توسعه خطوط ریلی، آلایندگی کلانشهرها را کاهش می دهد

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران/اصفهان معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه امکان توقف صنایع ریلی وجود ندارد، گفت: اگر به اهمیت فراوری ریل به وسیله ذوب آهن توجه نشود و یا به دلایل مختلف از جمله مقابله با آلایندگی بخواهیم مانع فراوری این شرکت شویم، ریل فراوری نخواهد شد و قطعاً خطوط مترو توسعه نخواهد یافت و آلایندگی شهری نیز همچنان راستا افزایش را در پیش می گیرد.

توسعه خطوط ریلی، آلایندگی کلانشهرها را کاهش می دهد

علیرضا رضوانیان با اشاره به اجرای پروژه های متعدد زیست محیطی در این شرکت و بعلاوه پروژه های در دست اجرا، اظهار کرد: این شرکت نه تنها با نظارت سازمان محیط زیست در راستا صنعت سبز قرار گرفته است، بلکه با فراوری ریل، امکان توسعه حمل و نقل ریلی و خطوط مترو را فراهم نموده تا بزرگ ترین عامل آلایندگی شهرها یعنی تردد خودروها کاهش یابد.

وی اضافه نمود: کسی نمی تواند ادعا کند که صنعت از جمله صنعت فولاد آلاینده نیست، اما کاهش آلایندگی راه های مختلفی دارد، همچنان که در بسیاری کشورهای جهان کارخانه های فولادی نزدیک منطقه ها مسکونی هستند و مسئله ای هم ایجاد نمی گردد. در واقع صنایع فولادی باید برای کنترل آلایندگی، نهایت کوشش خود را داشته باشند، اما امکان توقف فعالیت این صنایع وجود ندارد، چراکه نمی توان به مردم گفت که خانه نسازند، از لوازم خانگی استفاده نکنند و … ، زیرا همه اینها احتیاجمند صنعت فولاد هستند.

معاون برنامه ریزی و توسعه ذوب آهن اصفهان اضافه نمود: در این بین، آلایندگی حاصل تردد خودروها و مناسب نبودن و کامل نبودن خدمات حمل و نقل شهری نسبت به صنایع فولادی بسیار بیشتر است، اما کمتر مورد توجه قرار می گیرد. برای افزایش خدمات حمل و نقل شهری، توسعه حمل و نقل ریلی اهمیت بسیاری دارد که طی سالیان گذشته به علت نبود ریل و مسائل ناشی از تحریم، توسعه مناسب در این بخش را شاهد نبودیم. اما ذوب آهن اصفهان با فراوری ریل، این مشکل را حل کرد و اکنون با فراوری انواع ریل مورد احتیاج کشور، توسعه خطوط ریلی را شاهد هستیم و سال گذشته در این خصوص رکورد توسعه این زیرساخت مهم در کشور با بهره گیری از ریل ملی، شکسته شد.

وی تأکید کرد: اگر به اهمیت فراوری ریل به وسیله ذوب آهن توجه نگردد و یا به دلایل مختلف از جمله مقابله با آلایندگی بخواهیم مانع فراوری این شرکت شویم، ریل فراوری نخواهد شد و قطعاً خطوط مترو توسعه نخواهد یافت و آلایندگی شهری نیز همچنان راستا افزایش را در پیش می گیرد.

رضوانیان گفت: این مجتمع بزرگ صنعتی علاوه بر فعالیت های زیست محیطی که برای کاهش آلایندگی های خود انجام داده و در این زمینه بیش از 4 هزار میلیارد ریال هزینه نموده و برای نگهداری فضای سبز 16 هزار و 500 هکتاری که 80 برابر استاندارد جهانی برای صنایع است، سالانه 14 میلیارد تومان هزینه می نماید، برای کاهش آلایندگی ناشی از تردد خودروها هم، فراوری ریل را با سختی فراوان و در شرایط تحریم رقم زد که اهمیت بسیاری برای محیط زیست دارد.

به گزارش خبرنگاران، ذوب آهن اصفهان سال گذشته با فراوری 55 هزار تن ریل، شرایط اجرای پروژه های توسعه حمل و نقل ریلی در هفت محور کشور را فراهم و با تحویل ریل به مترو اصفهان و تهران، یاری بسیاری به توسعه خدمات حمل و نقل شهری کرد. با توجه به اثرات زیست محیطی توسعه حمل و نقل ریلی و بعلاوه توسعه مترو در کلان شهرها، می توان گفت، فرایند فراوری در ذوب آهن اصفهان، اکنون در خدمت حفظ محیط زیست است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1400 بروزرسانی: 18 اسفند 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 2048

به "توسعه خطوط ریلی، آلایندگی کلانشهرها را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه خطوط ریلی، آلایندگی کلانشهرها را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید