چرا سه تورم در سه استان کشور پایین نیامده است؟

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران : داده های مرکز آمار نشان می دهد برخی مناطق کشور از موج کاهش تورم ماه های اخیر جا مانده اند.

چرا سه تورم در سه استان کشور پایین نیامده است؟

در شهریور ماه سال جاری تورم نقطه به نقطه کل کشور از سطوح بالای 40 درصد تا سطح 30 درصدی پایین تر آمد؛ اما 3 استان کشور از این قاعده مستثنی ماندند: ایلام، لرستان و خراسان جنوبی. علاوه بر این، رصد تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده در نیمه نخست سال جاری نشان می دهد که رشد شاخص کل معادل 6/ 10 درصد بوده، اما تنها در دو استان ایلام و لرستان تورم 6 ماهه بالاتر از سطح 15 درصد قرار گرفته است.

تورم نقطه به نقطه در شهریور ماه از سطح 40 درصد پایین آمد. موج کاهشی تورم که از خرداد ماه آغاز شده، سبب شد تورم نقطه ای از سقف 1/ 52 درصدی در اردیبهشت 98، به 35 درصد در شهریور ماه سقوط کند. تورم نقطه ای خانوارهای کشور در اغلب استان ها نیز در ماه گذشته به زیر سطح 40 درصد کاهش یافته، اما در سه استان همچنان تورم نقطه ای بالای این سطح مانده است: ایلام، لرستان و خراسان جنوبی. شاخص دیگری هم تایید می کند که لرستان و ایلام، از موج کاهشی تورم عقب مانده اند. محاسبات انجام شده بر مبنای داده های مرکز آمار نشان می دهد شاخص قیمت مصرف کننده در نیمه نخست سال جاری، در کل کشور 6/ 11 درصد پیش رفته و تنها در دو استان این رقم بیشتر از 15درصد بوده است: ایلام و لرستان. نکته دیگر اینکه در روستاهای کشور، تورم نقطه به نقطه در 10 استان همچنان بالاتر از سطح 40 درصد باقی مانده است که وضعیت بدتری نسبت به شهرها را منعکس می کند.

ردیابی تورم 6 ماهه

گزارش مرکز آمار از تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده در 6 ماه ابتدایی سال بیانگر آن است که در تمامی استان ها، سرعت تورم کند شده است. در نیمه نخست سال جاری، شاخص قیمت مصرف کننده در کل کشور 6/ 10 درصد رشد کرده است. در حقیقت تورم 6 ماهه همچنان دو رقمی باقی مانده است. اما از بین 31 استان کشور، تورم 6 ماهه در 12 استان تک رقمی ثبت شده است. کندترین حرکت شاخص قیمت مربوط به استان آذربایجان غربی بوده که از انتهای سال 97 تا شهریور 98، در حدود 3/ 6 درصد پیشروی کرده است. در حقیقت این استان در راند کاهشی تورم، بیشترین نفع را برده است. استان کردستان نیز با ثبت تورم 6 ماهه 2/ 7 درصدی، پشت سر آذربایجان غربی قرار گرفته است. استان بوشهر، هم سومین استانی است که در نیمه نخست سال 98، رشد شاخص قیمت ها در آن کمتر از 8 درصد بوده است. ساکنان این 3 استان از باقی استان های کشور، آرامش قیمتی بیشتری را تجربه کردند و از موج تورمی فاصله گرفتند. اما بسامد موج تورمی در برخی استان ها همچنان بالا مانده است. به طور معین، دو استان از حیث تورم 6 ماهه، از استان های دیگر جدا افتاده اند. لرستان و ایلام تنها استان هایی هستند که رشد شاخص قیمت در نیمه نخست 98، بیشتر از سطح 15 درصد گزارش شده است. رشد شاخص قیمت در ایلام 16 درصد و در لرستان 5/ 15 درصد بوده است. پس از این دو استان، استان هرمزگان با 5/ 13 درصد رشد شاخص قیمت قرار گرفته است. نکته اینجاست که فاصله بالاترین و کمترین تورم 6 ماهه در استان ها، از 8 درصد تجاوز کرده است. اگر به تورم نقطه به نقطه رجوع کنیم، مشاهده می گردد که تنها در 3 استان، سطح تورم همچنان بالاتر از سطح 40 درصدی باقی مانده است. در این فهرست باز هم نام استان های لرستان و ایلام دیده می گردد، استان سوم خراسان جنوبی است. تغییرات شاخص قیمت مصرف کننده در این استان در بازه 6 ماه نخست سال جاری، 5/ 12 درصد بوده است که کمتر از 2 استان اول لیست قرار می گیرد.

بالا ماندن تورم در سطح روستاها

همچنین داده های مرکز آمار تایید می کنند که سطح تورم در سطح روستاهای کشور، در سطح بالاتری نسبت به شهرها قرار گرفته است. میانگین تورم نقطه به نقطه روستاها در ماه گذشته معادل 1/ 38 درصد بوده، درحالی که تورم نقطه ای شهرها 6/ 3 واحد درصد کمتر گزارش شده است. در مناطق شهری، تنها در 3 استان سطح تورم همچنان بالاتر از 40 درصد باقی مانده است. اما در روستاها، تورم نقطه به نقطه در 10 استان همچنان بالای سطح مذکور بوده که بدترین وضعیت متعلق به استان ایلام است. شاخص قیمت مصرف کننده برای اهالی روستاهای ایلام در شهریور 98 نسبت به شهریور 97، بیش از 50 درصد جهش کرده است. دومین استانی که بالاترین تورم نقطه به نقطه روستاها را ثبت کرده، استان بوشهر با تورم 8/ 44 درصدی است. یعنی فاصله بین استان ایلام و بوشهر، بیش از 5 درصد بوده است که نشان می دهد ساکنان روستاهای ایلام، هنوز موج کاهشی تورم را لمس نکرده اند.

کف و سقف تورم ماهانه

تورم ماهانه در کل کشور در ماه گذشته معادل 5/ 0 درصد گزارش شده است. اما در برخی استان ها، نرخ تورم ماهانه در شیب منفی حرکت کرد؛ اهالی استان های آذربایجان غربی، خوزستان، کرمان، کردستان، بوشهر، زنجان و گلستان، در شهریور ماه با کاهش قیمت سبد خریدشان روبرو شدند. در کردستان، شاخص قیمت ها در بازه ماهانه در شهریورماه معادل 6/ 1 درصد افت کرد. نکته جالب اینکه تنها در دو استان تورم ماهانه بالای یک درصد ثبت شده است: تهران و قم. در استان قم تغییرات ماهانه شاخص قیمت مصرف کننده 7/ 1 درصد بوده است. با این اوصاف، تغییرات قیمت در این استان، در شهریور ماه نسبت به استان کردستان، 3/ 3 درصد بیشتر بوده است.

گروه ها

مرکز آمار تغییرات قیمتی در گروه های مختلف کالاها و خدمات را نیز به تفکیک استان های کشور اعلام کرده است. رصد تغییرات قیمتی گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها به عنوان مهم ترین گروه موثر بر شاخص قیمت مصرف کننده (با ضریب اهمیت 35 درصدی)، در بین استان های کشور می تواند جالب باشد. در این گروه، مهم ترین فاکتور موثر اجاره بهای مسکن است. تورم نقطه ای گروه مسکن در استان ها بین 6/ 14 تا 8/ 38 درصد متغیر بوده است. می توان این طور گفت که شاخص مسکن در استان فارس، در شهریور 98 نسبت به ماه مشابه سال قبل حدود 6/ 14 درصد رشد کرد، اما این افزایش در استان لرستان، 8/ 38 درصد بوده است، یعنی 24 درصد شدیدتر. در حقیقت می توان گفت آنچه موجب جاماندن استان لرستان از موج کاهشی تورم شده، به تغییرات قیمت اجاره بهای مسکن باز می گردد که به نظر همچنان در این استان تند و تیز است. تغییرات نقطه ای شاخص گروه مسکن در استان تهران نیز معادل 30 درصد گزارش شده که 6 درصد بالاتر از میانگین کشوری است. کمترین تغییرات شاخص این گروه در استان های فارس، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی رخ داده است. دومین گروه موثر بر شاخص قیمت مصرف کننده، یعنی خوراکی و آشامیدنی ها نیز در بازه تورمی 8/ 34 تا 6/ 54 درصدی در بین استان ها حرکت کرده است. کمترین تورم نقطه ای گروه خوراکی ها در استان زنجان گزارش شده است. داده های مرکز آمار نشان می دهد که علاوه بر زنجان، در هرمزگان نیز تورم نقطه ای زیر 40 درصد بوده، اما در باقی استان ها همچنان سطح تورم نقطه ای خوراکی ها بالا است. بالاترین سطح تورم نیز در استان ایلام گزارش شده است که نشان می دهد دلیل عقب ماندن این استان از موج کاهشی تورم را باید در نوسان قیمتی خوراکی ها جست وجو کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 561

به "چرا سه تورم در سه استان کشور پایین نیامده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سه تورم در سه استان کشور پایین نیامده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید