بورس برمی شود؟ ، دو کارشناس پیش بینی کردند

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران: گرچه در بازار سهام همچنان بازیگران در یک شرایط سرد و بی کسلی به انتظار روزهای آینده هستند، اما بعضی از نشانه های مثبت بازگشت بازار خبر می دهند.

بورس برمی شود؟ ، دو کارشناس پیش بینی کردند

به گزارش خبرنگاران، بازار سهام در روز دوم دوباره با ریزش شاخص که با صف ها فروش همراه شد، گام به میانه هفته گذاشته است. آنچه از تحلیل رفتار بورس بازان قابل درک است این است که این شرایط می تواند هم هشداردهنده باشد و هم اینکه خوش بینانه باشد. از دید تکنیکالیست ها البته نشانه های مثبت در بازار دیده می گردد اما با این وصف همچنان در برابر رفتار بورس بازان که با سلب اعتماد آنان از بازار همگام و همسو شده است، نمی توان چندان با منطق به تحلیل پرداخت. با این وصف سهامداران اسیر رفتارهای هیجانی بازان به عنوان مسئولیت فردی بازیگران و تصمیمات نابجای سیاست گذاران هستند و تداوم این شرایط نمی تواند چندان برای دورنمای بازار مطلوب باشد.

با این شرایط است که توصیه فعالان بازار سرمایه به سیاست گذار، اعمال سیاست ها در راستای کاهش سطح فرسایشی بی اعتمادی و برطرف تمامی محدودیت ها بر سر معامله در دو سوی عرضه و تقاضاست زیرا که ذات بورس در مقام بازار عرضه و تقاضا به دوراز محدودیت است؛ در غیراینصورت سیگنال های اشتباه می تواند سرمایه گذاران را به اشتباه بیندازد. با این تصور، ناظران روزهای آینده را در دو طیف خوش بینان بازگشت بازار و بدبینان به تداوم شرایط فعلی چارچوب بندی نموده اند.

چیز خاصی را از دست ندادید!

امیرحسین واعظ | کارشناس بازار سرمایه

حجم و ارزش معاملات در پایین ترین میزان از ابتدای سال 99 است، 80 درصد نمادهای بازار سرمایه در صف فروش قرار گرفته است و شاخص کل بورس هم هرروز افت چند هزار واحدی را تجربه می نماید. این تصویر بازار سرمایه در هفته های گذشته بوده است، تصویری که این هفته هم تکرار می گردد.

از همان زمان پیش گشایش سفارش های فروش بانظم و ترتیب پشت سر یکدیگر در سامانه ثبت می گردد و در مقابل تقاضای خرید اندکی وجود دارد. درنتیجه با توجه به پر نشدن حجم مبنا، قیمت سهام تغییر خاصی نمی نماید. این دور باطل هم هرروز تکرار می گردد. اگر سهامداران چند روز بازار را دنبال نکنند، چیز خاصی را از دست نخواهند داد!

دامنه صبر و تحمل سهامدار؟

ابراهیم جباری | کارشناس بازار سرمایه

بازار شنبه و یکشنبه دیگری را نیز با افت شدید شاخص وصف های سنگین فروش سپری کرد. اما در بازار نشانه های مثبتی نیز دیده می گردد. در نمودار شاخص کل چند نشانه برگشت دیده می گردد. اولین حمایت نزدیک 1240 هزار است که در آن محدوده کیجون سن فلت(یک میانگین 26 روزه) شده است.

طبیعتاً کیجون سن فلت (تخت) کندل ها را به سمت خود جذب می نماید اما زمانی هم که کندل ها به آن برسند به عنوان یک حمایت قوی عمل میکند که در حال حاضر شاهد این هستیم که فردا شاخص کل با این خط برخورد خواهد نمود و باید منتظر تعدیل فرایند بازار باشیم.

اما در صورت شکست این حمایت، باید منتظر شاخص 1200 باشیم. که در آنجا چندین بار تنکنسن و کیجونسن فلت شده و یک حمایت استاتیک قوی را تشکیل داده اند. شاید در هفته جاری شاخص هم وزن تغییرات چشمگیری داشته باشد که در آن صورت میتوان منتظر حرکات عمیق شاخص کل در هفته آینده نیز بود.

به هر صورت آنچه که در حال حاضر در بازار آزار دهنده است، عدم نقد شوندگی و تعیین بودن تکلیف بازار است. در صورتی که دامنه به حالت قبلی بازگردد، اصلاح زودتر به خاتمه می رسد و چه بسا در قیمت های جذاب لزومی به خریدهای سنگین حقوقی نباشد. فعلا اوضاع بسیار بحرانی و حجم معاملات بسیار کم است و اهتمامی از جانب مسوولان ذیربط دیده نمی گردد.

آنچه که واضح است هیچ چیز همیشگی نیست و این روزها نیز از سر بازار خواهد گذشت. امید به تغییر فرایندها و استاندارد های قانون گذاری.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1656

به "بورس برمی شود؟ ، دو کارشناس پیش بینی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس برمی شود؟ ، دو کارشناس پیش بینی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید