین در لندن این سخنان را در واکنش پیشنهاد تام تاگندهات رئیس کمیته انتخابی امور خارجه مجلس بریتانیا مطرح نمود. تاگندهات پیشنهاد کرد شهروندان هنگ کنگی که دارای پاسپورت بریتانیایی هستند بتوانند در این کشور زندگی نموده و مشغول به کار شوند.

ماج گن سو گوانگوی مسئول امور نظامی سفارت چین در لندن در این نشست خبری تهدید کرد ناو هواپیمابر ناوگان سلطنتی ملکه الیزابت یا هر کشتی جنگی دیگر انگلیسی ممکن است در صورت حضور در آب های دریای جنوبی چین با پاسخ نظامی روبرو گردد.

شیائومینگ در این باره شرح داد: دریای جنوبی چین، اقیانوسی وسیع با 3 میلیون کیلومتر مربع وسعت است. ما اعتراضی نسبت به تردد کشتی ها در آن نداریم اما وارد آب های تحت حاکمیت چین تا فاصله 12 مایل دریایی نشوید. اگر این کار را نکنید مسئله ای ایجاد نخواهد شد.

سخنگوی دولت بریتانیا در پاسخ به این اظهارات گفت این کشور به حقوق آزادی ناوبری در آب های آزاد پایبند است. او مدعی شد، بریتانیا منافعی پایدار در این منطقه دارد و نسبت به حفظ امنیت آن متعهد است. حضور ناوگان های بین المللی در دریای جنوبی چین امری عادی است و ناوگان سلطنتی نیز از آن مستثنی نیست.

در ماه فوریه امسال میلادی گوین ویلیامسون وزیر دفاع وقت بریتانیا اعلام نمود ناو هواپیمابر ملکه الیزابت به احتمال زیاد در سال 2021 وارد آب های دریای جنوبی چین خواهد شد.

شیائومینگ در ادامه سخنان خود هشدار داد: اگر آشوب گری ها در هنگ کنگ برای دولت آن غیرقابل کنترل گردد، چین نمی تواند دست روی دست بگذارد و نظاره گر باشد. هنگ کنگ بخشی از چین است. ما نمی توانیم ببینیم این خشونت ها ادامه پیدا نمایند.

هنگ کنگ از سال 1842 تا 1997 تحت سیطره بریتانیا بوده است، اما در سال 1997 و پس از انتها یافتن پیمان پیشین با بریتانیا، به جمهوری چین پیوست. این منطقه، بیش از هفت میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از مراکز مهم مالی در منطقه شرق آسیا و دنیا به شمار می رود.

شهروندان هنگ کنگی نهم خرداد ماه در اعتراض به تصویب لایحه استرداد مجرمین در مجلس این کشور اعتراض کردند. این لایحه اجازه استرداد مجرمان به چین را میسر می کرد اما به گفته معترضان موجب به خطر افتادن استقلال هنگ کنگ می شد.

علیرغم به لغو این لایحه، معترضان خشن هنگ کنگ همچنان به تظاهرات خود که بر اساس شواهد آمریکا نیز در آن نقش دارد، ادامه داده و خواهان حقوق و آزادی های بیشتری شدند.

شیائومینگ همچنین هشدار داد اگر بریتانیا تصمیم بگیرد بر اساس درخواست آمریکا به خاطر مسائل امنیتی شبکه نسل پنجم اینترنت شرکت هوآوی را تحریم کند، با عواقب مالی آن روبرو خواهد شد.

آمریکا شرکت هوآوی را به خاطر نقض تحریم های ایران مورد تحریم قرار داده است و از سایر کشورها خواسته است با این شرکت قراردادی را امضا ننمایند. واشنگتن مدعی است هوآوی با دولت چین در ارتباط است و اطلاعات مشتریان خود را برای آن ارسال می نماید.

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 359

به "هشدار چین در مورد اقدامات تحریک آمیز سیاست مداران انگلیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار چین در مورد اقدامات تحریک آمیز سیاست مداران انگلیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید