هدف ژاپن از تشکیل واحد نظامی فضایی مهار چین نیست

به گزارش تعطیلات رو، خبرنگاران، گروه بین الملل- فاطمه محمدی پور: روزنامه یومیوری شیمبون از قصد دولت ژاپن برای ایجاد نیروی نظامی فضایی تا سال میلادی 2020 اطلاع داد و دلیل آن را حفظ رقابت با سایر کشورهایی عنوان نمود که به استفاده هرچه بیشتر از امکانات فضایی برای برآورده کرن اهداف نظامی خود روی آورده اند.

هدف ژاپن از تشکیل واحد نظامی فضایی مهار چین نیست

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

لازم به ذکر است که دولت ژاپن هم اکنون نیز روی ساخت یک ردیاب زمین پایه فضایی کار می نماید که مجهز به رادار فوق حساس و تلسکوپ نوری است و تا سال 2023 عملیاتی می گردد.

اصلی ترین وظیفه واحد فضایی ژاپن رصد زباله های فضایی و تهدید برخاسته از ماهواره های دیگر کشورها عنوان می گردد.

قرار است ژاپنی ها برای آموزش و کسب مهارت های لازم، از مستشاران آمریکایی یاری بگیرند. تاکنون آمریکا، روسیه و فرانسه برای احیاء یا ایجاد نیروهای فضایی خود اعلام آمادگی کرده اند.

در این ارتباط تعطیلات رو مصاحبه ای با پروفسور تام لی استاد علوم سیاسی کالج پومونا امریکا تنظیم کرده که در ادامه می آید.

*روزنامه یومیوری شیمبون از قصد دولت ژاپن برای ایجاد نیروی نظامی فضایی تا سال میلادی 2020 اطلاع داد. دلایل اتخاذ این رویکرد چیست؟

ژاپن بیش از یک دهه است که در حال توسعه برنامه فضایی است، بنابراین این موضوع چیز جدیدی نیست. فکر می کنم آنها نمی خواهند از مسابقه فضا عقب بمانند. اما این موضوع به هیچ وجه به معنای نظامی کردن برنامه های فضایی آن نیست. احتمالاً بودجه این برنامه نیز اندک خواهد بود.

*ارتش ژاپن پیش از این نیز ماموریتهای برون سرزمینی را برای خود تعریف کرده است که نشان از تغییر رویکرد ارتش ژاپن به وضعیت تهاجمی است. دلایل این تغییر رویکرد چیست؟

من با این ارزیابی موافق نیستم. واقعا نمی دانم چگونه برنامه فضایی ژاپن می تواند تهاجمی باشد. با این حال این برنامه متناسب با دکترین صلح فعال آبه است.

*ایا ایفای نقش جدید ارتش ژاپن و ورود به عرصه فضایی نوعی نقش جهت مهار چین با چراغ سبز آمریکا نیست؟

به هیچ وجه یک برنامه فضایی کوچک نمی تواند جهت مهار چین مورد استفاده قرار گیرد. چین را نمی توان محدود کرد. اگر ژاپن می خواست چین را محدود کند، بر برنامه سلاح های هسته ای متمرکز می شد. من معتقدم ژاپن فقط می خواهد از شروط خود محافظت کند و این تضمین را بدهد که این حوزه مهم (برنامه هسته ای) را دنبال نمی نماید.

*تاکنون آمریکا، روسیه و فرانسه برای احیاء یا ایجاد نیروهای فضایی خود اعلام آمادگی کرده اند. ژاپن نیز با تصمیم خود چهارمین کشور در این زمینه خواهد بود. چرا ژاپنی ها بر این عرصه تأکید دارند؟

ژاپن یکی از بهترین برنامه های فضایی (از نظر علمی) در دنیا را دارد.من فکر نمی کنم هدف ژاپن واقعا نظامی گری باشد و تصور آن بسیار سخت است. چه اقدامی آنها در فضا انجام می دهند که می تواند بازی نظامی در زمین را تغییر دهد؟

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 شهریور 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 297

به "هدف ژاپن از تشکیل واحد نظامی فضایی مهار چین نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف ژاپن از تشکیل واحد نظامی فضایی مهار چین نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید