پامپئو: چین شهروندان کانادایی بازداشت شده را آزاد کند

وزیر امور خارجه آمریکا اظهار کرد، چین باید دو شهروند کانادایی را که هفته گذشته و پس از بازداشت یک مدیر چینی دستگیر شدند، آزاد کند.

پامپئو: چین شهروندان کانادایی بازداشت شده را آزاد کند

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

اظهارات مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نخستین اظهارنظر یک مقام ارشد آمریکایی درباره این دستگیری ها است.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا می گوید، این دستگیری ها می توانند نزاع تجاری رو به رشد میان چین و آمریکا را تشدید نمایند.

پامپئو پس از گفت وگو با کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا به خبرنگاران گفت: بازداشت غیرقانونی دو شهروند کانادا غیرقابل قبول است. آنان باید بازگردانده شوند. ما از همه کشورهای دنیا می خواهیم که رفتار مناسبی با دیگر شهروندان داشته باشند.

وزارت خارجه آمریکا اظهار داشت، مقامات کانادایی به یکی از این دو فرد بازداشت شده در چین دسترسی کنسولی پیدا کردند و همچنان در تلاشند تا با دیگر شهروند کانادایی بازداشت شده در چین ارتباط برقرار نمایند.

پس از آن که پلیس کانادا منگ وانژو، مدیر اقتصادی شرکت هوآوی را در یکم دسامبر دستگیر کرد، چین نیز یک تاجر به نام مایکل اسپیور و مایکل کوریگ، دیپلمات سابق و مشاور گروه بحران های بین المللی را بازداشت کرد.

رابرت اقتصادی، رییس گروه بحران های بین المللی نیز خواهان آزادی کوریگ شده و آن را ناعادلانه دانسته است.

او در این باره گفت: اقدامات کایکل کوریگ برای همه و در وهله اول برای مقامات چین آشکار بوده است.

وی همچنین تاکید نمود که کوریگ نه به عنوان دیپلمات و نه به عنوان یکی از مقامات گروه بحران های بین المللی کاری انجام نداده که امنیت ملی چین را به خطر بیندازد.

دادستانان آمریکا منگ را به گمراه کردن بانک های چندملیتی درباره مبادلات مرتبط با ایران متهم می نمایند؛ اقدامی که بانک ها را درخطر نقض تحریم های آمریکا قرار می دهد.

منگ در مورد این اتهامات اظهار بی گناهی نموده است.

فریلند، وزیر امور خارجه کانادا همچنین اظهار کرد: همه ما توافق داریم که مهم ترین کاری که می توانیم انجام دهیم، حمایت از حاکمیت قانون و حصول اطمینان از احترام به حق منگ در روند پیش رو و غیرسیاسی بودن روند قضایی فعلی در کانادا است.

جاستین ترودو درباره این دستیگری ها گفته است: این شرایطی است که وقتی دو اقتصاد بزرگ دنیا یعنی چین و آمریکا با یکدیگر مبارزه ای را شروع می نمایند، وارد آن می شوید. جنگ تجاری آنان که در حال تشدید شدن است، همه نوع پیامد ناخواسته را برای کانادا و احتمالا برای اقتصاد دنیا به دنبال خواهد داشت. ما بسیار نگران این مساله هستیم.

سفیر چین در کانادا نیز در کنفرانسی گفته است که به رغم این نزاع، چشم انداز روابط تجاری عمیق تر خوب به نظر می رسد.

منبع: انتخاب
انتشار: بروزرسانی: 18 آبان 1398 شناسه مطلب: 525

به "پامپئو: چین شهروندان کانادایی بازداشت شده را آزاد کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پامپئو: چین شهروندان کانادایی بازداشت شده را آزاد کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید