سفیر احضار شده به کنگره حرفش را پس گرفت

به گزارش تعطیلات رو، ایسنا نوشت:گوردون ساندلند، سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا با ارسال نامه ای به کنگره بخشی از شهادت مفصل ماه پیش خود را پس گرفته است. ساندلند قبلا انکار نموده بود که هیچگاه درباره مشروط بودن یاری نظامی آمریکا به اوکراین با مقام های این کشور سخن گفته باشد اما اکنون می گوید یادش آمده که چنین گفتگویی را با یکی از دستیاران رئیس جمهوری اوکراین داشته است.

سفیر احضار شده به کنگره حرفش را پس گرفت

اصلاحیه سه صفحه ای ساندلند که روز سه شنبه منتشر شد از آن جهت اهمیت دارد که کاخ سفید از زمان شروع تحقیقات استیضاح مکررا تکرار نموده اند که ترامپ هیچ بده بستان سیاسی با همتای اوکراینی خود نداشته و هرگز کوشش ننموده با متوقف کردن پرداخت یاری نظامی به این کشور، دولت ولودیمیر زلنسکی را برای تحقیق درباره فساد ادعایی علیه رقیب انتخاباتی خود (جو بایدن) تحت فشار قرار دهد.

تحقیقات استیضاح که مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از ماه گذشته آن را شروع نموده به دنبال آنالیز این اتهام است که آیا دونالد ترامپ با سوء استفاده از قدرت خود در پی تاثیرگزاری بر نتایج انتخابات سال آینده بوده است؛ آن هم با فراهم کردن زمینه مداخله یک دولت خارجی.

گوردون ساندلند که از منصوبان سیاسی ترامپ در دستگاه دیپلماسی آمریکا محسوب می گردد و تا پیش دریافت حکم سفیری کشورش در اتحادیه اروپا سابقه سیاسی نداشته در نامه اصلاحیه خود آورده که اکنون به یاد می آوردم که در جلسه یکم سپتامبر به یرمیک گفتم که به احتمال زیاد پرداخت یاری نظامی به اوکراین روی نخواهد داد مگر شروع تحقیقات مبارزه با فساد که طی چند هفته گذشته بارها درباره اش حرف زده ایم علنا اعلام گردد.

به گزارش بی.بی.سی این در حالی است که وی در جلسه 10 ساعته شهادت خود برابر کنگره انکار نموده بود که هیچ انگیزه سیاسی پشت معطل گذاشتن این یاری نظامی وجود داشته است.

به همین علت هم رسانه های آمریکایی روز سه شنبه نوشتند که ساندلند تنها پس از آن اظهارات خود را پس گرفته که چندی دیپلمات دیگر طی چند هفته گذشته به کنگره گفته اند که در این باره به ساندلند حتی تذکر داده اند.

یکی از شاخص ترین آنها سرهنگ الکساندر ویندمن، عضو ارشد کمیته امنیت ملی کاخ سفید بود که دو هفته پیش در کنگره گفت: من به سفیر ساندلند گفتم که اظهارات او مبنی بر تقاضای تحقیق از جو بایدن و پسر او (در جلسه با اوکراینی ها) نامناسب بوده است چرا که چنین تحقیقاتی هیچ ارتباطی با مساله امنیت ملی ندارد.

400 میلیون دلار یاری نظامی که در کانون تحقیقات استیضاح قرار گرفته از سوی کنگره آمریکا برای یاری به دولت اوکراین در جنگ داخلی شرق این کشور (که روسیه حامی طرف دیگر آنست) در نظر گرفته شده بود.

به همین علت هم اکنون سه کمیته متمرکز بر تحقیقات استیضاح به دنبال اثبات این فرضیه-اتهام هستند که آیا ترامپ با دستور به توقف پرداخت آن قصد داشته از دولت اوکراین به نفع خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده استفاده کند؟ انتخاباتی که جو بایدن یکی از قوی ترین نامزدهای احتاقتصادی آنست.

ساندلند که پیش از انتصاب از سوی ترامپ به هتل داری در شمال غرب آمریکا شهرت داشت از حامیان اقتصادی مراسم تحلیف و ادای سوگند ترامپ در ژانویه سال 2017 است و آن طور که گزارش شده او مبلغ یک میلیون دلار به حساب ستاد برگزارنماینده این مراسم واریز نموده بوده است.

انتظار می رود اصلاحیه ساندلند به دموکرات ها اجازه دهد که بر منطق پشت تحقیقات استیضاح بیشتر تکیه نمایند هر چند کاخ سفید، ساعتی پس از انتشار محتوای این نامه در بیانیه ای آن را سندی دیگر بر غیرقانونی و بدون پشتوانه بودن تحقیقات استیضاح خواند .

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 637

به "سفیر احضار شده به کنگره حرفش را پس گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر احضار شده به کنگره حرفش را پس گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید