یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان

به گزارش تعطیلات رو، قرار است از از امروز (شنبه 3 مهر 1400) همه معاملات سیمان به صورت جداگانه در تالار اختصاصی سیمان در بستر معاملاتی TTS و راس ساعت 11 و 30 دقیقه برگزار شود.

یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان

به گزارش خبرنگاران، پایان و پس از کش و قوس های فراوان درمورد قیمت سیمان و عرضه یا عدم عرضه آن در بورس کالا، وزارت صمت حدود 20 روز قبل در ابلاغیه ای بر ممنوعیت خرید و عرضه سیمان خارج از بورس کالا و تعیین فرصت زمانی برای حضور خریداران و فروشندگان سیمان در بورس کالا تاکید کرد و پس از آن فرایند حضور و پذیرش شرکت های سیمانی و همینطور خریداران سیمان در بورس سرعت گرفت. به طوریکه بر اساس اطلاعیه های مدیریت پذیرش و بازاریابی بورس کالای ایران تا به امروز 68 شرکت محصول خود را پذیرش کرده اند و چند شرکت هم در مرحله پذیرش هستند.

طبق آخرین اخبار از ابتدای عرضه سیمان در بورس کالا که به تاریخ 9 خردادماه بر می شود در مجموع 10 میلیون و 740 هزار و 280 تن سیمان که با تقاضای 12 میلیون و 196 هزار و 150 تنی همراه و در پایان هشت میلیون و 785 هزار و 180 تن آن معامله شده است.

بر این اساس و طبق ابلاغیه مدیر عملیات بازار بورس کالا، از امروز (شنبه 3 مهر 1400) همه معاملات سیمان به صورت جداگانه در تالار اختصاصی سیمان در بستر معاملاتی TTS و راس ساعت 11 و 30 دقیقه برگزار می شود.

در این ابلاغیه آمده است که بورس کالا که تا به امروز در بستر TTS دارای بازارهای صنعتی، صادراتی کیش، فرآورده های نفتی، فرعی، پتروشیمی، حراج باز و مناقصه بود به علت حجم گسترده معاملات سیمان از هفته آینده شاهد روی کار آمدن تالار سیمان به صورت جداگانه خواهد بود.

چرا سیمان به تالار اختصاصی رفت؟

در این راستا، محمودرضا الهی فرد - کارشناس بازار سرمایه - در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به معامله سیمان در تالار اختصاصی اظهار کرد:با توجه به اینکه حجم معاملات سیمان بسیار زیاد و با ارزش ریالی پایین است، وقت زیادی از تالار معاملات بورس کالا را به خود اختصاص می دهد. بنابراین به نظر می رسد جدا کردن تالار معاملات سیمان که به لحاظ خرد بودن، وقت زیادی از تالار معاملات را می گیرد، کاری منطقی است. به طور کلی با توجه به اینکه معاملات سیمان وقت زیادی از تالار بورس و کارگزاران می گیرد و همچنین با توجه به هزینه های مترتب بر موضوع، باید فکری اساسی در این رابطه کرد و حداقل سفارش برای سیمان با کالاهای دیگر سنخیتی داشته باشد.

وی به این سوال که ایا اختصاص تالار اختصاصی به سیمان به معنی نظارت و کنترل قیمت است، پاسخ داد: خیر، ضوابط و شرایط هر دو تالار یکسان است. علت اصلی جدا کردن تالار سیمان از سایر کالاها، وقت گیر بودن معاملات سیمان است نه نظارت بر قیمت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: tatilatro.ir شناسه مطلب: 1883

به "یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک شرایط ویژه بورسی برای سیمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید