کاهش 60 درصدی فروش مبلمان ، قیمت فوم 300 درصد افزایش یافت

به گزارش تعطیلات رو، به گزارش خبرنگاران، علیرضا عباسی در رابطه با شرایط بازار مبل گفت: در حال حاضر شرایط بازار مبل به شکلی است، که اگر تا 10 رروز آینده شرایط فوم و اسفنج بهبود پیدا نکند کارخانه های تولیدی را به تعطیلی می کشاند. چراکه در ماه های اخیر کارخانه ها تولید فوم خود را به بازار ارائه نمی دهند، همین امر منجر به افزایش قیمت 300 درصدی این محصول شده است.

کاهش 60 درصدی فروش مبلمان ، قیمت فوم 300 درصد افزایش یافت

وی ادامه داد: به همین جهت تمامی واحدهای تولیدی ما نمی توانند پاسخ گوی این نیاز باشند. به عنوان مثال اگر فردی در ماه گذشته مبلی را سفارش داده باشد به علت کمبود تولید تا به امروز به آن تحویل داده نشده است. چون افزایش قیمت بر فرایند کار تولیدکنندگان مبل تاثیر گذاشته و فروشنده باید علاوه بر مبلغی که از آن خریداری شده، پول مازادی را بر روی آن مبلغ بگذارد تا بتواند مبل را به مشتری تحویل دهد، البته ما این مساله را به کمیسیون شکایات اتحادیه ارجاع داده ایم.

وی با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر بازار این صنف، در این زمینه شرح داد: صنف مبل فروشان، صنفی است که بازار شب عید دارد، البته نو عروسانی هم هستند که در طول سال خرید کنند، اما اصل خرید شب عید است. متاسفانه امسال با بحران ویروس کرونا روبرو شدیم و بازار خوبی پیش رو نداشتیم به همین علت نزدیک به 60 درصد کاهش فروش را تجربه کردیم.

عباسی با انتقاد از کمبود صادرات در این صنف شرح داد: صادرات 50 و 60 میلیون دلاری در این صنف کافی نیست، حداقل 500 و 600 میلیون دلار صادرات داشته باشیم. این در حالی است که کشور ترکیه در همجواری ما سالانه 700 و 800 میلیون دلار صادرات مبلمان دارد.

رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان شرح داد: با توجه به افزایش قیمت 200 تا 300 درصدی قیمت فوم و اسفنج در صورتی که قیمت ها کاهش پیدا نکند وخامت اوضاع از این بدتر می شود و کارگاه های تولیدی را به تعطیلی می کشاند. یکی از دلایل کاهش تولیدات ریشه در همین مساله دارد. زیرا اسفنج مواد واردلاتی دارد و تولید کنندگان 5 ماه گذشته وارد کرده اند و اکنون با ارز حال محاسبه می کنند. ضمن آنکه درصد زیادی از چوب وارداتی است که آن هم بی تاثیر نیست. البته نوسان ارز بر قیمت ها تاثیر داشته که زیرا در آن زمان با ارز نیمایی واردات داشته اند و اکنون با ارز آزاد می خواهند اجناس خود را به فروش برسانند

وی در پایان افزود: بنابراین افزایش قیمت مبل بیشتر مربوط به پارچه، اسفنج و مواد اولیه است. مثلا پارچه متری 30 هزار تومان تا 100 هزار تومان به بالا قیمت دارد. عدم نظارت نیز مزید بر علت شده تا شاهد افزایش قیمت چند برابری مواد اولیه مبلمان شده است.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1301

به "کاهش 60 درصدی فروش مبلمان ، قیمت فوم 300 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 60 درصدی فروش مبلمان ، قیمت فوم 300 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید