پرونده ورود شستا به بورس باز ماند

به گزارش تعطیلات رو، وعده ورود شستا به بورس تا انتها مهرماه سال گذشته و بعد از عدم تحقق، وعده ورود آن به بورس تا انتها سال هم محقق نشد و این پرونده باوجود وعده های داده شده فعلا باز مانده و به سال 1399 کشیده شده است.

پرونده ورود شستا به بورس باز ماند

به گزارش تعطیلات رو، یکی از تاکیدات رئیس جمهور خروج دستگاه های دولتی، نهادها و سازمان های عمومی از بنگاه داری بوده و در این راستا قرار شد سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا) در بورس عرضه گردد تا به گفته محمد شریعتمداری - وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی - این وزارتخانه از بنگاه داری به سمت سهام داری حرکت کند.

گرچه طبق گفته های وزیر تعاون قرار بود این اتفاق در مهرماه سال گذشته صورت گیرد، اما در نهایت در 23 آذرماه 1398 پس از چندین ماه جلسه پذیرش شستا در محل سازمان بورس و اوراق بهادار تهران برگزار گردید و مدیرعامل این مجموعه پیش از جلسه مذکور، در این مورد شرح داد که با توجه به تاکیدات ویژه ریاست جمهوری و پیگیری های وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و البته همکاری مجدانه سازمان بورس و بورس تهران، به زودی بازار سرمایه شاهد عرضه سهام این مجموعه عظیم مالی خواهد بود. همچنین مستندات لازم برای طرح در جلسه پذیرش و ارائه به اعضای هیت پذیرش آماده شده است. پس از پذیرش، وارد مراحل عملیاتی عرضه در بازار سهام می شویم.

وعده عرضه سهام شستا در بورس تا انتها سال 1398 و بازپس گیری آن

البته پس از آن، علی صحرایی- مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران - با تاکید بر اینکه هنوز زمان عرضه سهام شستا در بورس معین نیست، به تعطیلات رو شرح داد: جلسه پذیرش شستا در بورس، برگزار گردید و هیات پذیرش نکاتی داشتند که به شرکت اعلام کردند. این نکات اکثرا در راستای شفاف سازی، اطلاعات مازاد، اقدامات برای بعضی دارایی هایی بود که باید انجام گردد تا جلسه هیات پذیرش مجدد برگزار گردد. کوشش می گردد عرضه سهام شستا در بورس قبل از سال جدید صورت گیرد.

وی درباره اینکه چند درصد سهام شستا در بورس عرضه می گردد؟ نیز گفت: هنوز معین نیست چند درصد سهام عرضه خواهد شد.

شروط پذیرش شستا در بورس

چندی بعد صحرایی درمورد شروط پذیرش شستا در بورس شرح داد که عرضه زمانی صورت می گیرد که امیدنامه نهایی گردد و به شفافیت کافی برسد. همچنین شستا باید شرایطی که اعضای هیات پذیرش گذاشتند را مهیا نمایند. شرایط درمورد شفاف سازی است همچنین بندهای حسابرس باید برطرف ابهام گردد.

وی به این سوال که سهام شستا سال جاری عرضه می گردد یا خیر و اینکه چند درصد این شرکت در بورس عرضه خواهد شد، پاسخ داد: معین نیست سهام شستا سال جاری عرضه گردد یا خیر. همچنین شستا جزو شرکت های عظیمی است که پنج درصد آن در بورس عرضه خواهد شد.

موانع ورود شستا به بورس

انتها مرتضی لطفی-عضو هیئت مدیره سازمان تامین اجتماعی- در اواخر سال 1398 درباره سیاست خروج از بنگاه داری در شستا گفت: در هر صورت منافع ذینفعان ما در رویکرد سهام داری و پرتفوگردانی بهتر تامین میگردد تا مدیریت یک بنگاه. سازمان یک برنامه راهبردی پنج ساله داشته که سال آینده به اتمام می رسد. در این برنامه آمده است که فعالیت های مالی در پنج حوزه دارو، نفت و گاز، آی تی، بانک و فولاد منحصر گردد.

لطفی ادامه داد: با توجه به اصل 44 و سیاست دولت نباید مدیریت بر بنگاه داشته باشیم و حداکثر سهم ما 40 درصد است. البته این اراده هم به طور جدی در همه ارگان ها و سازمان ها وجود دارد، اما موانع قانونی فراوانی داریم. شرایط احراز خریدار به لحاظ بورس، شرایط شرکت ها، متغیرهای ارزی و قیمتی از جمله موانعی هستند که نه تنها حوزه سازمان بلکه سایر حوزه ها مانند بانک ها، بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام هم با آن رو برو هستند.

وی اضافه نمود: همین بس که سازمان خصوصی سازی متهم به عدم رعایت قانون است. ما الزام داریم واحدها را به وسیله بورس و فرابورس ارائه کنیم و مذاکره و مزایده در واگذاری ممنوع است. نباید با بخش خصوصی در بعضی حوزه ها فعالیت کنیم. بورس بیش از 170 درصد رشد دارایی داشته است. اکنون تامین اجتماعی معتقد است حتی الامکان از بنگاه داری خارج گردد و دارایی های خرد را به وسیله مشارکت در سهام به ارزش تبدیل کند.

حال با این اوصاف باید دید طلسم ورود شستا به بورس در کدام ماه 1399 شکسته می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 951

به "پرونده ورود شستا به بورس باز ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرونده ورود شستا به بورس باز ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید